Ako sme ťa informovali v rozhovore s distribučnou spoločnosťou Cinemart, Slováci zbožňujú horory. V porovnaní s európskou normou ich totižto v kinách navštevujú častejšie než zvyšok nášho okolia. Milujú však Slováci horory natoľko, že si už pozreli aj ultimátne klasiky a otcov hororu? V tomto článku ti prinášame výber 10 hororov, ktoré by mal každý fanúšik strachu a teroru vidieť aspoň raz za život.
Nájdeš tu z každého rožka troška. Komediálne ladené horory, sci-fi horory, horory o posadnutí, o sériových vrahoch, no aj horory postavené na medziľudských problémoch. Snímky o strachu sú viac než rozmanité. Ide totižto o jeden z najvýraznejších a najefektívnejších žánrov v kinematografii. Strach je veľmi výrazná emócia, od ktorej človek môže zostať závislý, ak pozerá priveľa hororov.
The Exorcist
The Exorcist je jedným z tých hororov, na ktoré môžeš zabudnúť, no eventuálne si do tvojho života znova nájdu cestu. Snímka z roku 1973 zmenila pole hororového žánru tak dramaticky, že sa po nej začali zjavovať ďalšie a ďalšie filmy podobného typu. The Exorcist spravil z duchov, démonov a posadnutí niečo hrôzostrašné. K tomuto husárskemu kúsku mu dopomohli skvelé herecké výkony, desivý soundtrack a skvelá réžia od Williama Friedkina.
Ojedinelý príbeh filmu však začal už pred natáčaním a pokračoval dlho po ňom. O kurióznych a neraz aj desivých situáciách spojených s týmto filmom si môžeš prečítať v tomto článku. Príbeh démonom posadnutej dievčiny vyvoláva strach a hrôzu dodnes.
The Shining
The Shining z roku 1980 je jedným z najlepších a najvýraznejších hororových filmov v histórii hororu. Stanley Kubrick bol podľa mnohých najlepším režisérom všetkých čias. Čoho sa jeho šikovný um chytil, to premenil na zlato. Vyskúšal si každý jeden žáner a s každou snímkou kinematografii priniesol takzvaný „masterpiece“. The Shining s Jackom Nicholsonom je jedným z tých majstrovských diel.
Legendárna adaptácia rovnomennej knihy od Stephena Kinga oplýva viac psychologickým hororom, než tým fyzickým. Teror sa skrýva za každým rohom a Kubrick do filmu zabudoval tak veľa detailov a rôznych motívov, až sa človek ocitá v labyrinte zobrazovanom vo filme. Zároveň je tu aj téma vyvražďovania Indiánov a toho, aké nočné mory má vlastne Amerika a celý svet.
Horory začali byť vďaka Kubrickovmu filmu viac psychologicky sofistikované a zlovestné. Už nestačilo iba zlomiť nohu, no bolo treba rozdrviť mozog i dušu.
Alien
Alien z roku 1979 nezmenil len horor, ale aj sci-fi. Dokonalá kombinácia vesmírneho teroru a elegantného a zvráteného dizajnu titulného monštra robí z tejto snímky perfektného kandidáta na jeden z najvplyvnejších filmov všetkých čias. Režisér Ridley Scott sa rozhodol, že béčkový koncept príšery v uzavretom priestore premení na svetový film. Povolal si tých najlepších z najlepších z celého Hollywoodu, a v roku 1979 vznikol fenomén.
Môžeme to vidieť vo fakte, že Alien je stále prežívajúca značka, ktorá sa naprieč rokmi vyvíjala všetkými možnými smermi. Tvorcovia na to išli najprv hororovo, potom filozoficky, dokonca sa pokúsili skombinovať Votrelca a Predátora. S filmom Alien: Romulus to ale vyzerá tak, že sa vraciame späť ku koreňom.
The Blair Witch Project
The Blair Witch Project sa hororového žánru dotkol vďaka svojmu originálnemu poňatiu – pohľad z videokamery, ktorú nesie postava príbehu. Tento princíp sa nazýva found footage. Dnes je to už úplne bežná vec, avšak v roku 1999 išlo o prelomovú a dokonale spracovanú taktiku, ktorá ľudí uvádzala priamo do deja a desila ich viac než čokoľvek iné.
Príbeh o zakliatom lese a partii študentov je dodnes veľmi efektívny a pritom bol natočený za extrémne málo peňazí. Vďaka The Blair Witch Project vznikol aj film REC, ktorý je považovaný za modernú klasiku, točenú presne v tomto móde.
Psycho
Na Psycho z roku 1960 sa nemôže nikdy zabudnúť. Čiernobiela snímka od legendárneho režiséra Alfreda Hitchcocka zmenila spôsob, akým sa horory rozprávajú, a ešte k tomu vytvorila jedného z najviac ikonických zloduchov na zemi. Majstrovská réžia a geniálna hra s diváckymi očakávaniami robia z Psycha nielen jeden z najdôležitejších hororov, ale aj filmov vôbec.
Ikonickú scénu v kúpeľni si určite zachytil. Nôž sa znáša na kričiacu ženu, krv tečie dole vaňou. Hitchcock je považovaný za jedného z najvýraznejších režisérov všetkých čias, a tak nie je ťažké si predstaviť, prečo je tento film taký vynášaný do nebies. Dosť bolo však hodiny filmovej histórie, ideme ďalej. Zatiaľ.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane