Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 13.1.2025
sk
Rastislav
cz
Edita, Leontýna

Používatelia sociálnych sietí v posledných týždňoch šírili video s ľuďmi, ktorí tvrdia, že po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 im na mieste vpichu drží na pokožke magnet. Podľa odborníkov ide o ďalší hoax, ktorý má medzi ľuďmi vzbudiť nedôveru a strach z vakcín. Zo záberov z videa nie možné ani s určitosťou skonštatovať, či ide o skutočné magnety alebo či boli ľudia z videa naozaj zaočkovaní. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Vakcíny neobsahujú prvky kovov

Podľa odborníkov, ktorých AFP kontaktovala, vakcíny neobsahujú žiadne prvky, ktoré by mohli priťahovať magnet. „Očkovanie proti chorobe COVID-19 nemôže spôsobiť magnetizáciu vašej ruky či ramena. To je jednoducho hoax,“ povedal špecialista na infekčné choroby z Univerzity v Chicagu Stephen Schrantz. Podľa neho neexistuje absolútne žiadna možnosť, že by vakcína mohla spôsobiť takúto reakciu.

Shutterstock

Vyvrátenie dezinformácií

Známy bojovník proti dezinformáciám Mick West na svojej stránke Metabunk zverejnil video, v ktorom ukazuje, ako magnet či iné kovové predmety ľahko priľnú napríklad na mastnú pokožku. Sám si potrel olejom hornú časť ramena a prilepil si naň magnet alebo mincu, ktorá sama osebe nie je magnetická.

Možnosť, že by očkovacia látka priťahovala magnet, odmietol aj výskumný pracovník a profesor bunkovej biológie Thomas Hope z Feinbergovej lekárskej fakulty Severozápadnej univerzity v USA. „Vakcíny obsahujú proteíny, lipidy, soli, vodu a chemikálie udržujúce hodnotu pH. A to je všetko, takže to jednoducho nie je možné,“ uviedol pre AFP.

Aj keby podľa neho vakcíny obsahovali stopové množstvá kovov, nestačilo by to na to, aby pritiahli magnet. „Na to, aby bol magnet priťahovaný, by ste museli zaviesť pod kožu celkom objemný kus kovu. Také veľké množstvo nemožno vpichnúť pod kožu injekciou,“ dodal pre AFP.

TASR

Ani podľa informácií zdravotníckych úradov v USA a v Kanade neobsahujú v súčasnosti používané vakcíny spoločností Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson či AstraZeneca žiadne prvky kovov. O tom, že ide o hoax, informovala na svojej facebookovej stránke aj Polícia SR. Na Slovensku bolo k 19. máju 2021 zaočkovaných 1.455.552 ľudí prvou dávkou vakcíny a 692.236 osôb druhou dávkou.

Zdroj: TASR / úprava redakcie


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.