Ich herecké umenie berie dych. Ktorým filmom však známi herci v Hollywoode prerazili?

Zlomové momenty v pracovných životoch filmových hviezd.

Zdroj: Fox Searchlight Pictures / moviestillsdb.com

Nižšie menovaných hercov a herečky určite dobre poznáš. Ide o mimoriadne talentovaných umelcov, ktorí nás svojimi výkonmi omráčili už mnohokrát. Ktorý film bol ale pre nich zlomový? Kedy sa im podarilo dostať do širokého povedomia verejnosti aj kritiky? Na to sa pozrieme práve v tomto článku.

1. Abigail Breslin (Malá Miss Sunshine)

Abigail Breslin sa pred kamerami pohybovala už od svojich piatich rokov. Práve vtedy si zahrala jednu z vedľajších úlohu v sci-fi horore Znamenia. Odvtedy sa objavila ešte v niekoľkých filmoch, ale skutočný prelom prišiel až v roku 2006 v podobe dnes už kultovej dramédie Malá Miss Sunshine.

Zahrala si v nej dievčatko, ktoré túži po výhre korunky kráľovnej krásy. Snímka si odniesla potlesk divákov aj kritikov a získala aj dvoch Oscarov (za najlepší scenár a najlepšieho vedľajšieho herca). Samotná Abigail Breslin si odniesla nomináciu za najlepšiu vedľajšiu herečku. Neskôr sa objavila v snímkach Zombieland, Enderova hra, Maggie či Zombieland: Rana istoty.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/los-angeles-feb-06-abigail-breslin-380921659)

2. Margot Robbie (Vlk z Wall Street)

Margot Robbie dnes patrí k prvotriednym hviezdam Hollywoodu. Jej herecké začiatky spadajú do roku 2008, keď si zahrala vo filme Vigilante. Objavila sa aj vo vedľajších rolách v snímkach ICU či Lásky čas. V roku 2013 dostala úlohu v čiernej komédii Vlk z Wall Street, ktorá pre ňu znamenala definitívny prelom v kariére.

Vo filme si zahrala Naomi Lapaglia, manželku Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio). Snímka si odniesla päť nominácií na Oscara. Margot Robbie sa následne objavila v snímkach Stávka na neistotu, Legenda o Tarzanovi, Jednotka samovrahov, Vtedy v Hollywoode či Ja, Tonya. Za posledný menovaný film si odniesla aj nomináciu na Oscara.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/margot-robbie-los-angeles-premiere-legend-444084355)

3. Joaquin Phoenix (Gladiátor)

Oscarový Joaquin Phoenix je rozhodne jedným z najlepších hercov súčasnosti. Na svojom konte má veľké množstvo mimoriadne zaujímavých úloh. Prvýkrát sa pred kameru postavil už v roku 1985, keď si zahral v televíznej dráme Kids Don’t Tell. Následne výraznejšie zaujal v roku 1999 v temnom trileri 8mm. Hneď rok nato, teda v roku 2000, dostal úlohu psychopatického rímskeho cisára Commoda v historickom epose Gladiátor.

Za svoj výkon si odniesol nomináciu na Oscara. Gladiátor získal celkovo 12 nominácií a premenil 5 sošiek, vrátane tej za najlepší film. Phoenix sa potom objavil vo viacerých úspešných tituloch, za všetky spomeňme napríklad filmy, ako Znamenia, Osada, Hotel Rwanda, Walk the Line, Majster, Ona či parádny komiksový triler Joker. Práve za výkon v posledne menovanom filme si Phoenix odniesol svojho prvého hereckého Oscara.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/joaquin-phoenix-poses-dont-worry-he-1032958813)

4. Adam Driver (Hungry Hearts)

Ani Adama Drivera iste nemusíme nejako zvlášť predstavovať. Postupne sa vypracoval na jedného z najkvalitnejších hercov. Spočiatku stvárnil malé roličky vo filmoch, ako J. Edgar, Frances Ha či Lincoln. V roku 2014 sa však blysol vo výbornej dráme Hungry Hearts. Kritické reakcie boli síce rozpačité, ale film si odniesol viacero cien a samotný Driver získal Volpiho pohár pre najlepšieho herca na festivale v Benátkach.

