Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Knižné účty na instagrame sa tešia čoraz väčšej popularite. Užívatelia instagramu, ktorí sa venujú práve knižnému obsahu, si hovoria bookstagrameri. Na svojich účtoch pridávajú fotografie kníh, píšu k nim recenzie, svoje knižné dojmy a odporúčania alebo naopak varovania, od ktorých kníh by sme mali dať ruky preč.

Práve odporúčania knižiek z rôznych žánrov nás zaujali, a tak sme sa opýtali našich slovenských a českých bookstagramerov, ktoré knihy v danom žánri sú podľa nich najlepšie a ktoré každému správnemu (aj tomu začínajúcemu) knihomoľovi nesmú chýbať napr. pod vianočným stromčekom.

Niečo pre romantické duše

Romantické duše sa zhodli na knižke od Nicolasa Sparksa – Zápisník jednej lásky. Tento dojímavý príbeh o trvalej sile lásky bol v roku 2004 sfilmovaný, v hlavnej úlohe s Ryanom Goslingom a Rachel McAdams, a stal sa ikonou medzi romantickými príbehmi. Dodnes sa spomína v mnohých romantických filmoch a knihách.

Spoločenské romány

Milovníkom dramatických románov najviac ulahodil titul Malý život od držiteľky Man Bookerovej ceny Hanyi Yanagihary. Príbeh o nevšednom priateľstve, láske, obetavosti, ľudskej krutosti a neschopnosti bojovať s osudom je silné, emocionálne zdrvujúce a ťažké čítanie, ktoré ale stojí za nejedno zlomené srdce.

Archív EMEFKA

Literatúra pre mladých dospelých

Young Adult je na vzostupe, literatúra pre mladých dospelých dokáže zaujať aj staršie vekové kategórie, pretože si v nej každý nájde niečo svoje. Najviac hlasov mal titul Na konci naozaj obaja umrú od Adama Silveru.

Jedná sa o citlivý román s LGBT tematikou, ktorý sa odohráva v alternatívnom svete, v ktorom je možné predpovedať smrť. Rufusovi a Mateovi tak zostáva posledný deň ich života…

Fantasy žáner

Fantasy žáner je medzi bookstagramermi veľmi obľúbený, preto sme najviac odpovedí dostali práve k nemu. Asi nikoho neprekvapí, že v tejto kategórii vyhrala jednoznačne séria Harry Potter od J. K. Rowling. V tesnom závese sa tiahli nemenej známe série – young adult fantasy Trón zo skla od Sarah J. Maas a najznámejšia fantasy séria Hra o tróny od G. R. R. Martina.

Archív EMEFKA

Historické romány

Prvenstvo medzi historickými románmi si drží príbeh o láske, ktorá prekročila hranice času s názvom Cudzinka od Diany Gabaldon. Podľa série je natočený úspešný seriál stanice STARZ – Outlander, ktorý má v súčastnosti štyri série a piata štartuje už vo februári 2020.

Niečo pre milovníkov sci-fi

Milovníci sci-fi sa jednohlasne zhodli na knihe Illuminae od autorov Amie Kaufman a Jaya Kristoffa. Kniha vyšla zatiaľ iba v českom preklade a má veľmi netradičný formát. Je originálne graficky spracovaná, dej knihy sa odohráva vo vesmíre a je písaný formou e-mailov, rozhovorov, výpisov z lodných denníkov, správ a pod.

Archív EMEFKA

Vojnové romány

Všetci sa určite zhodneme, že vojnové romány nie sú práve ľahké čítanie. Jeden z najsilnejších knižných zážitkov v tomto žánri nám, podľa našich bookstagramerov, ponúka kniha Zlodejka kníh od Markusa Zusaka. V roku 2013 vznikla podľa knižnej predlohy aj úspešná filmová adaptácia.

Detektívne klasiky

Nadšenci detektívok sa prikláňajú k nestarnúcej klasike a tou je Sherlock Holmes od Arthura Conana Doyla. Navyše vydavateľstvo SnowMouse Publishing sa rozhodlo pre reedíciu týchto ikonických príbehov a v súčastnosti vyšiel už piaty diel s nádhernou zberateľskou obálkou.

Archív EMEFKA

Hororový žáner

Hororoví maniaci nedajú dopustiť na najznámejšieho kráľa hororového žárnu – Stephena Kinga. Najviac hlasov dostala jeho kniha Cyntoryn zvieratiek, ktorej filmová adaptácia zavítala do kín v apríli tohto roka.

