Iba pätina Slovákov sa ráno prebúdza oddýchnutá, uvádza prieskum

Vo väčšej miere sa prebúdzajú unavení mladší respondenti vo veku 15 – 34 rokov.

Zdroj: Shutterstock

Viac než tri štvrtiny internetových Slovákov sa aspoň niekedy prebúdzajú unavení. S takýmto pocitom vstáva 14 percent ľudí dokonca pravidelne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia prostredníctvom online zberu dát na vzorke päťsto respondentov z internetovej populácie Slovenského národného panela starších ako 15 rokov.

Vplyv na spánok má aj elektronika, ktorú denne používame. Takmer tri štvrtiny respondentov pred spaním nijako neobmedzujú modré svetlo, ktoré vyžarujú obrazovky, a iba necelá pätina si nenecháva na noc svoj mobilný telefón pri posteli.

Shutterstock

Mladí sa prebúdzajú unavenejší

Dobre vyspatých a oddýchnutých sa ráno prebúdza 22 percent respondentov. Naopak, obvykle unavených je ráno po prebudení 14 percent opýtaných. Vo väčšej miere sa prebúdzajú unavení mladší respondenti vo veku 15 až 34 rokov oproti tým starším.

Čo robia Slováci počas noci s mobilom?

Viac než dve pätiny online respondentov si taktiež počas spánku neodoprú mať mobilný telefón v dosahu postele, a to naviac v bežnom režime (t. j. so zapnutým zvukom). Tretina si na noc vypína zvuk, prípadne si telefón prepína do módu „lietadlo“ alebo „nerušiť“ – to robia vo väčšej miere mladší respondenti.

Iba necelá pätina necháva telefón v inej miestnosti, prípadne na druhom konci miestnosti (to robia častejšie starší ľudia). Telefón na noc vypína úplne päť percent opýtaných.

Shutterstock

Prípravky pre podporu spánku

Ďalším spôsobom, ako podporiť kvalitu spánku, môže byť použitie nejakého prípravku, prostriedku či pomôcky. Z respondentov výskumu Nielsen Admosphere Slovakia sa k tejto možnosti prikláňalo 14 percent respondentov. Medzi najčastejšie používané prípravky pre podporu spánku patria podľa odpovedí opýtaných najmä čaje a voľne dostupné lieky alebo doplnky stravy.

Polovica respondentov sa tiež pred spánkom bráni riešeniu dôležitých pracovných alebo rodinných záležitostí – buď ich v túto dobu nerieši vôbec, alebo menej často než raz do týždňa. S vyšším vekom riešia respondenti večer dôležité veci menej. V menšej frekvencii sa k tomu uchyľujú taktiež muži.

Cez víkend spíme dlhšie

Osem z desiatich respondentov spí šesť až osem hodín počas pracovných dní, šesť percent opýtaných spí dlhšie. Počas víkendu sa respondenti obvykle prespia, deväť a viac hodín v tieto dni spí viac než štvornásobne viac respondentov (26 percent) ako v pracovných dňoch.

Približne dve pätiny zo všetkých opýtaných nemajú vo zvyku zaspávať a vstávať vždy v rovnaký čas. V pracovných dňoch sa to darí 58 percentám a celej štvrtine počas víkendu.

Shutterstock

Zdroj: SITA / úprava redakcie

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
10
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Podivné a mrazivé posledné slová ľudí, ktorí po ich vyslovení bez stopy zmizli


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME