Prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 bol na Slovensku zaznamenaný 6. marca 2020. Ako to už pri infekčných ochoreniach býva, ako odišli, tak môžu aj znova prísť. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR začína covid-19 znova búchať na dvere našej spoločnosti.
Dochádza pri tom k nebezpečnému fenoménu, keďže sa na ochorenie testuje už veľmi málo ľudí. K téme sa viac vyjadril infektológ Peter Sabaka v rozhovore pre spravodajskú reláciu Aktuálne :24.
„Áno, nachádzame sa na prahu novej vlny epidémie covid-19. Je to vyvolané tým, že vznikli nové subvarianty. Tie dokážu oklamať imunitný systém aj ľudí, ktorí sa pred rokom nechali očkovať alebo ochorenie prekonali,“ vyjadril sa Peter Sabaka z Univerzitnej nemocnice Bratislava.
„Sledujeme nárast v počte infikovaných a v najbližších mesiacoch budeme sledovať aj nárast v počte hospitalizovaných. Nárast v počte infikovaných stúpa. Pravdepodobne čoskoro dôjde aj k nárastu v počte hospitalizovaných. Ide o subvariant KP.1, KP.2 respektíve JN.1. Sú to potomkovia pôvodného omikron variantu a v podstate sa od neho biologicky nelíšia. Inkubačná doba aj priebeh ochorenia je ten istý. Táto vlna bude vyzerať podobne ako minuloročná,“ dopĺňa Sabaka.
Epidémia bude teda omnoho miernejšia než v prípade prvých vĺn. Nebude teda nutné prijímať celoplošné protiepidemické opatrenia a väčšiny obyvateľstva sa táto epidémia nijak výrazne nedotkne. Horší priebeh ale pravdepodobne môžu mať pacienti s viacerými výraznými ochoreniami, ako napríklad cukrovka a iné poruchy imunity.
Nové subvarianty sa k nám podľa Sabaku dostali spolu s dovolenkármi vracajúcimi sa zo zahraničia, k ich šíreniu prispejú aj deti, ktoré sa vracajú do školských lavíc. Pre ľudí patriacich do rizikových skupín bude v prípade ťažkého priebehu nutné kontaktovať lekára a nasadiť antivirotiká. V prípade bežného priebehu bude postačovať odstrihnúť sa od fyzického kontaktu s ľuďmi a chorobu vyležať. Vrchol vlny môžeme čakať na začiatku zimy, prípadne pred nástupom Vianoc.