Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 11.12.2023
sk
Hilda
cz
Dana

Čo si predstavíš, keď sa povie Windows? Určite ti napadne štvorfarebné logo, Bill Gates, štartovacia zvučka, známe zelené pozadie z Windows XP a modrá obrazovka oznamujúca fatálnu chybu. Podľa The Verge môže posledná menovaná vec už čoskoro patriť do minulosti.

Veteráni, ktorí zažili Windows 98, si určite spomenú na to, že modrá obrazovka a následný reštart počítača boli niečo, čo nás sprevádzalo takmer každodenne. Jednoducho sme boli zvyknutí na nestabilný systém, ktorý kedykoľvek zakapal a vyžadoval resuscitáciu. Pre modrú obrazovku sa v IT slangu uchytil pojem Blue screen of death.

shutterstock

História modrej obrazovky

Nasledujúce verzie Windowsu bežali lepšie a dnes sa s Modrou obrazovkou smrti stretávame oveľa zriedkavejšie. Za desaťročia prešla BSOD niekoľkými vizuálnymi zmenami. Najvýraznejšími z nich sú určite smutný smajlík z roku 2012 (veľa pomohlo!) a QR kód pridaný v roku 2016.

shutterstock

Modrú vystrieda čierna

Najnovšie správy hovoria o tom, že Modrá obrazovka smrti sa poberie do minulosti. Respektíve, nebude modrá. Používatelia testovacích verzií Windows 11 si všimli, že obrazovka s hlásením fatálnej chyby je čiernej farby. Ide o súčasť celkového redizajnu nového systému.

Vizuálne zmeny

Našťastie sa slová blue a black obe začínajú na B, čiže v hovorovej reči sa zachová zaužívaný akronym BSOD. Ďalšou výraznou vizuálnou zmenou, ktorú si každý všimne, je napríklad presunutie ikon hlavného panelu do stredu, čo môže pripomínať systémy Mac Os.

Po vyše 35 rokoch od prvej verzie Windowsu pôjde o skutočne výrazný facelift. Je celkom možné, že s tohtoročným príchodom nového Windowsu 11 zmiznú aj ďalšie ikonické prvky. Prvky, ktoré sme možno milovali, možno nenávideli, ale nepochybne robili Windows Windowsom.

https://www.instagram.com/p/CQ9p1NejFDp/

Zdroj: theverge.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.