Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 13.4.2025
sk
Aleš
cz
Aleš

Influencerka vytvorená AI sa bude uchádzať o post primátorky Ríma. Virtuálna Francesca má veľké plány

Rím chce viesť aj influencerka vytvorená umelou inteligenciou.


V Ríme sa na politickej scéne objavila neobvyklá kandidátka. Francesca Giubelliová, prvá talianska influencerka vytvorená umelou inteligenciou, prejavila záujem uchádzať sa o post primátorky Ríma v komunálnych voľbách v roku 2027. Táto informácia, ktorú priniesol taliansky denník Il Messaggero, vzbudila značnú pozornosť verejnosti aj médií.

Francesca nie je len bežnou virtuálnou postavou – ide o certifikovanú modelku spoločnosťou Meta s takmer 12 000 sledovateľmi. Jej digitálna identita bola inšpirovaná Francescou z Božskej komédie Danteho Alighieriho, pričom jej vzhľad predstavuje fascinujúcu kombináciu talianskych filmových ikon Sophie Lorenovej a Monicy Bellucciovej. Vo virtuálnom svete sa stala známou svojou angažovanosťou v občianskych, technologických a kultúrnych otázkach.

Hnutie AIxRoma a vízia budúcnosti

Za projektom kandidatúry Francescy Giubelliiovej stojí trio odborníkov – Emiliano Belmonte, Valeria Fossatelliová a Francesco Giuliani. Vytvorili hnutie AIxRoma, ktoré má ambíciu predstavovať dôveryhodnú a modernú alternatívu voči súčasnému magistrátu pod vedením Roberta Gualtieriho z Demokratickej strany.

„Nejde len o digitálny experiment, ale o skutočnú platformu pre aktívne občianstvo, ktorá sa v priebehu nasledujúcich dvoch rokov otvorí odborníkom, mladým ľuďom, realistom a širokej verejnosti,“ objasnili tvorcovia projektu.

Hlavným cieľom týchto odborníkov je implementácia nových technológií, predovšetkým umelej inteligencie, do verejnej a politickej diskusie. Veria, že tieto nástroje môžu výrazne prispieť k zefektívneniu administratívnych procesov, zvýšeniu transparentnosti a väčšej participácii občanov na správe mesta.

Táto nezvyčajná kandidatúra vyvolala rozporuplné reakcie. Na jednej strane stoja podporovatelia, ktorí v iniciatíve vidia príležitosť na inováciu politiky využívaním schopnosti AI analyzovať obrovské množstvo údajov a vypracovávať návrhy efektívne a nestranne. Na druhej strane sa objavujú vážne obavy týkajúce sa etických aspektov a absencie ľudského prvku pri riadení hlavného mesta.

Talianski politológovia tento fenomén komentujú: „Je to zaujímavá provokácia, ktorá nás núti zamyslieť sa nad budúcnosťou politiky a potenciálom umelej inteligencie. Uvidíme, ako môže virtuálna entita skutočne pochopiť a reagovať na zložitosť sociálnej a ľudskej dynamiky mesta, akým je Rím.“

Mohlo by ťa zaujímať:

Trumpova obchodná vojna sa dotýka aj Hollywoodu. Čína zvažuje zákaz amerických filmov


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.