Internetom sa šíri hoax o zákaze slovenskej vlajky na futbalovom zápase s Ukrajinou

Neskutočná hlúposť sa so skvelým technologickým spracovaním stáva uveriteľnejšou.


Neustála nálož falošných správ, ktorých cieľom je ľudí poriadne nahnevať, nám akosi zovšednela. Aj v tejto oblasti však nastávajú technologické zmeny, kvôli ktorým sú hoaxy uveriteľnejšie a tým pádom nebezpečnejšie. Stránka Hoaxy a podvody odhalila falošnú správu o zákaze slovenskej vlajky na futbalovom zápase Slovensko-Ukrajina.

Hlúposť, avšak prepracovaná

Na rôznych sociálnych sieťach sa šíri video, v ktorom reportér AP po anglicky hovorí o tom, že slovenská vlajka bola zakázaná na zápase s Ukrajinou, pretože Ukrajincov by jej podobnosť s tou ruskou mohla urážať. Na prvé počutie to znie ako totálna blbosť, avšak video pôsobí veľmi presvedčivo!

Ako vysvetlil profil Hoaxy a podvody, reč reportéra Toma Krishera bola vystrihnutá z reportáže o Elonovi Muskovi. Za pomoci deepfake nástrojov bola upravená tak, aby Krisher povedal presne to, čo tvorca hoaxu chcel. Žiaľ, mnoho Slovákov falošnej správe naletelo a z neexistujúceho zákazu obviňujú nejaké temné zákulisné sily, ktoré v ich ponímaní nemajú na starosti nič iné, len ubližovať normálnym Slovákom.

Vyčerpávajúci boj s klamstvom

Počas zápasu dostane každý možnosť na vlastné oči sa presvedčiť o tom, že spomínaný zákaz neexistuje a tribúny budú plné slovenských vlajok Zrejme len málokto z tých, ktorí naleteli, sa poučí. Koľko ľudí si povie: „Aha, bol som oklamaný, nabudúce si budem dávať väčší pozor na to, čo čítam na internete!“ Šíritelia hoaxu zostanú nepotrestaní, nikto sa za nič neospravedlní, nabudúce príde ďalšia nechutná lož a kopa ľudí jej uverí.

Vypátrať pôvodného tvorcu klamlivého videa by bolo veľmi ťažké až nemožné. Určite však nevzniklo „len tak zo žartu“ a niekto sa ním snažil vyvolať protiukrajinský sentiment. Zrejme je na mieste klásť si otázku, komu môže prospievať šírenie nenávisti a nedôvery voči Ukrajine, ktorá už niekoľko rokov čelí ruskej agresii…


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné