Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©CinemArt SK

Indiana Jones sa vracia v novom filme. Kto ho vlastne vymyslel a koľko filmov sme s ním už dostali?

Indiana Jones je už svetoznámym popkultúrnym fenoménom.

Indiana Jones patrí k najznámejším a najobľúbenejším hrdinom strieborného plátna. Dobrodruh a archeológ s bičom a klobúkom sa objavil v celkovo piatich filmoch (ak budeme rátať aj najnovší Nástroj osudu), v televíznom seriáli a taktiež v niekoľkých románoch či komiksoch.

Kto ho však vymyslel a ako sa v kinách darilo jeho filmovým dobrodružstvám? Na to sa trochu bližšie pozrieme práve v tomto článku.

Kto Indianu Jonesa vymyslel?

Indiana Jones, vlastným menom Henry Walton Jones, Jr., vznikol v hlave režiséra a scenáristu Georgea Lucasa (séria Star Wars). Ten sa pri jeho tvorbe inšpiroval klasickými hrdinami z krátkych filmov 30. rokov, ale aj rôznymi dobrodružnými románmi.

Indiana Jones má svoj predobraz napríklad aj v Allanovi Quatermainovi z príbehov H. R. Haggarda. Ako inšpirácia však poslúžilo aj viacero skutočných dobrodruhov a archeológov, napríklad Roy Chapman Andrews, Percy Fawcett či Walter Feairservis.

Indiana Jones sa vracia v novom filme. Kto ho vlastne vymyslel a koľko filmov sme s ním už dostali?
MovieStillsDB / Paramount Pictures

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Prvýkrát sme sa s Indianom Jonesom v podaní Harrisona Forda zoznámili vo filme Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy. Snímka si odbila premiéru v roku 1981 v réžii Stevena Spielberga.

Príbeh sa odohráva v roku 1936 a Indiana Jones sa v ňom snaží nájsť mocný artefakt, ktorý dokáže dodať akejkoľvek armáde neporaziteľnosť. O túto relikviu však majú záujem aj nacisti. Dobyvatelia stratenej archy vznikli za 20 miliónov dolárov, pričom sa stali masívnym komerčným aj kritickým hitom.

Tržby sa zastavili na famóznych 389 miliónoch a kritici film nešetrili chválou. Vyzdvihovali skvelý a zábavný príbeh, parádneho Forda a vôbec všetkých hercov a prorokovali, že sa film stane klasikou.

A v tom sa rozhodne nemýlili. Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy sa stal kultom a jedným z najlepších dobrodružných filmov všetkých čias. Film si odniesol mnoho cien, vrátane 8 nominácií na Oscara. Z nich napokon premenil 4 sošky (za mix zvuku, efekty, výpravu a strih).

Indiana Jones sa vracia v novom filme. Kto ho vlastne vymyslel a koľko filmov sme s ním už dostali?
MovieStillsDB / Paramount Pictures

Indiana Jones a Chrám skazy

Veľký úspech Dobyvateľov znamenal, že nás skôr či neskôr čaká sequel. Toho sa diváci napokon dočkali v roku 1984. Indiana Jones a Chrám skazy sa odohrával rok pred udalosťami prvého dielu (striktne povedané teda išlo o prequel).

Indiana Jones a jeho pomocníci v podobe speváčky Willie (Kate Capshaw) a 11-ročného sidekicka Shortyho (Ke Huy Quan) pátrajú v Indii po posvätnom kameni, ktorý ochraňoval miestnych obyvateľov. Okrem toho budú musieť bojovať s členmi kultu Thuggee, ktorý zotročuje deti a neštíti sa ani ľudských obetí či čiernej mágie.

Druhý diel opäť režíroval Steven Spielberg a rozpočet sa navýšil len nepatrne – na 28,17 milióna dolárov. Opäť však išlo o veľký úspech, keďže druhé Indyho dobrodružstvo si na tržbách pripísalo 333,1 milióna dolárov. Kritické ohlasy však tentokrát neboli jednoznačne pozitívne. Mnohým recenzentom sa nepozdával temnejší tón filmu a všeobecne ho hodnotili ako krok späť.

S odstupom rokov bol však Chrám skazy predsa len prijatý o čosi vľúdnejšie, hoci podľa mnohých predstavuje zrejme najslabší diel ságy. Snímka si odniesla viacero cien, vrátane dvoch nominácií na Oscara (za hudbu a efekty). Indy sa napokon tešil zo sošky za najlepšie efekty.

Indiana Jones sa vracia v novom filme. Kto ho vlastne vymyslel a koľko filmov sme s ním už dostali?
MovieStillsDB / Paramount Pictures
Vianočné trhy v krajských mestách Slovenska sú v plnom prúde. Dokedy ich môžeš navštíviť?

Odporúčame prečítať:

Vianočné trhy v krajských mestách Slovenska sú v plnom prúde. Dokedy ich môžeš navštíviť?

Indiana Jones a Posledná krížová výprava

Po trochu rozpačito prijatom Chráme skazy dorazil, naopak, jeden z najlepších dielov ságy. Film Indiana Jones a posledná krížová výprava vznikol opäť pod taktovkou Stevena Spielberga a do kín vtrhol v roku 1989. Príbeh nás zaviedol do roku 1938, keď Indiana Jones pátra po mystickom Svätom gráli. Okrem toho sa snaží nájsť aj svojho otca (Sean Connery), ktorého uniesli nacisti.

Posledná krížová výprava bola v mnohom návratom ku koreňom, teda k odľahčenému a vtipnému dobrodružstvu. Tento krok ocenili viacerí kritici, ktorí chválili herecké výkony (okrem Forda aj Seana Conneryho), a čo sa týka tržieb, opäť išlo o hit. Rozpočet sa zvýšil na 48 miliónov, ale to štúdio Paramount Pictures trápiť nemuselo, keďže tržby dosiahli famóznych 474,2 milióna dolárov.

Pokiaľ porovnáme suché čísla, tak v priazni kritikov stále vedie prvý diel. Mnohí fanúšikovia však tvrdia, že práve Posledná krížová výprava predstavuje vrchol celej série. Film si opäť odniesol viacero ocenení a tiež tri nominácie na Oscara (za strih zvuku, hudbu a mix zvuku). Napokon získal sošku za mix zvuku.

Indiana Jones sa vracia v novom filme. Kto ho vlastne vymyslel a koľko filmov sme s ním už dostali?
MovieStillsDB / Paramount Pictures

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Posledná krížová výprava sa stala nadlho posledným dielom v sérii. George Lucas a Steven Spielberg síce štúdiu sľúbili päť dielov, ale po premiére trojky mali pocit, že Indy už povedal všetko, čo mal. Záujem vrátiť ho do hry vznikol v roku 1992, ale na scenár sa čakalo pomerne dlho. Viaceré verzie totiž producenti zamietli, až napokon David Koepp prišiel s príbehom, ktorý dostal zelenú. Na režisérsku stoličku sa opäť posadil Steven Spielberg a nakrúcanie mohlo začať.

Film Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky sa odohrával v roku 1957 a nacistických záporákov vystriedali sovietski agenti. Indiana Jones je profesorom archeológie, ale veľmi rád sa vráti do akcie, aby objavil legendárnu Krištáľovú lebku. Tento mocný artefakt údajne dokáže ovládať myslenie ľudí. Pokiaľ by teda padol do rúk Sovietom, bol by to poriadny problém.

V úlohe Indianu Jonesa sa, ako inak, opäť objavil Harrison Ford, z prvého dielu sa vrátila aj jeho láska Marion Ravenwood (Karen Allen). Ako však dopadol samotný film? Reakcie naň boli väčšinou zmiešané, hoci prevládali pozitívne dojmy. Niektorí filmu vyčítali pomerne slabý scenár a tiež až príliš veľký úlet smerom k sci-fi žánru. Na druhej strane sa našli aj spokojní kritici, podľa ktorých ide o zábavný a dynamický dobrodružný film, ktorý sérii žiadnu hanbu nerobí.

Kráľovstvu krištáľovej lebky sa opäť darilo aj po stránke tržieb. Oproti rozpočtu 185 miliónov totiž dokázal film trhnúť 790,7 milióna dolárov. Odniesol si aj niekoľko ocenení, avšak trochu rozpoltené prijatie spôsobilo, že získal aj Zlatú malinu za najhorší prequel, remake, rip-off alebo sequel.

Indiana Jones sa vracia v novom filme. Kto ho vlastne vymyslel a koľko filmov sme s ním už dostali?
MovieStillsDB / Paramount Pictures

Indiana Jones a Nástroj osudu

Už o pár dní sa v kinách dočkáme aj vytúženého piateho dobrodružstva známeho archeológa. Indiana Jones a Nástroj osudu je prvým dielom, ktorý nerežíroval Steven Spielberg, ostal však na pozícii výkonného producenta. Na režisérskej stoličke ho vystriedal James Mangold.

Hlavný príbeh sa tentokrát odohráva v roku 1969. Indiana Jones (Harrison Ford) učí na univerzite a svojim dobrodružným cestám dal zbohom. Aktívne však vystúpi proti tomu, že americká vláda spolupracuje s bývalými nacistami na vesmírnom programe. To ho okrem iného stojí kreslo profesora.

Potom sa však v jeho živote objaví Helena Shaw (Phoebe Waller-Bridge), dcéra jeho dávneho priateľa Basila (Toby Jones). S jej pomocou sa Jones vydáva na novú cestu s cieľom vypátrať mystický artefakt Antikythera. Jeho hlavným protivníkom tentokrát bude bývalý nacista a pracovník NASA Jürgen Voller (Mads Mikkelsen), s ktorým sa Jones stretol už v roku 1944.

YouTube video

Vo filme uvidíme aj Antonia Banderasa, Johna Rhysa-Daviesa, Tobyho Jonesa, Boyda Holbrooka, Ethanna Isidorea, Shaunette Renée Wilson, Thomasa Kretschmanna, Karen Allen, Oliviera Richtersa a Marka Killeena. Tvorcovia už potvrdili, že piaty diel bude predstavovať rozlúčku Harrisona Forda s úlohou slávneho dobrodruha.

Dúfajme teda, že sa rozlúči s plnou parádou a my dostaneme skvelý filmový zážitok. Trailery naznačujú, že Indiana Jones a Nástroj osudu by mohol zabodovať a dať divákom výdatnú porciu akcie, nostalgických momentov, ale aj humoru. Slovenská premiéra sa uskutoční už 29. júna.

Indiana Jones sa vracia v novom filme. Kto ho vlastne vymyslel a koľko filmov sme s ním už dostali?
CinemArt SK

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.