Ilustrácie Slovenky Petry si obľúbili mnohí ľudia, ale aj známe značky

Keď si pred šiestimi rokmi založila Instagram s ilustráciami, netušila, že sa nimi bude živiť.

Zdroj: Archív Petra Slamková

Na Instagrame ju môžeš poznať pod menom Fancyillustrator, a aj keď to znie, že ide o nejaký zahraničný talent, Peťa pochádza zo Slovenska. Je skvelým príkladom toho, že aj na Slovensku sa dá zarobiť umením. Jej špecifické módne ilustrácie si našli fanúšikov hlavne medzi ženami a viacerými značkami.

Ak Peťu, známu ako @fancyillustrator, ešte nepoznáš, tak je načase pozrieť si jej ilustrácie. Boli sme zvedaví na detaily z jej života, preto sme jej položili aj zopár otázok. 

Jej práce sa páčia mnohým ľuďom aj značkám

Na jej instagramovom profile nájdete ilustráciu za ilustráciou. Ak to práve nie sú nejaké zákazky od ľudí, tak takmer v každej jej fotke nájdete nejaký milý detail, ktorý sem Petra dokreslila. Fotky, rovnako aj ilustrácie sú ladené v jemných, najčastejšie hnedých odtieňoch a majú tak viditeľný rukopis.

Okrem zákaziek pre ľudí robí Peťa aj s niekoľkými značkami. Momentálne má na svojom Instagrame nazbieraných cez 22-tisíc sledovateľov. Aká bola jej cesta k práci ilustrátorky na voľnej nohe a ako vyzerá jej bežný pracovný deň? Opýtali sme sa za teba a šikovná umelkyňa nám odpovedala.

Ako si sa dostala k tomu, že z tvojich ilustrácií vznikol fulltime job?

Išlo to veľmi pomaličky a malo to prirodzený priebeh. Instagramový účet som si založila pred 6 rokmi, počas tretieho ročníka na vysokej škole, a jeho rozvoju som venovala všetok voľný čas. Počas štúdia som síce ešte nemusela riešiť, či mi ilustrácie zarábajú, no vedela som, že musím investovať voľný čas a byť trpezlivá, aby mi stúpalo publikum, ktoré pre mňa znamenalo potenciálnych zákazníkov. Tak sa aj, našťastie, stalo a ja som sa po ukončení vysokej školy začala ilustrovaním živiť.

Takto to znie možno jednoducho, ale aj ja som sa, samozrejme, bála a pred všetkým som mala veľký rešpekt. V tom celom mi určite dopomohol fakt, že počas zakladania instagramového účtu sa na Slovensku a v Čechách prostredníctvom neho prezentovali najmä módne blogerky, a to, čo som ponúkala ja, bolo nezvyčajné a nové. 

S akými značkami si už spolupracovala a čo bola tvoja obľúbená spolupráca?

Moje spolupráce by som rozdelila na dve časti: buď sú to spolupráce, kde si klient objednáva iba vyhotovenie ilustrácie, alebo je to spolupráca prostredníctvom môjho instagramového účtu. Príjemnú spoluprácu som mala so značkou Nivea, pre ktorú som kreslila ilustrácie na vianočné darčekové obaly dva roky po sebe, a taktiež nedávnu spoluprácu so značkou Answear. Celý mesiac som bola súčasťou ich kampane Catch The Moment, čo bolo pre mňa niečím novým a veľa som sa toho naučila.

Archív Petra Slamková

Rada sa vraciam k mojim začiatkom, keď ma oslovila Janka Kuriláková s jej značkou Kura Collection, kreslila som pre ňu ilustrácie na tričká, Jankinu tvorbu milujem a spoluprácu máme stále otvorenú. Pred mesiacom som pracovala na ilustrácii pre Aupark Žilina, ale to ešte nie je vonku, tak sa teším na výsledok. Nesmiem zabudnúť ani na Dobrého Anjela a k mojim pravidelným spoluprácam patria značky Slovenské Vinice a Nespresso, pre ktoré vytváram na svoj instagramový účet fotografie s dokreslenými ilustráciami.

