Niekedy nie je na škodu byť nostalgický. Hlavne ak ide o tmavé momenty z našej histórie, ktoré by sme si mali pripomínať hlavne preto, aby sme sa vyhli niečomu podobnému v budúcnosti.
Hoci je to veľmi nepatrné, podobnú prácu môžu zastávať aj kolorované fotografie, najmä tie z Druhej svetovej vojny. Hrôzy jednej z najtemnejších udalostí našich dejín pripomínajú niečo, k čomu sa už nechceme vrátiť. Kolorované fotografie sú zaujímavým fenoménom a za každou jednou sa skrýva príbeh.
Kolorovanie
Kolorovanie je proces, pri ktorom sa starým, zväčša čiernobielym fotografiám dodáva farba, čím sa fotky stávajú realistickejšie. Pri procese sa využívajú najrôznejšie techniky, od vodových farieb až po oleje. Farby sa následne môžu nanášať sprejmi, štetcami alebo tampónmi. Ide o taký unikátny proces, že je takmer nemožné nájsť dve rovnako kolorované fotografie zachytávajúce identický moment. Je taktiež potrebné si uvedomiť, že takéto fotografie nezodpovedajú 100 % realite. V kolorovaní sa totižto odráža aj značná časť autorovej fantázie.
Kolorovaniu sa venuje aj účet na Instagrame známy ako Cassowary Colorizations. Táto menšia spoločnosť dokáže kolorovať akúkoľvek fotografiu z akéhokoľvek historického obdobia. Najzaujímavejším prvkom tohto Instagramu sú osobitné príbehy, ktoré sa viažu k jednotlivým kúskom. Ako je možné si všimnúť, prevažujú hlavne kolorované obrázky z Druhej svetovej vojny.
1. Sovietska lyžiarska jednotka postupuje do prednej línie Leningradu
2. Zvládnutie 6-metrového skoku cez okno starého rozpadnutého hradu bolo vyžadované od každého budúceho gavaliera
3. Hladujúce deti prosiace o almužnu vo varšavskom gete
4. Líščie mláďa, maskot jednotky RAF
5. Mača okupujúce topánky pilota fínskej letovej jednotky
6. Fínski vojaci so zhabaným sovietskym plameňometom
7. Aj vojaci mali svojich domácich miláčikov. Niekto napríklad kenguru.
8. Propagandistická fotka amerického vojaka. Slony však boli skutočne využívané v bojoch.
9. Fotografia publikovaná v NatGeo magazíne. Rezervní vojaci prekračujú rieku na ceste do Verdunu.
10. Porovnanie nábojov. Naľavo je náboj z pušky Lee-Enfield. Napravo je náboj z protitankovej pušky Gewehr.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane