Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Inhalovanie vitamínov na princípe e-cigariet má svoje riziká, upozorňujú pneumológovia

Spoločnosť VitaVape napísala, že jej nie je známe, aby v súvislosti s užívaním ich produktov vznikali zdravotné riziká.


Nová vlna inhalovania výživových doplnkov, takzvaný wellness vaping využíva princíp e-cigariet na zahrievanie nenikotínových látok, vrátane vitamínov, najčastejšie B12 a C.

Spoločnosti, ktoré ich uvádzajú na trh, tvrdia, že podporujú spánok, pomáhajú pri sústredení či dokonca schudnutí. Chýbajú však štúdie a testy o bezpečnosti inhalácie týchto látok. Vo svojom stanovisku k wellness vapingu to uvádza Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť (SPFS) a upozorňuje na výskyt akútneho poškodenia pľúc u užívateľov e-cigariet.

Ako píše SPFS, elektronické cigarety sú striktne určené dospelým fajčiarom ako pomôcka pri odvykaní od cigariet. „Existujú štúdie a odborné vyjadrenia významných regulačných autorít, že e-cigarety znižujú riziko plynúce z užívania nikotínu, pretože neobsahujú oxid uhoľnatý a decht,“ odôvodňuje SPFS. Upozorňuje, že v prípade nenikotínových inhalátorov s výživovými doplnkami takéto posudky nie sú.

Shutterstock

Marketing wellness vapovania podľa stanoviska SPFS smeruje na mladistvých. „V prípade prezentácie cez účastníčky súťaže Miss Universe je zjavné, že cieľovou skupinou sú mladé dievčatá,“ upozorňuje SPFS s tým, že ľahko sa môže stať, že mladí ľudí od vapovania vitamínov ľahko prejdú na vapovanie s nikotínom.

Marketingová spoločnosť VitaVape, ktorá sa zúčastnila so svojimi produktmi Miss Universe, pre agentúru SITA napísala, že jej nie je známe, aby v súvislosti s užívaním ich produktov vznikali zdravotné riziká. „Doposiaľ sme nezaznamenali jediný prípad zdravotných obtiaží v súvislosti s užitím produktov VitaVape. Rešpektujeme, že na užívanie akýchkoľvek produktov môžu existovať rôzne názory,“ doplnili zástupcovia spoločnosti. Zdôraznili, že vitamínové produkty neobsahujú nikotín.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť