Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Indický lunárny rover začal s prieskumom mesačného povrchu

India zaznamenala historický míľnik, keď sa jej vesmírnej sonde Čandraján-3 (Mesačná loď 3) podarilo pristáť na Mesiaci.


Indický lunárny rover Pragján začal skúmať povrch Mesiaca. Oznámila to vo štvrtok indická vesmírna agentúra ISRO — deň po tom, ako India zaznamenala historický míľnik, keď sa jej vesmírnej sonde Čandraján-3 (Mesačná loď 3) podarilo pristáť na Mesiaci. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Rover zostúpil z pristávacieho modulu a India sa vybrala na prechádzku po Mesiaci!“ napísala ISRO v príspevku na sociálnej sieti. Šesťkolesový rover poháňaný solárnou energiou bude počas dvoch týždňov skúmať relatívne nezmapované oblasti Mesiaca a bude odosielať snímky i vedecké údaje.

India sa v stredu stala štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci – predtým sa to podarilo Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne. Zároveň je historicky prvou krajinou, ktorej vesmírna sonda pristála na málo preskúmanom mesačnom južnom póle. Pred niekoľkými dňami sa o pristátie v tejto oblasti snažili aj Rusi, ich modul Luna-25 však cez víkend po technických problémoch stroskotal na Mesiaci.

Profimedia

Sonda Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive. Indický premiér Naréndra Módí v reakcii na úspešné stredajšie pristátie na Mesiaci uviedol, že ide o triumf „celého ľudstva“.

Ako naznačuje poradové číslo kozmickej lode, ide o tretiu misiu v rámci ambiciózneho indického programu výskumu Mesiaca. Prvú vypustili v roku 2008 a vtedy sa Indom v dôsledku dôkladného pátrania podarilo po prvý raz odhaliť stopy vody v blízkosti povrchu Mesiaca a zistiť, že počas dňa má satelit Zeme síce slabú, ale predsa len atmosféru.

Druhá misia Čandraján-2, ktorá zahŕňala aj orbitálny modul, pristávací modul a lunárny rover, vyštartovala v roku 2019, ale bola úspešná len čiastočne: jej orbitálny modul stále obieha okolo Mesiaca a skúma ho, ale pristávací modul v dôsledku poruchy brzdového systému na poslednú chvíľu tvrdo pristál a je nefunkčný.

Program ISRO Gaganján – v preklade Nebeská loď – má do budúceho roka vyslať na obežnú dráhu Zeme trojdňovú misiu s ľudskou posádkou. India tiež plánuje v spolupráci s Japonskom vyslať na Mesiac ďalšiu sondu do roku 2005.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.