V Ríme sa na politickej scéne objavila neobvyklá kandidátka. Francesca Giubelliová, prvá talianska influencerka vytvorená umelou inteligenciou, prejavila záujem uchádzať sa o post primátorky Ríma v komunálnych voľbách v roku 2027. Táto informácia, ktorú priniesol taliansky denník Il Messaggero, vzbudila značnú pozornosť verejnosti aj médií.
Francesca nie je len bežnou virtuálnou postavou – ide o certifikovanú modelku spoločnosťou Meta s takmer 12 000 sledovateľmi. Jej digitálna identita bola inšpirovaná Francescou z Božskej komédie Danteho Alighieriho, pričom jej vzhľad predstavuje fascinujúcu kombináciu talianskych filmových ikon Sophie Lorenovej a Monicy Bellucciovej. Vo virtuálnom svete sa stala známou svojou angažovanosťou v občianskych, technologických a kultúrnych otázkach.
Hnutie AIxRoma a vízia budúcnosti
Za projektom kandidatúry Francescy Giubelliiovej stojí trio odborníkov – Emiliano Belmonte, Valeria Fossatelliová a Francesco Giuliani. Vytvorili hnutie AIxRoma, ktoré má ambíciu predstavovať dôveryhodnú a modernú alternatívu voči súčasnému magistrátu pod vedením Roberta Gualtieriho z Demokratickej strany.
„Nejde len o digitálny experiment, ale o skutočnú platformu pre aktívne občianstvo, ktorá sa v priebehu nasledujúcich dvoch rokov otvorí odborníkom, mladým ľuďom, realistom a širokej verejnosti,“ objasnili tvorcovia projektu.
Hlavným cieľom týchto odborníkov je implementácia nových technológií, predovšetkým umelej inteligencie, do verejnej a politickej diskusie. Veria, že tieto nástroje môžu výrazne prispieť k zefektívneniu administratívnych procesov, zvýšeniu transparentnosti a väčšej participácii občanov na správe mesta.
Táto nezvyčajná kandidatúra vyvolala rozporuplné reakcie. Na jednej strane stoja podporovatelia, ktorí v iniciatíve vidia príležitosť na inováciu politiky využívaním schopnosti AI analyzovať obrovské množstvo údajov a vypracovávať návrhy efektívne a nestranne. Na druhej strane sa objavujú vážne obavy týkajúce sa etických aspektov a absencie ľudského prvku pri riadení hlavného mesta.
Talianski politológovia tento fenomén komentujú: „Je to zaujímavá provokácia, ktorá nás núti zamyslieť sa nad budúcnosťou politiky a potenciálom umelej inteligencie. Uvidíme, ako môže virtuálna entita skutočne pochopiť a reagovať na zložitosť sociálnej a ľudskej dynamiky mesta, akým je Rím.“