V uplynulých dňoch svetové médiá veľkú pozornosť venovali príspevku, ktorý sa objavil na Instagrame. „Periodická tabuľka zlovestných emoji“ vznikla na to, aby pomohla rodičom porozumieť často nie veľmi prehľadnej internetovej komunikácii ich detí a skrytým významom niektorých emoji.
Medzigeneračné rozdiely
Zrejme medzi každou generáciou rodičov a ich detí vznikali isté komunikačné medzery, pretože mládež sa jednoducho riadi inými hodnotami, má iné priority a používa iný jazyk. V dnešnej dobe, keď sa svet mení raketovou rýchlosťou, sa tieto medzery zmenili na obrovské trhliny, a často aj pomerne mladý človek stráca prehľad o tom, aké trendy momentálne prevládajú na internete.
Na túto problematiku upozornil aj čerstvý seriálový hit Adolescence. Jedným z hlavných motívov úspešnej minisérie je práve to, že rodičia často netušia, čo ich deti robia na internete, nerozumejú ich komunikácii a nedokážu tak svoje potomstvo naplno ochrániť pred nebezpečenstvom, ktoré na internete číha.
Je toho veľa
Na Adolescence odkazuje aj tvorca instagramového príspevku, ktorému mnoho pozornosti venovali svetové médiá. Neziskovka For Working Parents zostavila „Periodickú tabuľku zlovestných emoji“. Ide o zbierku bežne používaných emoji, ktoré môžu mať sekundárny význam odkazujúci na niečo ďaleko temnejšie.
Tabuľka je rozdelená do šiestich kategórií – drogy, násilie, sex, sebapoškodzovanie, extrémizmus a incel (mizogýnia). Kým niektoré spojitosti sú úplne očividné (snehová vločka je kokaín), niektoré nie je vôbec jednoduché dešifrovať. Do druhej skupiny patrí napríklad ježko ako symbol extrémizmu. Ježko – hedgehog – obsahuje dve H rovnako ako istý extrémistický pozdrav.
Čo je čo?
V kategórii drogy môžeme nájsť rastliny, reprezentujúce marihuanu. Sneh je kokaín a veľmi prekvapivo hríb je hríb. Celkom vtipne pôsobí koník ako ikonka pre ketamín, známy ako konské anestetikum. Emoji pre rôzne druhy zločinu a násilia sú pomerne jednoznačné. Z nejakého dôvodu je v tejto skupine zaradená aj trapová hudba.
Najväčšiu a zároveň najzábavnejšiu skupinu predstavuje kategória sex. Ide o skutočnú výkladnú skriňu ľudskej kreativity, ktorá nám dokazuje, že rôzne objekty či činnosti zapojené do týchto aktivít sa dajú opísať originálnymi spôsobmi.

Sebapoškodzovanie je krátka a pomerne ľahko zrozumiteľná skupina. V kategórii extrémizmus sa stretneme so známym gestom OK, ktoré si rasisti adoptovali ako symbol WP – white power. Ďalej tam máme spomínaného ježka a blesk pripomínajúci runu zo symbolu nacistických SS. Nechýba ani klasické neonacistické štvorčíslie 1488. Islamský extrémizmus reprezentujú prekrížené meče a čierna zástava.
V kategórii incel rôzne potvory znázorňujú ženy. 100 je odkazom na poučku „80 % žien je priťahovaných 20 % mužov“. Jablko, fazule a pilulka symbolizujú „redpill“, teda prijatie incelského pohľadu na svet a uvedomenie si, že úprimná romantická láska neexistuje a ženy hľadajú jedine vzťahy, ktoré sú pre ne výhodné z praktického hľadiska.
Tabuľka sa ujala
Podľa The Telegraph sa tabuľka z Instagramu ujala. Vo veľkom ju začali používať učitelia z anglických škôl a dokonca aj policajné útvary.
Amit Kalley, autor tabuľky, povedal: „Tabuľka, ktorú som zostavil, má ďaleko od vyčerpávajúceho zoznamu. Chcel som obsiahnuť viac emoji než len tie incelské a mizogynistické, pretože veľa mladých ľudí je na internete zatiahnutých do drog a násilia a mnoho mladých ľudí sa zapája do nebezpečných sexuálnych aktivít, a toto všetko môžu skrývať prostredníctvom emoji a skratiek.“

Niektorí kritici zoznamu vyčítajú, že je ďalším z nástrojov zbytočnej morálnej paniky a akurát len vyvoláva zbytočné znepokojenie v radoch rodičov. Niektorým zasa pripadá snaha pochopiť neustále sa meniaci jazyk mladých ako vopred prehraný boj.