Inteligentné hodinky a prstene sa už dávnejšie stali bežným doplnkom akéhokoľvek človeka. Ľudia na tieto doplnky míňajú stovky eur a nechávajú si nimi diktovať to, v akej fyzickej kondícii sa nachádzajú, či dobre spia a tak ďalej. Tieto údaje nie sú však vždy úplne spoľahlivé – čo môže spôsobiť, že sa nositeľovi inteligentných doplnkov skreslí jeho pohľad na vlastné zdravie. Ako informuje web TV Noviny, odborníci už dlhšie varujú pred nežiadúcimi vedľajšími efektami inteligentných hodiniek a prsteňov.
Zariadenia tohto typu sú bežnou súčasťou výbavy profesionálnych športovcov, no už aj bežných ľudí. Môžeš sledovať počet svojich krokov, spálené kalórie, kvalitu spánku, úroveň stresu a v niektorých prípadoch aj neveru manžela. „Prsteň využívam hlavne na meranie spánku. Zameriava sa najmä na HRV – teda heart rate variability. Sledujem si, či toto číslo stúpa alebo klesá. Vie to predikovať napríklad stres či chorobu,“ uviedol kondičný tréner Daniel Guryča.
Guryča zároveň dodáva, že údaje zobrazované na inteligentných doplnkoch predstavujú pre športovcov veľkú motiváciu. Tieto údaje však nemusia vždy oplývať dokonalou presnosťou. „Treba rozlišovať medzi aeróbnym a silovým tréningom. Pri silovom je telo rozbehnuté, mám zvýšený bazálny metabolizmus, takže spaľujem viac – no to hodinky nezachytia,“ vysvetľuje ďalej.
Inteligentné doplnky a ich riziká
Guryča taktiež hovorí, že tieto zariadenia sú skvelým pomocníkom, dokým s nimi vlastník doplnkov vie správne pracovať – hlavne s ich dátami. „Hrozbou môže byť, ak sa do toho človek príliš ponorí a začne si počítať každú kalóriu, každý krok – to už nie je úplne v poriadku,“ dodáva.
Údaje treba jednoducho brať s rezervou, nemusia totižto vždy zobrazovať čistú realitu. „Tieto zariadenia zatiaľ nie sú natoľko presné, aby spoľahlivo určili, v akej spánkovej fáze sa nachádzame. Špeciálne pri fáze bdenia je nepresných až 80–85 % údajov, najmä u ľudí s chronickou nespavosťou,“ povedala pre TV Noviny spánková poradkyňa Zuzana Guzmická.
Ak si perfekcionista alebo trpíš zdravotnou úzkosťou, tieto doplnky nebudú pre teba. „Človek sa môže po prečítaní tých dát cítiť horšie,“ hovorí Guzmická. „Mnoho ľudí má tendenciu kontrolovať si tepovú frekvenciu či spálené kalórie. No v takých prípadoch už smart funkcie nie sú prínosné – začínajú nad nami preberať kontrolu. Odvrátená strana týchto technológií sa môže prejaviť aj na našom duševnom zdraví,“ varuje neuropsychológ Robert Krause.
