S príchodom nového tisícročia nastal veľký technologický boom. Do života ľudí prenikali nové a nové technológie a časopisy boli plné obrázkov rôznych gadgetov, elektronických hračiek a ďalších zázrakov, ktoré zaručene mali priniesť revolúciu v určitej oblasti ľudského života.
V oblasti osobnej dopravy bol takýmto divom Segway. Tento „samostabilizujúci elektrický dopravný prostriedok“ bol svetu predstavený v decembri 2001 a jeho vynálezca Dean Kamen dúfal, že sa mu vďaka nemu podarí odľahčiť preťaženú dopravu vo veľkých mestách. Hoci tomuto stroju nikto nepovedal inak ako Segway, ide len o názov výrobcu. Samotné vozidlo bolo najprv známe ako Human Transporter (HT), neskôr Personal Transporter (PT).
Milovaný aj nenávidený
Originálne skútre, ktoré šofér ovládal nakláňaním sa, si obľúbili turisti, ale aj policajti hliadkujúci na peších zónach. Vozidlo sa taktiež stalo obľúbeným terčom posmechu – South Park venoval zosmiešňovaniu Segwayu celú jednu epizódu a Paul Blart, nemotorný hrdina filmu Poliš z obchoďáku, strávil veľa času vozením sa na tomto stroji.
Revolúcia v doprave sa nekonala
Po uvedení Segwayov do predaja sa očakávaná revolúcia v doprave nekonala hneď z dvoch dôvodov. Prvým bola vysoká cena – jedna jednotka stála až 5000 amerických dolárov (v čase uvedenia sa cena pohybovala dokonca až okolo dvojnásobku tejto cifry).
Druhý veľký problém predstavovala nestabilita vozidla. Segwaye sú naozaj ťažko ovládateľné, čo je dôvod, prečo boli v mnohých mestách zakázané. V roku 2003 z neho spadol americký prezident George Bush, samotný riaditeľ spoločnosti Segway sa dokonca zabil po páde z útesu. Nehoda sa nevyhla ani nášmu Rytmusovi.
Koniec a nový začiatok
Napriek tomu, že spoločnosť v roku 2020 zrušila výrobu svojho najznámejšieho produktu, značka naďalej pretrváva. Predaje PT v poslednom období výroby predstavovali len 1,5 % obratu firmy, ktorá má vo svojom portfóliu pestrý výber rôznych dopravných prostriedkov. Segway bude naďalej vyrábať zariadenia, ako elektrické kolobežky, monocykle či hoverboardy.