Internet pohoršil nový trend. V Číne odhalili predaj mystery boxov so živými zvieratami

Týranie zvierat katastrofálnych rozmerov nenecháva ľudí chladnými.

Zdroj: Shutterstock

Koncept mystery boxov/blind bagov asi nikomu netreba predstavovať. Všetci ich dobre poznáme minimálne z videí na Youtube, kde sú vďačným zdrojom obsahu. Ľudia jednoducho milujú napätie, ktoré sprevádza odhaľovanie prekvapenia.

Jedným z regiónov sveta, kde sa mystery boxy tešia najväčšej obľube, je východná Ázia. V krajinách ako Japonsko, Južná Kórea alebo Čínska ľudová republika človek zoženie všetko od sladkostí až po elektroniku. Veľký trh, žiaľ, poskytuje priestor aj pre úplne úchylné inovácie, ako píše portál What’s on Weibo.

shutterstock

Od začiatku roka sa do pozornosti čínskej verejnosti dostal nový šokujúci trend – mystery boxy obsahujúce živé zviera. Na internetových trhoviskách ako Taobao alebo Pinduoduo si človek môže objednať domáceho miláčika, ktorého podobu spozná, až keď mu príde domov. Predávajú sa psy, mačky, korytnačky, hady, aj pavúky. Ceny sa pohybujú v prepočte okolo 1,50 – 3 €.

Dôvodov, prečo je tento biznis problematický, je toľko, že je aj ťažké vybrať si, kde začať

To, čo hneď udrie do očí, je fakt, že zviera je naozaj doručené v krabici. Pred pár dňami aktivisti v meste Chengdu objavili sklad, v ktorom sa nachádzalo až 160 zvierat uväznených v boxoch a pripravených na prepravu. Išlo o zúfalo kňučiace mačky a psy, z ktorých štyri aj napriek práci veterinárov zahynuli.

Rovnako ako pri bežných mystery boxoch, aj tu vždy existuje riziko, že zákazník s obsahom krabice nebude spokojný. Predávajúci nemá dôvod posielať atraktívne a zdravé zvieratá. Kým v prípade akčných figúrok alebo oblečenia sklamanie taký problém nie je, väčšina nechcených zvierat končí na ulici alebo v lepšom prípade v útulkoch.

Kupujúci teda nielenže nepozná, akého plemena či pohlavia bude jeho zvieratko, ale nič netuší ani o jeho zdravotnom stave. Zviera môže maž vrodenú vadu, podlomené zdravie, alebo jednoducho uhynúť z dôvodu barbarského spôsobu doručenia.

Je možné tento ohavný biznis zastaviť?

Čínska ľudová republika nemá prakticky žiadne zákony, ktoré by pokrývali práva zvierat a zamedzovali ich týraniu. Posledné roky sa v najľudnatejšej krajine sveta vedie intenzívna debata na túto tému, legislatíva sa však mení veľmi pomaly. Úspechom je nedávno schválený zákaz verejnej porážky zvierat, čo môže viesť k zániku neslávne známeho festivalu psieho mäsa.

Shutterstock

Jediné hľadisko, podľa ktorého sú zvieracie mystery boxy nelegálne, sú poštové pravidlá. Zákon zakazuje posielať poštou živé zvieratá. V praxi si z toho ale málokto robí ťažkú hlavu a ak sa nedá spoľahnúť na poštu, stále sú k dispozícii súkromní kuriéri, ktorí jednoducho potrebujú zarábať a žiadne otázky sa nepýtajú.

Ľudia sú pobúrení

Záchrancovia zvierat zo skladu v Chengdu sa o svoj hrozivý nález podelili s verejnosťou prostredníctvom sociálnej siete Weibo. Virálny príspevok vyvolal naozaj vášnivé reakcie a ľudia zostali zhrození. Kritika padá nielen na hlavu predávajúcich, ale aj na nakupujúcich, kuriérov a štátne inštitúcie neschopné obchodovaniu zabrániť.

Reagujte!
Grr Grr
6
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Pes, mačka či papagáj. Toto sú reakcie domácich miláčikov na príchod ich majiteľov


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME