V reálnom živote dávaš pozor na svoju bezpečnosť. Pred priechodom cez cestu sa pozrieš doľava aj doprava, vyhýbaš sa úzkym tmavým uličkám a pred odbočením na aute vyhadzuješ smerovku. No čo na internete? Mnohí z nás vo virtuálnom svete na bezpečnosť veľmi nedbajú a situácie, ktoré sme dali dohromady s naším ilustrátorom, sú toho jasným dôkazom. Poďme sa na ne pozrieť.
1. Nechceš, aby tvoje dieťa bolo na internete, no sama tam dávaš jeho fotky
Bábätko. Maličké a krehučké si ho donesieš domov zabalené v perinke a miestami sa bojíš, že ho rozbiješ. Rodinné návštevy odkladáš na poslednú možnú chvíľu a najradšej by si ho obalila naspäť do seba, aby si ho ešte chvíľu mohla chrániť pred celým svetom. Ale fotku na storku? Tú tam pacneš hneď.
„Moje dieťa žiadne TikToky robiť nebude,“ dušovala si sa, keď si sa ešte s obrovským bruchom a spuchnutými nohami horko-ťažko pechorila svetom. A teraz si to ty, čo ho vťahuje do kolotoča sociálnych sietí ešte skôr, ako sa tie slová vôbec naučí vyhláskovať. Slušný paradox.
2. Nájomnú zmluvu čítaš do poslednej bodky, internetovú ani neprebehneš
Život človeka naučí, že ostatným nemožno veriť ani nos medzi očami a každý druhý ťa chce vlastne len okašľať. Tým krutým spôsobom si sa naučil, že zmluvy treba čítať. Od vrchu až po spodok, sprava doľava a potom zase opačne, to, čo je medzi riadkami, ale najmä to, čo sa napísané miniatúrnymi písmenkami skrýva kdesi na konci strany.
Táto obozretnosť sa, pochopiteľne, vzťahuje len na dokumenty hmotné. Čítať tristo strán zmluvných podmienok sedemkrát denne, na to predsa v tomto uponáhľanom svete nemá čas absolútne nikto. A načo? Načo, keď to všetko môžeš vybaviť zakliknutím prostého políčka „súhlasím“? Bohvie, či si niekomu takto náhodou nevenoval svoju pravú obličku.
3. Dlho vyberáš dizajn karty, ktorú aj tak nepoužívaš
Pokiaľ patríš k tej nerozhodnej časti populácie (a všetci vieme, že áno), výber dizajnu novej karty predstavuje zábavku na dve hodiny. Aj tak ju, koniec koncov, šupneš do e-peňaženky a bude vybavené, ale predsa. Strieborná s prúžkami alebo táto s abstraktným obrazom plameniaka? Ktorá lepšie vystihuje tvoju osobnosť?
Rovnako pohodlná ako tvoja karta v e-peňaženke je aj virtuálna eKarta od mBank, ktorú so sebou nemusíš nikam nosiť. Ak potrebuješ prístup k údajom, jednoducho si ich dohľadáš v aplikácii a po zadaní PIN sa ti na 60 sekúnd zobrazia.
Karta je oddelená od účtu, takže ak holduješ online nákupom a z predstavy uniknutia údajov ti naviera hrča v hrdle, toto je presne to, nad čím by si mal pouvažovať. Virtuálna eKarta od mBank je dobíjateľná, takže si na ňu prevedieš len takú sumu, akú potrebuješ.
4. Nikomu nedávaš telefónne číslo… pokiaľ nie je zo zoznamky
Na svoje telefónne číslo si značne precitlivená. Po prvé, nepotrebuješ, aby ťa kontaktoval niekto z telemarketingu s brilantnou ponukou bambusových ponožiek, ktorého neodradí, ani keď mu na drzovku povieš, že ti krokodíl včera odhryzol obe nohy. A po druhé… po druhé, jednoducho nechceš. Je to tvoje číslo, tak načo by komu bolo?!
Na fešákov zo zoznamky máš ale trochu iný meter. „Tu máš číslo. Napíš mi na Whatsappe,“ posielaš mu veselo, hoci nemáš ani tušenie, či je JuanRodrigez7 jeho skutočné meno a či je naozaj z Rožňavy, alebo ho tu pred týždňom zosadilo ufo, aby sa infiltroval medzi príslušníkov ľudskej rasy a potom im strategicky vysal mozgy. Ale čo sa môže stať?
5. Prelepuješ si webku, no nakupuješ na neoverených e-shopoch
„Mňa tu nikto očumovať nebude,“ šomreš si popod nos, zatiaľ čo prelepuješ webku kúskom čiernej lepiacej pásky. Akoby niekoho reálne zaujímal pohľad na tvoju dvojitú bradu, keď sa už tretíkrát tento týždeň pri maratóne Harryho Pottera pred notebookom napchávaš zemiakovými lupienkami. Pohľad pre bohov. Vážne.
No potom na akejsi pofidérnej stránke nájdeš zľavu na vytúžený produkt a ostražitosť ide von oknom. Áno, možno ti ukradnú údaje o karte a zajtra ráno si nájdeš na účte figu borovú, ale to za tú ušetrenú dvacku predsa stojí, nie? Nie. Ak už nakupuješ na neoverených weboch, tak ti odporúčame použiť eKartu od mBank, ktorá ťa v takýchto prípadoch efektívne chráni.
6. Máš antivírus, no pri sťahovaní vecí „načierno“ ho vypínaš
Pokiaľ nechceš začať šedivieť ešte pred tridsiatkou, antivírus je základ. Odkedy si klikol na jedno nie celkom vierohodné video a skoro si odpálil techniku do stratosféry, to už dobre vieš. No predsa nastanú chvíle, keď ho vypínaš, a, čo je horšie, ani sa nad tým dvakrát nepozastavíš.
Nemáš predsa na výber. Buď môžeš za niečo vysoliť nekresťanské prachy, alebo to stiahnuť a cracknúť úplne zadarmo. To sú síce dve možnosti, no tvoj finančný stav a neochota prispievať do vrecka nadnárodným korporátom, ktorých generálni riaditelia na rozdiel od teba neprežívajú na instantných polievkach, ich okresala na jednu. Čo narobíš. Taký je život.
Tento obsah vznikol v spolupráci s mBank S.A.