Mrazivé trilery

Tí, ktorí obľubujú mrazivé trilery, odporúčajú takmer všetky knihy od Sebastiana Fitzeka. Fitzekove knihy sú nepredvídateľné, rád vedie čitateľov po falošných stopách a až do úplného konca vás necháva v napätí. Za zmienku stojí jeho novinka Darček, v ktorej analfabet pátra po unesenom dievčati a tým preňho začína šialená jazda s ukrutným poznaním na konci…

Archív EMEFKA

Detské knihy nielen pre deti

Detské knihy už dávno nečítajú iba deti alebo ich rodičia. V každej dobre napísanej detskej knižke si aj my dospelí vieme nájsť niečo, čo ulahodí detskej dušičke, ktorá sa skrýva v každom z nás. Plajko od nášho slovenského spisovateľa Branislava Jobusa je presne tá kniha, ktorá poteší deti originálnym a hravým príbehom, dospelých však pobaví skrytým významom a parodovaním dnešnej doby.

Erotické romány

Erotické romány už dávno nie sú len o päťdesiatich odtieňoch. Vášnivé bookstagramerky odporúčajú romány od kanadskej spisovateľky Elle Kennedy.

Všetky jej knihy majú pomerne jednoduchú romantickú zápletku, odohrávajúcu sa v hokejovom prostredí, okorenenú odvážnymi sexuálnymi scénami. Elle píše veľmi pútavo a za jej najvydarenejšie dielo považujú čitateľky prvý diel série Off – Campus: Návrh.

Archív EMEFKA

Reportážna literatúra

Černobyľská modlitba dostala najviac hlasov v kategórii reportážna literatúra. Tému černobyľskej jadrovej katastrofy spracovala laureátka Nobelovej ceny Svetlana Alexijevič do fascinujúcej reportáže, ktorá inšpirovala tvorcov seriálu Černobyľ od spoločnosti HBO.

Komiksové série

Komiksoví zberatelia odporúčajú (nečakane) komiksy z Marvel a DC univerza. Napriek tomu vyhral v tejto kategórii o pár hlasov young adult komiks Srdcerváči od Alice Oseman. Je to prvý diel sladkej komiksovej série s LGBT tematikou o radostiach a strastiach prvej lásky a hľadaní samého seba.

Archív EMEFKA

Motivačná literatúra

Fanúšikovia motivačnej literatúry si spomedzi naozaj širokého spektra, ktoré nám tento žáner ponúka, vybrali knihu Obklopený idiotmi od Thomasa Eriksona. Kniha je takou vtipnou príručkou, ktorá nám odhalí štyri základné typy ľudského správania a naučí nás, ako komunikovať s rôznymi ľuďmi.

Netradičný cestopis

Najlepšie dojmy a príhody z ciest podľa bookstagramerov opísal vo svojom cestopise Kde všade som (ne)zomrel slovenský youtuber Peter Popluhár alias PPPíter. Na svojich cestách po Afrike, Ázii a Amerike sa dostal do katastrofálnych a vtipných situácií, ktoré opisuje s nadhľadom pomocou svojrázneho humoru.

Archív EMEFKA

Slovenská literatúra

Najobľúbenejší príbeh z pera slovenského autora je Trhlina od Jozefa Kariku, podľa ktorej vznikla aj rovnomenná filmová adaptácia. Kniha rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad a zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč.

Česká literatúra

Z českej literárnej tvorby najviac bodovala kniha Hana od Aleny Mornštajnovej. Je to silný a emocionálne nabitý príbeh s tematikou druhej svetovej vojny, ktorý vychádza zo skutočných udalostí.

Niečo pre milovníkov poézie

Krehké duše, ktoré podľahli čaru poézie, odporúčajú knihu Miluj jej voľnosť od Atticusa. Je to básnická zbierka plná myšlienok, básní, citátov a slov o živote, láske, túžbe a nádeji. Každá veková kategória si v nej dokáže nájsť “to svoje”.

Archív EMEFKA

Na záver sa chceme poďakovať vám, milí bookstagrameri, za váš čas a za to, že ste boli ochotní podeliť sa s nami o vaše obľúbené knižky. Veríme, že vaše tipy čitateľov inšpirujú a pomôžu s výberom skvelých kníh, ktoré potešia aj náročného knihomoľa.


Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.