Stále sa držím toho, že spolupráce sú najmä o ľuďoch a vzťahoch, nie iba o prestíži a o tom, že sa pochválite, s kým všetkým ste spolupracovali. Zo spolupráce musím mať dobrý pocit, pretože značke odovzdávam kus svojej práce, môjho umenia, a tým pádom aj seba samej. Už som sa zopárkrát popálila, a preto si dávam pri výbere spolupráce veľký pozor.

Archív Petra Slamková
Čo ťa baví viac, spolupráce alebo zákazky od ľudí?

Na svojej práci mám rada jej rozmanitosť a to, že je každý deň iná, preto si neviem predstaviť upustiť od spoluprác so značkami alebo naopak prestať vytvárať personalizované ilustrácie pre ľudí. Je pravda, že proces tvorby ilustrácie pre klientov a značky je oveľa náročnejší, no zakaždým mi prinesie novú skúsenosť.

Pri personalizovaných ilustráciách milujem reakcie ľudí, keď vidia výsledok. Posledné mesiace som brala menej objednávok, potrebovala som si trošku od neustáleho kreslenia oddýchnuť a venovať sa aj tričkám s ilustráciami, ktoré predávam. To si vyžaduje tiež veľa času.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Ráno vstanem, dám si hodinku bez sociálnych sietí a mailu, najem sa a potom si v diáriku pozriem, čo všetko ma v daný deň čaká a čo ma neminie. Doobeda sa snažím kresliť, robiť úpravy na ilustráciách a posielať ukážky zákazníkom.

Poobede sa zvyknem stretnúť s mojou asistentkou, s ktorou buď fotíme fotky (či už ide o moje spolupráce, alebo o fotenie tričiek), alebo riešime objednávky a všetko potrebné. Po stretnutí idem domov, kde buď upravujem fotky, ktoré sme v ten deň nafotili, alebo si sadám ku kresleniu, ak mám niečo neodkladné.

Keď mám menej objednávok, pracujem na kreslení ilustrácií na Instagram pre ľudí, ktorí ma sledujú, alebo tvorím ilustrácie na tričká a vymýšľam nové veci. Popri tom všetkom sa snažím byť aktívna aj na Instagrame, keďže tam mám svoje publikum a rada im približujem svoju prácu a natáčam videá, ako kreslím – to by som však robila rada častejšie.

Dni mi idú veľmi rýchlo, ani sa nenazdám a je večer, preto je to so mnou, čo sa týka komunikácie, náročnejšie, na novo prichádzajúce maily odpovedám raz do týždňa, pravidelne musím riešiť zákazky a spolupráce, na ktorých pracujem, a naceniť každý mail a ponuku si vyžaduje čas. Mám, samozrejme, aj voľnejšie dni, počas ktorých môžem tráviť viac času s kamarátkami a blízkymi, vtedy som na sociálnych sieťach veľmi málo a oddychujem. 

Akí umelci najviac inšpirujú teba?

V mojich začiatkoch ma inšpirovala Holly Nichols, jedna z najznámejších ilustrátoriek na svete. Momentálne nachádzam inšpiráciu na Pintereste, kde dokážem stráviť celé hodiny pozeraním fotiek, ktorými sa rada nechám inšpirovať pri mojej tvorbe.

Čo by si poradila človeku, ktorý by sa tiež chcel začať živiť umením?

Mal by si priniesť niečo nové, iné a byť veľmi trpezlivý a pracovitý. Žiadna skratka neexistuje, no nič nie je nemožné, treba si veriť. 🙂

Ďakujeme za rozhovor a prajeme ti všetko dobré! 🙂

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Fotky s najlepším načasovaním, pri ktorých ti príde ľúto, že si ich nevidel naživo

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME