Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Igora Matoviča vraj provokovali LGBTI+ aktivisti, oni tvrdia, že to bolo opačne. Všetko zachytili kamery

Kde je pravda?


Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič opäť kritizoval na sociálnej sieti LGBTI+ komunitu. Dôvodom bolo, že čelil verbálnym útokom zo strany účastníkov utorkového protestného zhromaždenia na podporu práv transrodových ľudí pred parlamentom.

„Po dnešku som o to viac presvedčený, že pred týmito „ľuďmi“ musíme naše deti chrániť a som násobne viac presvedčený, že by sme mali na Slovensku výrazne viac investovať do dostupnosti psychiatrickej pomoci. Pacientov kopa,“ uviedol v statuse.

Kto začal provokovať ako prvý?

Ako Matovič opísal, vyšiel z parlamentu smerom do centrály hnutia a v diaľke na Zámockej ulici uvidel dav ľudí s dúhovými vlajkami. Keď odpovedal na otázky novinárky, prišiel prvý človek z davu, ktorý začal na neho vykrikovať vulgarizmy.

„Potom prišli ďalší a začalo vulgárne peklo, ktoré som ešte nevidel a ani nezažil. Krížom krážom ako totálni dezoláti začali na mňa súkať tie najvulgárnejšie nadávky, pľuť odzadu na sako a vyhrážať ‚skončil si, ja ťa zabijem!‘. Po chvíli som vytiahol z vrecka mobil, že si tú oplzlú primitívnu bandu zvečním, vtom mi jeden orangutan vytrhol z ruky mobil,“ opísal Matovič.

Všetko zachytili kamery

Ako dodal líder OĽANO, chodí po Slovensku a stretol množstvo fanúšikov ĽSNS či Republiky, no nikde nestretol pokope „tak primitívnych, arogantných, vulgárnych a zlých ľudí, ako medzi týmito transrodovými aktivistami“.

Pred parlamentom sa v utorok konalo protestné zhromaždenie na podporu práv transrodových ľudí ako reakcia na návrh zákona, ktorý znemožní prístup k právnym tranzíciám. Zákon už v marci podporilo 87 poslancov. Na májovej schôdzi sa má o zákone opäť hlasovať. Zhromaždenie zorganizovali LIGHT*, Povstanie Pokračuje, Status Queer, feministky.sk a Amnesty International Slovensko.

Podľa jednej z predkladateliek návrhu zákona Anny Záborskej má tento zákon pomôcť poriadku v spoločnosti. „V skutočnosti by prijatie tohto zákona spôsobilo, že právna tranzícia, čiže úradná zmena pohlavia a rodného čísla, by bola možná iba v prípade, ak človek predloží genetický test, ktorý by preukázal, že v minulosti došlo k nesprávnemu určeniu pohlavia danej osoby“.

Návrh zákona je podľa organizátorov medicínskym nezmyslom. Podľa ich slov aj lekárska odborná komunita sa na základe aktuálnych vedeckých poznatkov zhoduje, že genetický test nedokáže so stopercentnou istotou určiť pohlavie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci sa konečne dočkali. Štát im vráti stovky eur, niektoré Slovenky majú nárok na 830-eurový príspevok

Provokáciu odmietol

Predseda hnutia OĽANO a poslanec Národnej rady (NR) SR Igor Matovič odmieta, že provokoval alebo útočil na účastníkov utorkového (2. 5.) protestu za práva LGBTI+ ľudí pred parlamentom. Na stredajšej tlačovej konferencii naopak uviedol, že aktivisti ho počas rozhovoru s novinárom začali urážať, vyhrážať sa mu či pľuť naňho.

„Mrzí ma to najmä v mene tej slušnej časti LGBT komunity,“ poznamenal Matovič. Rovnako ho mrzí, že zvolávateľka podujatia konanie agresívnych protestujúcich neodsúdila. Jeho slová majú potvrdzovať videá účastníkov podujatia. Doplnil, že incident si začal natáčať na mobil až po tom, ako sa začali útoky zo strany aktivistov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje