Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Internet si zamiloval „kúzelníka“, ktorý ostro konfrontoval políciu na klimatickom proteste

"Mud Wizard" z Lützerathu je neprehliadnuteľná postavička.


Nemecká obec Lützerath sa stala obeťou hlúpej energetickej politiky krajiny. Z ideologických dôvodov sa Nemecko dlhodobo obracia chrbtom jadrovej energii (veľký výkon, nízke emisie). Namiesto toho sa spolieha na zelenú energiu, ktorá nemá dostatočný výkon.

Dedina musí ustúpiť ťažbe

Keďže obnoviteľné zdroje nepostačujú na nasýtenie najväčšej ekonomiky Európy, Nemecko má veľkú spotrebu fosílnych palív, ktoré úspešne negujú ich zelené snahy. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa Nemecko odstrihlo od Ruska, čo taktiež znamenalo navýšenie domácej produkcie uhlia.

Tu prichádza do hry spomínaný Lützerath, ktorý sa stal neželaným elementom pri rozširovaní uhoľnej ťažby.

Profimedia

V uplynulých dňoch sa dedinka premenila na bojisko, kde sa environmentálni aktivisti snažili zabrániť robotníkom v demolácii obydlí. Na mieste boli nasadené početné policajné jednotky, ktoré mali za úlohu silou odpratať odhodlaných protestujúcich. Odhaduje sa, že aktivistov mohlo byť na mieste až 35 tisíc.

Tajuplný hrdina

Žiaľ, polícii sa protesty podarilo spacifikovať a demolácia obce úspešne pokračuje. Nestalo sa to však bez toho, aby boj nezrodil nového hrdinu. Muž v hnedej stredovekej róbe sa smelo postavil policajtom a jedného z nich dokonca drzo zhodil do blata.

Internet tomuto mužovi udelil prezývku Mud Wizard – Blatový čarodej a spravil z neho symbol boja proti tým, čo v mene ziskov ničia našu planétu. Tento človek doposiaľ nebol identifikovaný, jeho smelé gesto však inšpirovalo fanúšikov z celého sveta, aby mu vzdali poctu ilustráciami a memes.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.