Známa CAPTCHA, ktorá ťa nepustí tam, kam by si rád, a ktorá ťa dookola vyzýva označiť všetky obrázky, na ktorých je kamión, semafor, paradajkový strom, nie je zvedavá na tvoje pozorovacie schopnosti. Darmo dilemuješ, či sa ráta aj ten kúsok v rohu. Sleduje niečo iné.
Aký je skutočný význam kliknutia na „Nie som robot“?
Kliknutím na políčko umožníš stránke skontrolovať tvoju históriu prehliadania internetu, aby zistila, či si skutočná osoba.
V talkshow BBC Sandi Toksvig sa britská spisovateľka a moderátorka rozprávala s odborníkmi v problematike, ktorí prezradili: „Začiarknutie políčka nie je podstatné. Analyzuje to, ako ste sa správali predtým, než ste ho zaškrtli.“
Keď tak urobíš, vyzveš web, aby skontroloval tvoju predošlú aktivitu. Napríklad zaregistruje, že tesne predtým si pozeral videá o leňochovi utekajúcom za korytnačkou, lajkol storku bollywoodskeho herca Shahrukha Khana, komentoval status Ligy za právo lásky pre systém Božena 5 a skontroloval maily, kým si pustil kozarelu na odreagovanie. Vďaka tomu vie, že si (len) človek.
V rukáve má i ďalšie fígle a testy, ako zistiť, či je niekto z mäska alebo z obvodov.
„Začiarknutie políčka môže dokonca podnietiť analýzu spôsobu, akým ste pohybovali myšou po obrazovke.“
V podstate, keď klikneš na políčko „Nie som robot„, dávaš stránke pokyn, aby sa pozrela na všetky tvoje údaje a rozhodla sa sama. Ak si chatbot nie je istý, vtedy ťa otestuje výberom obrázkov alebo prepísaním znakov.
Po tomto ujasnení zrejme nezačneš ignorovať weby, kde ťa žiadajú o potvrdenie ľudskosti, ale odteraz sa ti v hlavne premietne, čo všetko si za posledný týždeň na internete povystrájal.
Čo je CAPTCHA?
- CAPTCHA je Turingov test, ktorý weby používajú pre automatické odlíšenie skutočných používateľov od robotov.
- Denne je ľuďmi zadaných 60 miliónov CAPTCHA.
- Priemerný čas na napísanie správneho kódu je 10 sekúnd.
- Súhrnný čas medzi zobrazením CAPTCHA a zapísaním správnej odpovede je denne 150 000 hodín, čo je viac ako 17 rokov.