Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 8.12.2023
sk
Marína
cz
Květoslava

Ig nobelovky 2023: Cenu získal výskum zombie pavúkov či počítanie chlpov v nose

Ocenenia za vtipné výskumy si opäť odniesli pravdu hľadajúci vedci.


33 rokov existuje ocenenie pre výskumníkov, ktorého cieľom nie je upozorniť na tých, ktorí dosiahli výnimočné úspechy. Ig nobelovky majú svoje vlastné parametre hodnotenia a každoročne sú odovzdávané vedcom, ktorí publikovali práce patriace k tomu najbizarnejšiemu a najvtipnejšiemu, čo sa daný rok urodilo.

Ig nobelovky 2023 si vyslúžili tieto výskumy:

Olizovanie skál

Cenu v kategórii chémia a geológia získal Jan Zalasiewicz z Leicesterskej univerzity. Ten skúmal, prečo mali geológovia v 18. storočí vo zvyku olizovať nájdené nerasty a zapisovať ich chuť medzi ostatné fyzikálne vlastnosti.

Ig nobelovky 2023
Shutterstock

Kategória literatúra našla svojho víťaza v podobe početného medzinárodného tímu. Ten skúmal fenomén jamais vu, s ktorými sme sa určite všetci stretli. Jamais vu nastáva, keď počujeme jedno slovo veľakrát zopakované za sebou, až kým sa nám akoby „rozplynie“ jeho význam a ďalej ho vnímame už len ako prázdny (a otravný) zvuk.

Ocenenie v kategórii mechanické inžinierstvo si odniesol tím z Rice University v Texase. Títo ľudia sa rozhodli „oživovať“ mŕtve pavúky. Hľadali spôsoby, akými nohy neživých živočíchov využiť ako nástroje.

Mohlo by ťa zaujímať:

Naši čitatelia si mohli vyskúšať mesačné PREMIUM členstvo ZADARMO. Získali tak prístup k exkluzívnym článkom

Smart toaleta

Zdravie je to najcennejšie, čo máme! Víťazom kategórie verejné zdravie sa stal výskumník zo Stanfordu, ktorý vyvinul smart toaletu. Technológiami nabitý záchod analyzuje ľudské výkaly a je schopný odhaliť zdravotné problémy.

Nudnou sa rozhodne nedá nazvať víťazná práca v kategórii komunikácia. Najviac zaujal výskum medzinárodného tímu, ktorý sa venoval skúmaniu mozgovej aktivity osôb schopných plynulého hovorenia odzadu.

Poriadne morbídnym je projekt, ktorý uspel v kategórii medicína. Vedci počítali chlpy v nose nebožtíkov. Zistili, že v ľavej nosnej dierke je ich v priemere 120, v tej pravej priemerne len 112.

Ig nobelovku za výživu získali Japonci usilujúci sa zistiť, či a ako dokáže elektrizovaný príbor zmeniť vnímanú chuť jedla. O jednom z takýchto zariadení sme priniesli v minulosti článok.

Nuda v škole

Škola vie byť poriadna nuda. Potvrdí to každý, kto bol žiakom. Alebo učiteľom. Ig nobelovku za vzdelávanie si odniesol výskum pozorujúci nudu v škole a jej dopad na žiakov a učiteľov.

Ig nobelove ceny
Shutterstock

V kategórii psychológia sa presadila práca, ktorá na prvé počutie pôsobí takmer ako kanadský žartík. Psychológovia sledovali, koľko ľudí sa pozrie nahor, pokiaľ na ulici natrafia na osobu, ktorá uprene zíza nad seba.

Skutočná lahôdka na záver – Ig nobelovku za fyziku získali vedci za ich štúdiu o tom, aký vplyv má pohlavná aktivita ančovičiek na zmiešavanie oceánskych vôd.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.