Len o rok neskôr, teda v roku 2015, si zahral Kylo Rena v Star Wars: Sila sa prebúdza. Jeho hviezda ďalej stúpala, objavil sa v ďalších dvoch epizódach Star Wars, ako aj vo výborných tituloch, ako Paterson, Mlčanie, BlacKkKlansman (získal nomináciu na Oscara), či v dokonalej dráme Marriage Story, za ktorú si odniesol svoju druhú oscarovú nomináciu.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/venice-italy-august-31-actor-adam-225043981)

5. Jessica Chastain (Strom života)

Perfektná herečka Jessica Chastain sa herectvu aktívne venuje od roku 2008. Objavila sa v niekoľkých filmoch (Jolene, Stolen či The Debt), ale na skutočný prelom si musela počkať do roku 2011. V ten rok sa jej mimoriadne darilo. Najprv si zahrala v úchvatnej dráme Take Shelter a následne svoje kvality potvrdila v pozoruhodnej dráme Strom života.

Film sa stretol s polarizujúcimi recenziami, Jessicin výkon však bol mimoriadne chválený. Ešte v tom roku sa objavila v úspešnom titule Farba citov (odniesla si nomináciu na Oscara), Wilde Salomé či kriminálke Lawless. V roku 2012 si strihla hlavnú rolu v trileri 30 minút po polnoci a za svoj výkon si odniesla druhú nomináciu na Oscara.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/cannes-france-may-19-jessica-chastain-103174811)

6. Brie Larson (Dočasný domov)

Talentovaná sympaťáčka Brie Larson debutovala v romantickej komédii 13 Going on 30 z roku 2004. V nasledujúcich rokoch si zahrala vo viacerých filmoch, ale väčšinou išlo o veľmi maličké úlohy. Zaujala ale v roku 2010, keď sa objavila v nezávisláku Greenberg a vydarenej komiksovke Scott Pilgrim proti celému svetu. Možnosť ukázať, čo v nej je, dostala v roku 2013, keď stvárnila hlavnú úlohu v cenenej dráme Dočasný domov.

Zahrala si v nej ošetrovateľku v domove pre tínedžerov v tiesni. Brie si za svoj výkon odniesla ovácie kritikov aj viacero ocenení. Vidieť sme ju mohli aj v úspešnom nezávisláku The Spectacular Now či dráme Izba, za ktorú si odniesla svojho prvého hereckého Oscara. Objavila sa aj v akčňáku Free Fire, blockbusteri Kong: Ostrov lebiek či marvelovke Captain Marvel, kde stvárnila rovnomennú superhrdinku.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/los-angeles-mar-8-brie-larson-596923979)

7. Jake Gyllenhaal (Donnie Darko)

Jake Gyllenhaal si svoj herecký debut odbil v roku 1991 vo westernovej komédii City Slickers. Nasledovalo niekoľko viac či menej úspešných filmov, avšak skutočnou hviezdou sa Jake stal až v roku 2001. Práve vtedy si totiž odbil premiéru mysteriózny triler Donnie Darko. V ňom stvárnil problematického tínedžera Donnieho, a hoci bol film považovaný za finančný neúspech, neskôr sa stal obrovským kultom. Kritici boli tiež viac než spokojní a Gyllenhaal mal našliapnuté stať sa skutočne rešpektovaným hercom.

