V prvom rade by sme sa mali všetci zhlboka nadýchnuť, vydýchnuť a pohodlne usadiť, pretože práve prichádza ten dlhoočakávaný moment. Ten, na ktorý si čakal už od základnej školy, ten, o ktorom si si fakt nemyslel, že vôbec príde a zároveň ten, o ktorom točí každý učiteľ matematiky od Tatier až k Dunaju (a ešte aj za ním, vo zvyšku sveta, a tak…).

Moment, keď v reálnom živote využiješ matematiku. Nebude to nič prudko užitočné, ani produktívne, to si vyjasníme už na úvod. Ale bude sa to diať a reálnom čase, a priestore, a budú sa tam využívať určité matematické úkony… a to sa ráta, lebo lepšie to už nebude. Aby sme však už konečne skončili s týmito omáčkami a prešli rovno k veci – dnes budeme rátať príklad.

Figure It Out What GIF by CBC - Find & Share on GIPHY

Veľmi jednoduchý príklad, pohybujeme sa niekde na úrovni základnej školy. Tento príklad rozhádal internety, pomotal nám hlavy, a hoci sú v ňom dokopy štyri čísla, stále sme nedostali jednoznačný výsledok. Príklad znie nasledovne: 8 ÷ 2(2+2) = ? Aké číslo sa však skrýva pod otáznikom? Teraz si si to v hlave všetko prepočítal a neveriacky krútiš hlavou, lebo je to predsa jasné. Je to 1… alebo žeby 16?!

A tu sa nám strhla ďalšia internetová vojna medzi táborom číslo jedna a číslo šestnásť, a treba povedať, že každý z nich má vo svojom tíme pomerne silných stúpencov. Napríklad sa našla slečna lauram_williams, ktorá má doktorát z matematiky. Podľa nej je odpoveď 1. Alebo ďalšia slečna corynhendrix, ktorá tiež študuje matematiku a tvrdí, že odpoveď je jednoznačná… 16. Do boja sa zapojila aj ťažká výpočtová technika, a takto to dopadlo:

Kde je teda problém? Ako je možné, že sa zasekol na takom banálnom príklade, akým je tento? Ide o to, že sú dve možnosti, ako rátať matematické príklady. V angličtine majú tieto dva postupy skratky PEMDAS a BODMAS, podľa začiatočných písmen jednotlivých operácií. Každý učiteľ matematiky na svete si môže vybrať, ktorý z nich bude používať, a teda ho posunie aj svojim študentom.

PEMDAS je skratkou pre parentheis, exponents, multiplication, division, addition, subtraction a najprv sa v ňom násobí. BODMAS je zase skratkou pre brackets, order, divide, multiply, add, substract a najprv sa v ňom delí. Takže ľudia, ktorí boli učení prvému spôsobu, vyrátali najprv druhú časť príkladu a zase opačne. Preto dospel každý k inému výsledku.

Teraz sa môžeme spoločne pozrieť na to, ako veľmi sa snažili:

[poll id=“64″]

Zdroj: pjmdoll / Twitter


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné