Sme vo vesmíre sami? Otázka, ktorú si ľudstvo kladie už odnepamäti a vzhliada pritom ku hviezdam. Ak by sme však stretli mimozemšťanov, budeme schopní s nimi komunikovať? Nad otázkou sa zamyslel britský spravodajský portál BBC.
„Vieme, kde máme hľadať. Vieme, ako hľadať.“ Takto sa vyjadrila v roku 2015 vtedajšia hlavná vedkyňa NASA (Americká vesmírna agentúra) Ellen Stofan, keď predpovedala, že mimozemský život by sme mohli nájsť v priebehu nasledujúcich 10 rokov.
Do konca tohto časového rozpätia zostávajú dva roky. Vedci sa domnievajú, že môžu byť veľmi blízko k nájdeniu dôkazov, že mimozemský život by mohol existovať aj na vzdialených planétach. Hoci zatiaľ neexistuje žiadny definitívny dôkaz, niektorí vedci si myslia, že by sme sa na to mali pripraviť.
Čo ak teda objavíme život na inej planéte? A ak sa ukáže, že je inteligentný, ako by sme mohli komunikovať s našimi vesmírnymi susedmi? Vedci sa už začínajú pýtať, aký by mohol byť jazyk mimozemšťanov a či by si naše druhy mohli niekedy porozumieť.
Ľudia majú dlhú históriu prekonávania zdanlivo nemožných jazykových bariér. Výskumníci, ktorí lúštia staroveké písma a jazyky, používajú ako referenčný bod spoločné ľudské zvyky. Napríklad spôsob, akým by sme mohli zakrúžkovať niečo dôležité v písme, pomohol vedcom rozlúštiť Rosettskú dosku – dekrét z roku 196 pred Kristom, ktorý poskytol kľúč k prečítaniu staroegyptských hieroglyfov.
Myslenie mimozemšťanov môže byť pre nás nepochopiteľné
Dôležitým nástrojom je aj reč tela – napríklad keď španielski dobyvatelia prišli do Ameriky, používali na komunikáciu s domorodým obyvateľstvom ruky a gestá. Tragický, krvavý výsledok týchto stretnutí by však nemal slúžiť ako príklad toho, ako sa to dá úspešne robiť.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aký mimozemský život môžeme nazvať inteligentným
- Mohli by mať naše jazyky nejakú spoločnú črtu?
- Akými spôsobmi by mohli mimozemské bytosti prezentovať svoj jazyk
- Ak by nám vyslali signál, rozpoznali by sme ho?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom