Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 18.11.2024
sk
Eugen
cz
Romana

V prvom rade by sme sa mali všetci zhlboka nadýchnuť, vydýchnuť a pohodlne usadiť, pretože práve prichádza ten dlhoočakávaný moment. Ten, na ktorý si čakal už od základnej školy, ten, o ktorom si si fakt nemyslel, že vôbec príde a zároveň ten, o ktorom točí každý učiteľ matematiky od Tatier až k Dunaju (a ešte aj za ním, vo zvyšku sveta, a tak…).

Moment, keď v reálnom živote využiješ matematiku. Nebude to nič prudko užitočné, ani produktívne, to si vyjasníme už na úvod. Ale bude sa to diať a reálnom čase, a priestore, a budú sa tam využívať určité matematické úkony… a to sa ráta, lebo lepšie to už nebude. Aby sme však už konečne skončili s týmito omáčkami a prešli rovno k veci – dnes budeme rátať príklad.

Figure It Out What GIF by CBC - Find & Share on GIPHY

Veľmi jednoduchý príklad, pohybujeme sa niekde na úrovni základnej školy. Tento príklad rozhádal internety, pomotal nám hlavy, a hoci sú v ňom dokopy štyri čísla, stále sme nedostali jednoznačný výsledok. Príklad znie nasledovne: 8 ÷ 2(2+2) = ? Aké číslo sa však skrýva pod otáznikom? Teraz si si to v hlave všetko prepočítal a neveriacky krútiš hlavou, lebo je to predsa jasné. Je to 1… alebo žeby 16?!

A tu sa nám strhla ďalšia internetová vojna medzi táborom číslo jedna a číslo šestnásť, a treba povedať, že každý z nich má vo svojom tíme pomerne silných stúpencov. Napríklad sa našla slečna lauram_williams, ktorá má doktorát z matematiky. Podľa nej je odpoveď 1. Alebo ďalšia slečna corynhendrix, ktorá tiež študuje matematiku a tvrdí, že odpoveď je jednoznačná… 16. Do boja sa zapojila aj ťažká výpočtová technika, a takto to dopadlo:

Kde je teda problém? Ako je možné, že sa zasekol na takom banálnom príklade, akým je tento? Ide o to, že sú dve možnosti, ako rátať matematické príklady. V angličtine majú tieto dva postupy skratky PEMDAS a BODMAS, podľa začiatočných písmen jednotlivých operácií. Každý učiteľ matematiky na svete si môže vybrať, ktorý z nich bude používať, a teda ho posunie aj svojim študentom.

PEMDAS je skratkou pre parentheis, exponents, multiplication, division, addition, subtraction a najprv sa v ňom násobí. BODMAS je zase skratkou pre brackets, order, divide, multiply, add, substract a najprv sa v ňom delí. Takže ľudia, ktorí boli učení prvému spôsobu, vyrátali najprv druhú časť príkladu a zase opačne. Preto dospel každý k inému výsledku.

Teraz sa môžeme spoločne pozrieť na to, ako veľmi sa snažili:

[poll id=“64″]

Zdroj: pjmdoll / Twitter


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.