Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Niekedy sa hovorí, že slovenské súkromné televízie „občas medzi reklamami pustia iný program.“ Diváci sú obrovským množstvom reklamných blokov často znechutení a opakovanie nudných klipov ich privádza do zúfalstva. Hoci reklamy mnohí z nás nenávidia, aj ony istým spôsobom patria k našej kultúre. Podaktoré z nich vynikajú humorom, hudbou, či peknou myšlienkou a televízny divák ich preto nedostane z hlavy ani po niekoľkých rokoch. Tu je niekoľko reklám zo slovenských obrazoviek, ktorým sa podarilo vryť hlboko do pamäti divákov.

Kofola – Nudapláž

Dvojica mladíkov, ktorých lov na krásnu Naďu zavedie na nudapláž, patrí medzi jednu z najpodarenejších reklám Kofoly. Človeku sa niekedy ťažko verí, že takúto šteklivú reklamu vysielali televízie na konzervatívnom Slovensku bez veľkej vlny pohoršenia. Úspešný spot z roku 2006 sa dočkal návratu o päť rokov neskôr. Zaujímavosťou je fakt, že scénka od „českého rybníka“ bola natáčaná v Malajzii.

Nanuk Míša

V tejto reklame máme možnosť vidieť niekoľko usmiatych tvárí, siahajúcich do mraziaceho boxu, v ktorom ich čaká nanuk Míša. Reklama z roku 2009 je úplne jednoduchá, ale o to efektívnejšia. Autorom pozitívneho klipu sa šikovne podarilo zachytiť nevinnú atmosféru detských čias, ktorá k mrazivej pochúťke nepochybne patrí.

T-Mobile – Ahoj Kikuš!

Prípravy na Vianoce 2009 sprevádzala mladá Kikuš, ktorá pred svojou mamou zahanbene gúľala očami. Za úspechom reklamy môže stáť chytľavosť stupídnej piesne v podaní Santov, a taktiež niečo, na čo upozorňuje komentár pod videom na Youtube: „strašne rajcovne sa usmieva tá baba!“ Dá sa povedať, že Kikuš dosiahla istú mieru virality. Ľudia medzi sebou zdieľali vlastné verzie pesničky a vznikli aj početné paródie.

Kooperativa – Kamionisti

Asi nikto nepozná odpoveď na otázku, akým spôsobom sa v tejto reklame ocitla talianska protifašistická pieseň Bella Ciao. Možno sa nad tým ani netreba zamýšľať a lepšie je užiť si jej doprovod vo vtipnom šote. Podarená reklama po svojom uvedení v roku 2007  získala ocenenia na svetových festivaloch, doma ale vyvolala v radoch šoférov kamiónov pohoršenie. Údajne ich náročné povolanie zobrazuje znevažujúco a zosmiešňujúco. Týmto krokom kamionisti nič nedosiahli, akurát sa zaradili na zoznam profesií s absentujúcim zmyslom pre humor.

Orange – Prenosné minúty

Najstaršia reklama z tohto zoznamu sa objavila ešte v roku 2003. Mobilný operátor Orange ju využil na propagáciu možnosti preniesť si neprevolané minúty do ďalšieho mesiaca. Dobrosrdečná reklama s malým dievčatkom a dvojicou rozkošných psíkov dokázala potešiť kohokoľvek, kto sa práve pozeral na obrazovku. Pri tomto šote určite treba pochváliť vynikajúci výber hudby. Ak si chceš pokaziť sladkú náladu vyvolanú reklamou, stačí vedieť, že Buddy Holly, autor skladby Everyday, zomrel vo veku 22 rokov.

T-Com – Dedé a Hamšík

V roku 2010 sa slovenskí futbaloví fanúšikovia ocitli v extáze – naša krajina postúpila na majstrovstvá sveta, ktoré sa odohrávali v Juhoafrickej republike. Slovensko zaplavil futbalový ošiaľ, čo sa odrazilo aj na reklamnej tvorbe. Malého černoška Dedého, ktorého zaskočí nečakaný telefonát od jeho idolu – Mareka Hamšíka si pamätáme všetci. Juhoafričan Sithembele Jinghosa, ktorý mal v čase natáčania kampane trinásť rokov, sa objavil hneď v niekoľkých šotoch zo série pre T-com.

Jednota – Bača a honelník

Séria reklám je s nami už od roku 2010. Bača a honelník, charaktery zjavne inšpirované Kubkom a Maťkom, zažívajú počas života na salaši kopec vtipných príhod. Ich dobrodružstvá sa tešia medzi divákmi nesmiernej obľube a ľudia sa vždy tešia na to, s čím ich prekvapia najbližšie. Dvojica pastierov je súčasťou širšej kampane Jednoty – bača a honelník sa objavujú aj v tlačenej reklame, na sociálnych sieťach a organizujú sa dokonca aj ich autogramiády! Dúfame, že podarené postavičky z našich obrazoviek len tak rýchlo nezmiznú!

Kofola – Zlaté prasiatko

Klasika všetkých klasík. Najlepšia televízna reklama, ktorá kedy vznikla v česko-slovenskom prostredí. Keď sa chce človek cítiť starým, stačí mu uvedomiť si, že zlaté prasiatko sa na našich televíznych obrazovkách drží už neuveriteľných ŠTRNÁSŤ rokov! Šotu od Kofoly sa podarilo niečo nevídané – ľudia si túto reklamu vyslovene žiadajú a nedokážu si bez nej predstaviť Vianoce. Zlaté prasiatko sa stalo doslova vianočnou tradíciou tak, ako kapor na stole a Mrázik v telke.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť