Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Je nespochybniteľnou pravdou, že internet miluje zvieratká. Pozornejší jedinec si všimne, že existujú dokonca akési módne vlny – za posledných päť rokov sa veľkej popularite tešili najprv lamy a alpaky, potom leňochody a teraz sú za najväčšie hviezdy považované kapybary a žaby.

Stačilo jedno jediné virálne video, aby v tejto silnej konkurencii dokázal vyniknúť jedinečný druh čínskej opice. V slovenčine je tento opičiak známy ako langur tibetský alebo langur čínsky. To, ktorý názov ti viac vyhovuje, závisí od tvojho vzťahu ku komunistickej vláde v Pekingu.

shutterstock.com

Rozkošná opica pripomína dieťa

Video, ktoré sa postaralo o slávu ohrozeného druhu, pridal kanál Golden monkey. Ako vyplýva z názvu, kanál je zameraný na tento druh opice, ktorý sa v angličtine nazýva golden snub-nosed monkey. Video je zostrihom niekoľkých klipov. Ten dôležitý sa začína v čase 1:37.

YouTube video

Po zhliadnutí je úplne pochopiteľné, prečo langur očaril verejnosť. Opica s nádherne sfarbenou srsťou sa pohybuje takmer ako zmenšený človek. Pripomína drobné dieťa navlečené v kostýme. Dieťaťu zodpovedá aj apetít – do úst si vopchá všetko, čo mu človek ponúkne, a nikdy nemá dosť.

Ohrozený druh

Langur žije výhradne v západnej časti strednej Číny a jeho životný priestor sa neustále zmenšuje. Živí sa predovšetkým ihličím a kôrou stromov a jedálniček si sezónne rozširuje podľa ročných období. Významné nebezpečenstvo predstavuje lov. Opice sú zabíjané pre mäso, kosti aj srsť. Celková populácia je odhadovaná na 8 000 – 20 000.

Inšpirovala aj umelcov

Ľudia si zlatú opičku (zlatá má tentoraz dva významy) zamilovali a sociálne siete zaplavili vyznaniami lásky. Tí umelecky nadanejší zašli o krok ďalej a rozhodli sa svojej novej obľúbenej opici venovať portrét. Vďaka tomu sa môžeme kochať desiatkami obrázkov krásneho a vzácneho živočícha.

https://twitter.com/penneposta/status/1382559727817687046


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.