Internet sa trápi s „jednoduchým“ príkladom: Dokážeš ho vyriešiť?

Sú v ňom len štyri číslice, no všetkým pomotal hlavu…

Zdroj: JESHOOTS.COM / Unsplash

V prvom rade by sme sa mali všetci zhlboka nadýchnuť, vydýchnuť a pohodlne usadiť, pretože práve prichádza ten dlhoočakávaný moment. Ten, na ktorý si čakal už od základnej školy, ten, o ktorom si si fakt nemyslel, že vôbec príde a zároveň ten, o ktorom točí každý učiteľ matematiky od Tatier až k Dunaju (a ešte aj za ním, vo zvyšku sveta, a tak…).

Moment, keď v reálnom živote využiješ matematiku. Nebude to nič prudko užitočné, ani produktívne, to si vyjasníme už na úvod. Ale bude sa to diať a reálnom čase, a priestore, a budú sa tam využívať určité matematické úkony… a to sa ráta, lebo lepšie to už nebude. Aby sme však už konečne skončili s týmito omáčkami a prešli rovno k veci – dnes budeme rátať príklad.

Confused Math GIF by CBC - Find & Share on GIPHY

Veľmi jednoduchý príklad, pohybujeme sa niekde na úrovni základnej školy. Tento príklad rozhádal internety, pomotal nám hlavy, a hoci sú v ňom dokopy štyri čísla, stále sme nedostali jednoznačný výsledok. Príklad znie nasledovne: 8 ÷ 2(2+2) = ? Aké číslo sa však skrýva pod otáznikom? Teraz si si to v hlave všetko prepočítal a neveriacky krútiš hlavou, lebo je to predsa jasné. Je to 1… alebo žeby 16?!

A tu sa nám strhla ďalšia internetová vojna medzi táborom číslo jedna a číslo šestnásť, a treba povedať, že každý z nich má vo svojom tíme pomerne silných stúpencov. Napríklad sa našla slečna lauram_williams, ktorá má doktorát z matematiky. Podľa nej je odpoveď 1. Alebo ďalšia slečna corynhendrix, ktorá tiež študuje matematiku a tvrdí, že odpoveď je jednoznačná… 16. Do boja sa zapojila aj ťažká výpočtová technika, a takto to dopadlo:

Kde je teda problém? Ako je možné, že sa zasekol na takom banálnom príklade, akým je tento? Ide o to, že sú dve možnosti, ako rátať matematické príklady. V angličtine majú tieto dva postupy skratky PEMDAS a BODMAS, podľa začiatočných písmen jednotlivých operácií. Každý učiteľ matematiky na svete si môže vybrať, ktorý z nich bude používať, a teda ho posunie aj svojim študentom.

PEMDAS je skratkou pre parentheis, exponents, multiplication, division, addition, subtraction a najprv sa v ňom násobí. BODMAS je zase skratkou pre brackets, order, divide, multiply, add, substract a najprv sa v ňom delí. Takže ľudia, ktorí boli učení prvému spôsobu, vyrátali najprv druhú časť príkladu a zase opačne. Preto dospel každý k inému výsledku.

Teraz sa môžeme spoločne pozrieť na to, ako veľmi sa snažili:

Loading

Aký je výsledok tohto príkladu podľa teba?

Ďakujeme za hlasovanie
V tejto ankete ste už hlasovali!
Vyberte si možnosť:

Zdroj: pjmdoll / Twitter

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slovenský komiks o superhrdinoch? Dve šikovné sestry nám dokazujú, že to je možné


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME