Implantovanie mozgových čipov ľuďom? Žiadne sci-fi, Musk na to dostal povolenie

Pre koho sú čipy určené?


Kontroverzný biotechnologický startup Neuralink Elona Muska v utorok otvoril nábor do svojej prvej klinickej štúdie na ľuďoch, uvádza sa na blogu spoločnosti. O tejto informácii píše portál CNN.

Firma na to získala súhlas od nezávislej hodnotiacej komisie. Neuralink sa chystá ponúkať mozgové implantáty pacientom s ochrnutím v rámci štúdie PRIME, uviedla spoločnosť.

Mohlo by ťa zaujímať:

Démonický i neuveriteľne sústredený, píše sa v novej biografii o Elonovi Muskovi. Koľko má identít?

Štúdia PRIME, skratka pre Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (roboticky implantované mozgovo-počítačové rozhranie), sa vykonáva s cieľom vyhodnotiť bezpečnosť a funkčnosť implantátu.

Skúšobným pacientom bude čip chirurgicky umiestnený do časti mozgu, ktorá ovláda zámer pohybovať sa. Čip, ktorý nainštaluje robot, bude potom zaznamenávať a posielať mozgové signály do aplikácie. Prvotným cieľom je „poskytnúť ľuďom schopnosť ovládať počítačový kurzor alebo klávesnicu len pomocou svojich myšlienok,“ napísala spoločnosť.

Osoby trpiace kvadruplégiou v dôsledku poranenia krčnej miechy alebo amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS) sa môžu zúčastniť na šesťročnej štúdii. Pozostáva z pravidelných návštev doma i na klinike počas 18 mesiacov, po ktorých budú nasledovať kontrolné návštevy v horizonte piatich rokov. Záujemcovia sa môžu zaregistrovať v registri pacientov na webovej stránke spoločnosti Neuralink.


Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné