Sobota 20.8.2022
sk
Anabela
cz
Bernard
Zdroj: ©Fox Searchlight Pictures / MovieStillsDB

Ich herecký talent vyráža dych. Ktorými filmami známi herci prerazili v Hollywoode?

Zlomové momenty v pracovných životoch filmových hviezd.

Nižšie menovaných hercov a herečky určite dobre poznáš. Ide o mimoriadne talentovaných umelcov, ktorí nás svojimi výkonmi omráčili už mnohokrát. Ktorý film bol ale pre nich zlomový? Kedy sa im podarilo dostať do širokého povedomia verejnosti aj kritiky? Na to sa pozrieme práve v tomto článku.

1. Abigail Breslin (Malá Miss Sunshine)

Abigail Breslin sa pred kamerami pohybovala už od svojich piatich rokov. Práve vtedy si zahrala jednu z vedľajších úlohu v sci-fi horore Znamenia. Odvtedy sa objavila ešte v niekoľkých filmoch, ale skutočný prelom prišiel až v roku 2006 v podobe dnes už kultovej dramédie Malá Miss Sunshine.

Zahrala si v nej dievčatko, ktoré túži po výhre korunky kráľovnej krásy. Snímka si odniesla potlesk divákov aj kritikov a získala aj dvoch Oscarov (za najlepší scenár a najlepšieho vedľajšieho herca). Samotná Abigail Breslin si odniesla nomináciu za najlepšiu vedľajšiu herečku. Neskôr sa objavila v snímkach Zombieland, Enderova hra, Maggie či Zombieland: Rana istoty.

Shutterstock

2. Margot Robbie (Vlk z Wall Street)

Margot Robbie dnes patrí k prvotriednym hviezdam Hollywoodu. Jej herecké začiatky spadajú do roku 2008, keď si zahrala vo filme Vigilante. Objavila sa aj vo vedľajších rolách v snímkach ICU či Lásky čas. V roku 2013 dostala úlohu v čiernej komédii Vlk z Wall Street, ktorá pre ňu znamenala definitívny prelom v kariére.

Vo filme si zahrala Naomi Lapaglia, manželku Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio). Snímka si odniesla päť nominácií na Oscara. Margot Robbie sa následne objavila v snímkach Stávka na neistotu, Legenda o Tarzanovi, Jednotka samovrahov, Vtedy v Hollywoode či Ja, Tonya. Za posledný menovaný film si odniesla aj nomináciu na Oscara.

Shutterstock

3. Joaquin Phoenix (Gladiátor)

Oscarový Joaquin Phoenix je rozhodne jedným z najlepších hercov súčasnosti. Na svojom konte má veľké množstvo mimoriadne zaujímavých úloh. Prvýkrát sa pred kameru postavil už v roku 1985, keď si zahral v televíznej dráme Kids Don’t Tell. Následne výraznejšie zaujal v roku 1999 v temnom trileri 8mm. Hneď rok nato, teda v roku 2000, dostal úlohu psychopatického rímskeho cisára Commoda v historickom epose Gladiátor.

Za svoj výkon si odniesol nomináciu na Oscara. Gladiátor získal celkovo 12 nominácií a premenil 5 sošiek, vrátane tej za najlepší film. Phoenix sa potom objavil vo viacerých úspešných tituloch, za všetky spomeňme napríklad filmy, ako Znamenia, Osada, Hotel Rwanda, Walk the Line, Majster, Ona či parádny komiksový triler Joker. Práve za výkon v posledne menovanom filme si Phoenix odniesol svojho prvého hereckého Oscara.

Shutterstock
Slovenská odborníčka na toxické vzťahy varuje, na čo si dávať pozor

Odporúčame prečítať:

Tri skutočné príbehy toxických vzťahov. Slovenská odborníčka varuje, na čo si dať pozor

4. Adam Driver (Hungry Hearts)

Ani Adama Drivera iste nemusíme nejako zvlášť predstavovať. Postupne sa vypracoval na jedného z najkvalitnejších hercov. Spočiatku stvárnil malé roličky vo filmoch, ako J. Edgar, Frances Ha či Lincoln. V roku 2014 sa však blysol vo výbornej dráme Hungry Hearts. Kritické reakcie boli síce rozpačité, ale film si odniesol viacero cien a samotný Driver získal Volpiho pohár pre najlepšieho herca na festivale v Benátkach.

Len o rok neskôr, teda v roku 2015, si zahral Kylo Rena v Star Wars: Sila sa prebúdza. Jeho hviezda ďalej stúpala, objavil sa v ďalších dvoch epizódach Star Wars, ako aj vo výborných tituloch, ako Paterson, Mlčanie, BlacKkKlansman (získal nomináciu na Oscara), či v dokonalej dráme Marriage Story, za ktorú si odniesol svoju druhú oscarovú nomináciu.

Shutterstock

5. Jessica Chastain (Strom života)

Perfektná herečka Jessica Chastain sa herectvu aktívne venuje od roku 2008. Objavila sa v niekoľkých filmoch (Jolene, Stolen či The Debt), ale na skutočný prelom si musela počkať do roku 2011. V ten rok sa jej mimoriadne darilo. Najprv si zahrala v úchvatnej dráme Take Shelter a následne svoje kvality potvrdila v pozoruhodnej dráme Strom života.

Film sa stretol s polarizujúcimi recenziami, Jessicin výkon však bol mimoriadne chválený. Ešte v tom roku sa objavila v úspešnom titule Farba citov (odniesla si nomináciu na Oscara), Wilde Salomé či kriminálke Lawless. V roku 2012 si strihla hlavnú rolu v trileri 30 minút po polnoci a za svoj výkon si odniesla druhú nomináciu na Oscara.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť