Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Mnohí skeptici si na začiatku mysleli, že nápad farebných sendvičov z Číny sa stratí tak rýchlo, ako sa aj objavil. No, títo skeptici asi pozabudli, že existuje instagram a všetko naoko krásne a farebné urobí do sveta instagramových trendov veľkú dieru. Urobiť sendvič s dúhovým obsahom skrsol niekomu v hlave ešte niekedy v roku 2016 v Hong Kongu. Chvíľu jej to trvalo, ale nakoniec sa farebná desiata dostala aj k nám. Ako prvé tomuto kulinárskemu ošiaľu podľahli (ako vždy) americké blogerky a vďaka nim sme sa o čínskom farebnom chlebíčku dozvedeli aj my, Európania.

Hoci ťahavá hmota v obyčajnom toastovom chlebe nevyzerá na prvý pohľad nijako vábne (a to radšej pomlčíme o snehovobielom toastovom chlebe, ktorý aj po mesiaci v plastovom sáčku ostane krásne mäkký a nesplesnivie), je to len obyčajný syr z kravského mlieka. Konkrétne sa používajú hneď štyri druhy syra – mozzarella, čedar, ementál a eidam. Navyše ani farebná škála nie je veľmi príťažlivá, obzvlášť tá modrá v mnohých z nás vyvoláva odpor, keďže v prírode sa veľa konzumovateľných plodov tejto farby nenachádza, až na pár výnimiek, akými sú napríklad čučoriedky. 

Aj napriek predsudkom haterov a odborníkov na zdravú výživu, pôvodný recept na Rainbow Toast obsahuje len prírodné farbivá. Žltá farba je pôvodnou farbou syru čedar, červená farba syru sa získava pridaním paradajok, zelená pridaním bazalkových lístkov a fialová, respektíve modrá, sa získava pridaním levanduľového prášku, ktorý je jedlý. Názory na dúhový toast sa však aj napriek tomu rôznia. Niektorí oceňujú zaujímavý vzhľad a nevšednú chuť tejto slanej maškrtky, iným sa zdá byť tento mix až priveľmi nezvyčajný, bez vyváženia jednotlivých príchutí, aj preto, že chute jednotlivých druhov syra sa už sami o sebe prebíjajú.

Jednotlivé druhy farebného syra sa vložia medzi dva kusy toastového chleba, ktorý sa zapečenie, syry sa tak roztečú a spoja sa do jednej veľkej farebnej masy pripomínajúcej dúhu. Treba však podotknúť, že viaceré výskumy potvrdili, že existuje veľká korelácia medzi jedlom a farbami. Jednotlivé farby náš mozog, takpovediac, oklamú a chute sa zdajú byť výraznejšie než sú v skutočnosti. Ale koho to zaujíma, jesť pestrofarebné potraviny prináša dobrú náladu a o to tu v skutočnosti ide.

Originálny recept si čínsky výrobcovia strážia ako oko v hlave, ale pre záujemcov existuje aj DIY verzia na doma. Vo väčšine obchodov nájdete potravinárske farbivá vo všetkých potrebných odtieňoch, ktoré skvele nahradia prírodné ingrediencie. A hlavne ušetríte kopec času. Na začiatok si nastrúhame alebo nakrájame jednotlivé druhy syra na čo najmenšie kúsky a dáme ich do štyroch misiek. Tieto syry samozrejme nemiešame! Do misky s čedarom nepridávame žiadne farbivo, čedar má sýtožltú farbu a bude nám v dúhe predstavovať žltú časť. Do ostatných dáme vždy po jednom farbive a poriadne ich v miskách premiešame, aby syry získali krásnu sýtu farbu.

Na jeden „krajec“ toastu si poukladáme farebné kúsky syra do pásikov po celej dĺžke toastu. Na druhý toast si natrieme maslo (tento krok môžete aj preskočiť, ale maslo dodá syru väčšiu krémovosť) a prikryjeme ním prvý. Teraz nám už neostáva len nič iné len dať toast zapiecť a tešiť sa z nových lajkov na sociálnych sietiach. A nezabudnite sa ním pochváliť aj nám! Dobrú chuť!

Zdroj: agrodolce.it, magazine.giallozafferano.it
Titulná fotka: alexandra.veronica_ / instagram.com


Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť