Saw
Hororové filmy vždy posúvali hranice, no napriek tomu boli diváci často otrasení, znechutení a, samozrejme, šokovaní, keď sa film Saw dostal do kín. Je to preto, že sa zameral na tému v tej dobe zriedka zobrazovanú na filmovom plátne a navyše s takou fetišistickou radosťou – konkrétne na mučenie.
Príbeh je o sériovom vrahovi, ktorý prinúti svoje obete hrať „hry“, ktoré od nich vyžadujú, aby sa zmrzačili, zranili alebo sa nejakým spôsobom zbavovali častí svojich tiel a zažívali ukrutnú bolesť – ak chcú prežiť. Keďže tieto zvrátené „hry“ boli zobrazené v detailoch, diváci mali pocit, že si vyslúžili uznanie za to, že mali počas filmu otvorené oči. Ľudí v tej dobe to vydesilo úplne novým spôsobom. Lepší marketing si film ani nemohol priať.
Saw bola taká populárna značka, že odštartovala vlastný filmový subžáner, v ktorom sa na prvé miesto postavilo práve mučenie. Zrazu sa s podobným konceptom zahrávali hordy filmových tvorcov. Sadizmus vo filme bol skrátka in.
Vznikli filmy ako Hostel, The Collector, Turistas, Captivity, Martyrs a nesmieme zabudnúť ani na sériu o ľudskej stonožke (The Human Centipede) a mnohé iné. Cieľom bolo divákov šokovať. Máloktorý film však prekonal Saw, ktorý tento žáner stvoril.
Záhada Blair Witch
Projekt Blair Witch nebol prvým found-footage filmom. Cannibal Holocaust sa niesol v podobnom duchu a bol natočený o 19 rokov skôr. Ale Blair Witch bol mimoriadny film, ktorý sa objavil v ten správny čas. Príbeh o troch mladých filmároch, ktorí sa vydali do lesov amerického Marylandu hľadať miestnu legendu, využil technológiu domáceho nahrávania videa, ktorá bola lacnejšia a dostupnejšia.
Natáčanie filmu pomocou týchto kamier a z pohľadu prvej osoby spôsobilo, že to celé vyzeralo neskutočne skutočné. A toto dokázali filmári marketingovo využiť úplne dokonale. Celý film totiž vyvolával v tej dobe dojem, že príbeh je naozaj skutočný. Diváci boli takí zmätení, že sa niektorí vypravili do kina v domnienke, že ide v podstate o dokument.
Povedať, že Blair Witch vyvolal rozruch, by bolo slabé tvrdenie. Pre jeho obrovský úspech v porovnaní s tak pozoruhodne nízkym rozpočtom sa mnohí filmári rozhodli tento vzorec úspechu zopakovať a napodobniť.
Vznikli filmy ako The Poughkeepsie Tapes, Cloverfield, The Last Exorcism a The Devil Inside. Napodobniť úspech Blair Witch sa im ale nepodarilo. Zo všetkých týchto filmových knokautov iba séria Paranormal Activity dosiahla u divákov celkom slušnú popularitu. Nuž, originál je iba jeden.