A to sa mu aj podarilo. Zahral si napríklad v katastrofickom hite Deň po tom, romantickej dráme Skrotená hora (získal nomináciu na Oscara), skvelej vojnovej satire Mariňák, kriminálke Zodiac či v mrazivom trileri Nočné zvieratá.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/new-york-ny-september-11-2017-788564734)

8. Kate Winslet (Titanic)

Kate Winslet dala svojím debutom (Nebeské stvorenia) najavo, že v jej prípade prichádza na scénu obrovský herecký talent. Zahrala si aj v úspešných filmoch, ako Rozum a cit, Jude či Hamlet. V roku 1997 však do kín ako smršť vtrhol romantický veľkofilm Titanic, kde Kate stvárnila pôvabnú Rose DeWitt Bukater.

Túto rolu si musela u režiséra Jamesa Camerona priam vydupať. Oplatilo sa. Za svoj výkon si odniesla nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus. Celkovo si film vyslúžil 14 nominácií na Oscara a získal 11 sošiek, vrátane najlepšieho filmu.

Winslet si v nasledujúcich rokoch zahrala v kvalitných kúskoch, ako Quills – perom markíza de Sade, Enigma, Iris (nominácia na Oscara), Hľadanie Krajiny-Nekrajiny, Večný svit nepoškvrnenej mysle (nominácia na Oscara) Núdzový východ či Predčítač (za ktorý si odniesla Oscara).

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/kate-winslet-88th-annual-academy-awards-637528798)

9. Scarlett Johansson (Stratené v preklade)

Talentovaná Scarlett Johansson si odbila svoj herecký debut v roku 1994 v dobrodružnej komédii North. Výraznejšie potom zaujala v čiernej komédii Muž, ktorý nebol v roku 2001 a nezávisláku Prízračný svet z toho istého roku. Skutočnou hviezdou sa ale stala v roku 2003. Zahrala si totiž hlavnú rolu v dráme Stratené v preklade. Tá sa dočkala nadšených kritických reakcií, odniesla si 4 nominácie na Oscara (pričom premenila sošku za najlepší originálny scenár).

Scarlett si odniesla mnoho cien, vrátane nominácie na Zlatý glóbus. Ešte v ten istý rok zahviezdila v dráme Dievča s perlou a potom nasledovali hity, ako Match Point – hra osudu, Ostrov, Dokonalý trik, Vicky Cristina Barcelona či mnoho marveloviek. V roku 2019 sa Scarlett objavila v brilantnej dráme Marriage Story a výbornej vojnovej dramédii Králiček Jojo. Za oba filmy si odniesla nominácie na Oscara.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/venice-italy-september-03-2013-actress-1373738912)

10. Matt Damon (Dobrý Will Hunting)

Dnes svetoznámy Matt Damon sa prvýkrát objavil na plátne v romantickej komédii Mystic Pizza z roku 1988. Následne si zahral menšie úlohy vo viacerých filmoch, pričom zlomovým bol preňho rok 1997. Práve vtedy si strihol hlavnú rolu v právnickej dráme Čarodejník a najmä v dráme Dobrý Will Hunting.

K Willovi Huntingovi spolu s Benom Affleckom napísal aj scenár a obaja si zaň odniesli sošku Oscara (Damon získal nomináciu aj za najlepšieho herca v hlavnej úlohe). Celkovo film pozbieral 9 nominácií a získal dve sošky (okrem sošky za scenár získal Oscara aj herec Robin Williams).

Damonovi sa otvorili dvere k pozoruhodnejším úlohám. Spomenúť musíme vojnovú drámu Zachráňte vojaka Ryana, kriminálku Talentovaný pán Ripley, komédiu Dogma či heist komédiu Dannyho jedenástka. Neskôr si zahral v sérii filmov o Jasonovi Bourneovi, športovej dráme Invictus (nominácia na Oscara), sci-fi Marťan (nominácia na Oscara) či v strhujúcom pretekárskom filme Le Mans ’66 z roku 2019.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/venice-italy-august-30-matt-damon-729584197)
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Internet sa zabáva na 91-ročnom dedkovi, ktorý posiela vnučke "dobre mienené" správy

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME