Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Aj tebe teraz chýbajú niektoré veci, ktoré sme doteraz považovali za samozrejmosť a zrazu ich niet? Tvoriví ľudia sa s nedostatkom popasovali po svojom. Nedávno sme ti priniesli článok o tom, ako si niektorí robia doma vlastné McDonald’s menu.

Slávny švédsky obchod s nábytkom na svojej webovej stránke uverejnil recept na ich ikonické guličky, kvôli ktorým tam chodíme ešte radšej. My sme sa rozhodli za teba slávne mäsové guličky pripraviť a vyskúšať, či naozaj chutia tak, ako ich všetci poznáme, aby si si ich potom bez obáv mohol doma spraviť sám.   

Ich príprava vôbec nevyzerá zložito a ani ingrediencie nie sú obzvlášť špeciálne – minimálne polovicu z nich budeš mať už určite doma v kuchyni. Ja som momentálne v Taliansku, a preto na obrázku vidíš aj značky potravín, ktoré na Slovensku nemáme. Zapnúť sporák, vyhrnúť rukávy a ideme na to!     

Patty / EMEFKA

Na mäsové guličky pre 4 osoby (30 – 40 guličiek) budeme potrebovať:

• 250 g mletého hovädzieho mäsa
• 250 g mletého bravčového mäsa
• 1 vajíčko
• 2 – 3 dl smotany (alebo mlieka) a vodu
• 2,5 PL najemno nakrájanej cibule
• 0,5 dl nesladenej strúhanky zo suchárov
• 2 uvarené a vychladené zemiaky
• 4 – 5 PL masla, margarínu alebo oleja (ja som použila len maslo)
• Soľ
• Biele korenie
• (Nové korenie – nepovinná zložka, ale ja som ho pridala)

Na panvici si zohrejeme maslo a upražíme cibuľu dozlata. Popučíme si uvarené zemiaky a strúhanku zmiešame s trochou vody. Pomiešame si ostatné ingrediencie, aby nám vznikla jemná hmota, ktorú poriadne osolíme a okoreníme. Z finálnej hmoty si vytvarujeme guličky, ktoré pogúľame po pomúčenej doske a pomaly ich smažíme v dostatočnom množstve oleja.    

Ku guličkám si môžeme ešte pripraviť aj ich nemenej slávnu omáčku. Na jej prípravu budeme potrebovať:

• 1 dl smotany na varenie
• 2 dl vody alebo hovädzieho vývaru (ja som dala bujón)
• Sójovú omáčku
• Soľ
• Biele korenie
• (1 PL bielej muky – nepovinná zložka, ale moja bola veľmi riedka, takže som pridala 2 PL)

Patty / EMEFKA

Vodu, resp. vývar privedieme k varu. Potom hrniec odstavíme a pridáme smotanu a koreniny podľa chuti. Ak sa nám omáčka zdá príliš tekutá, zahustíme potrebným množstvom múky a dobre ju rozmiešame.    

Tak, a máme hotovo! Ku guličkám a omáčke si ako prílohu uvaríme buď zemiaky alebo si vypražíme hranolčeky. Ja som dala variť zemiaky a medzitým som pripravila omáčku. Súčasťou tohto tradičného švédskeho jedla je aj sladká omáčka z brusníc, ktorá však nie každému chutí. Ikea ako zeleninovú oblohu odporúča aj šalát a nakladané uhorky. 

Swedish meatballs at IKEA :D

Záver 

Po asi 90 minútach strávených v kuchyni máme hotovo. Naše domáce guličky sa na tie z Ikey podobajú tak približne na 95 %. Vôňou boli identické. Takmer aj chuťou. Štruktúrou sa podobali menej. Tie naše boli vláčnejšie, jemnejšie, také viac domáce. Nie všetky si počas smaženia udržali tvar, hlavne tie väčšie sa rozpadávali.      

Možno som pridala trochu viac vody, než bolo treba. V recepte sa píše, že okrem smotany treba aj vodu, ale tento krok som mohla úplne vynechať. Na chvíľu som mäsovú zmes dala do chladničky, aby sa s ňou lepšie pracovalo, ale nepomohlo to.  

Úprimne povedané, nepamätám si úplne presne chuť tej omáčky, ktorú podávajú ku guličkám, ale táto bola naozaj skvelá. Podobnú chuť si pamätám, ale nevedela by som povedať, či je to identická chuť omáčky z Ikey. Zo začiatku bola veľmi riedka, tak som ju zahustila múkou. Po vychladnutí pripomínala hustotou aj farbou bešamelovú omáčku.    

K hotovému jedlu som pridala aj uhorky a brusnicový lekvár. Samozrejme, že lekvár nechutil rovnako, ale chuťovo celý tanier harmonicky doplnil. Myslím si, že si tieto mäsové guličky ešte niekedy pripravím a vrelo ich odporúčam. Dobrú chuť!       

Zdroj: ikea.com


Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť