Asexualita je stále opradená mnohými mýtmi a predsudkami. Oficiálna definícia hovorí, že asexuáli nepociťujú sexuálnu príťažlivosť voči iným ľuďom, alebo majú malý či nulový záujem o intímne vzťahy. Asexuáli sú ale, pravdaže, rôzni. Niektorým intímne radovánky neprekážajú, iní ich nevyhľadávajú, niektorí cítia romantickú príťažlivosť, ďalší nie.
A tak ďalej. Pred nejakým časom sme ti priniesli článok o 10 známych asexuáloch (zo súčasnosti či histórie). V tomto pokračovaní nájdeš ďalšiu desiatku známych osobností, ktoré sa buď k asexualite sami prihlásili, alebo k nej boli priradené na základe ich životného štýlu a názorov.
1. Erik Satie
Francúzsky skladateľ a klavirista Erik Satie patril k mimoriadne vplyvným umelcom. Dnes je považovaný za predchodcu impresionizmu, modernizmu konceptuálneho umenia či ambientnej hudby. Jeho tvorba bola na svoju dobu výrazne avantgardná a často vyvolávala odmietanie. Svoje súkromie si prísne strážil a viacerí ho považovali za excentrika.
Čo sa týka jeho sexuality, objavili sa domnienky, že mohol byť gay, keďže sa zdržiaval hlavne v mužskej spoločnosti (ako aj s mnohými gaymi). Podľa všetkého však žil väčšinu života ako asexuál. Nikdy sa neoženil a zomrel v roku 1925 ako 59-ročný.
2. Jorge Luis Borges
Argentínsky prozaik, esejista a básnik Jorge Luis Borges patrí k najvýznamnejším spisovateľom 20. storočia. Slávu mu priniesli najmä poviedky, ktoré umne kombinovali filozofickú hĺbku s fantasy prvkami. Ovplyvnil veľké množstvo autorov, najmä magických realistov. Výbery z jeho diela vyšli niekoľkokrát v slovenčine aj češtine.
Hoci bol Borges dvakrát ženatý, jeho vzťah k intímnym radovánkam bol skôr rezervovaný. Keďže sa v jeho prózach neobjavujú vzťahové témy a takmer ani žiadne ženy, mnohí súdili, že Borges bol asexuál. Naznačuje to tiež niekoľko jeho diel. Zomrel v roku 1986 vo veku 86 rokov.
3. J. M. Barrie
Škótsky spisovateľ a dramatik J. M. Barrie sa preslávil najmä ako tvorca nesmrteľného Petra Pana. Inšpiráciu k nemu mu poskytla rodina Lleweleyn Daviesovcov, s ktorou sa náhodou zoznámil v Kensingtonských záhradách v Londýne.
Peter Pan sa prvýkrát objavil v divadelnej hre Peter Pan, alebo chlapec, ktorý nechcel vyrásť. Hru Barrie neskôr prepracoval do podoby detskej prózy. Priniesla mu veľkú slávu a do veľkej miery zatienila jeho ostatné diela. Peter Pan bol mnohokrát sfilmovaný (napríklad štúdiom Disney) a dodnes sa s úspechom hrá na divadelných doskách po celom svete.
Barrie bol ženatý s Mary Ansell, avšak podľa dostupných záznamov s ňou intímne nežil. Aj z toho dôvodu sa dnes usudzuje, že Barrie bol v skutočnosti asexuál. Nie sú známe žiadne ďalšie jeho vzťahy (či už so ženami, alebo mužmi). Zomrel v roku 1937 ako 77-ročný.
4. Janeane Garofalo
Americká komička a herečka Janeane Garofalo sa môže pochváliť bohatou kariérou. Okrem mnohých stand-upov sa objavila aj vo viacerých filmoch a seriáloch. Z tých najnovších môžeme spomenúť tituly ako Mercy Black, Come as You Are, Younger či Billions.
S hercom a komikom Benom Stillerom napísala knihu Feel This Book: An Essential Guide to Self-Empowerment, Spiritual Supremacy, and Sexual Satisfaction. O svojej orientácii prehovorila v roku 2010 a vyjadrila sa, že je asexuálka. Potvrdila, že so svojím priateľom, s ktorým bola v tej dobe desať rokov, nikdy intímne nežila.
5. Paula Poundstone
Paula Poundstone je americká komička, herečka a autorka. Okrem viacerých stand-upov sme ju mohli vidieť aj vo filme Hyperspace, počuť v animáku V hlave a objavila sa aj v seriáloch Major Crimes, Summer Camp Island a The Fungies!
Poundstone si postupne adoptovala tri deti: dve dcéry a syna. O svojej asexualite sa vyjadrila nasledovne: „Je dosť ťažké o tom povedať niečo viac. Proste nemám rada pohlavný styk, tým pádom ho nemám. Mám vďaka tomu viac času, ale to je len bonus,“ povedala v jednom rozhovore.
6. Edward Gorey
Americký spisovateľ, ilustrátor a umelec Edward Gorey si získal veľké zástupy fanúšikov svojimi drobnými ilustrovanými knižkami. Tie sú plné surreálneho humoru, nonsensovej poetiky či hravej morbidity a čierneho humoru.
Výbery z jeho tvorby vyšli aj v češtine, konkrétne v knihách Kuriózní lenoška a jiné příběhy, Octárna a jiné příběhy, Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy a Hloupý žert a jiné příběhy. Gorey o svojom súkromí príliš nehovoril. Nikdy sa neoženil a ohľadom svojej orientácie sa vyjadril v tom zmysle, že vzťahy ho skrátka nezaujímajú. V jednom rozhovore nadhodil, že „je zrejme gay“, ale nikdy sa tak neoznačoval. Prikláňal sa teda skôr k tomu, že je asexuál. Zomrel v roku 2000 vo veku 75 rokov.
7. Erica Mendez
Erica Mendez je americká dabingová herečka, ktorá svoj hlas prepožičala postavám vo veľkom množstve filmov, najmä v japonskom anime. Okrem toho nadabovala aj postavy v niekoľkých videohrách. V roku 2020 na Twitteri prezradila, že je asexuálka.
8. David Jay
David Jay je americký asexuálny aktivista. Práve on sa zaslúžil o to, aby sa o tejto orientácii viac vedelo. Jay založil populárne fórum AVEN (Asexual Visibility and Education Network) ešte v čase, keď mnohí o asexualite nič nevedeli, prípadne vedeli veľmi málo. Práve AVEN bol pre mnohých ľudí veľmi podstatný, keďže im poskytol mnoho informácií a tiež spojenie s ostatnými asexuálmi.
Jay sa za asexuála začal považovať už v 15 rokoch a svojim blízkym o tom povedal, keď študoval na univerzite Wesleyan. Dodnes pôsobí ako aktivista, snaží sa o asexualite informovať a vyvracať mnohé mýty, ktoré s ňou sú spojené. Momentálne žije so Zekom Hausfatherom a jeho manželkou Avary Kent (hoci s nimi nie je vo vzťahu) a vychováva s nimi dieťa.
9. Emily Brontë
Významná anglická prozaička a poetka Emily Brontë sa preslávila najmä svojím jediným románom Búrlivé výšiny. Okrem toho ale vydala aj zbierku poézie. Búrlivé výšiny sa stali obrovským hitom a ovplyvnili veľké množstvo spisovateľov. Román je dodnes vyhľadávaný a hojne čítaný.
Brontë bola v súkromí samotárska, veľmi hanblivá a uzavretá. Nemala žiadny záujem o partnerské vzťahy a zomrela ako panna vo veku 30 rokov. Literárni vedci a historici sa zhodujú, že bola s najväčšou pravdepodobnosťou asexuálka.
10. Cavetown
Cavetown je pseudonym anglického hudobníka Robina Daniela Skinnera. Ten má na konte už štyri štúdiové albumy: Cavetown, 16/04/16, Lemon Boy a Sleepyhead. Svoju hudobnú kariéru rozbiehal na YouTube, kde si časom vybudoval solídnu fanúšikovskú základňu.
Okrem toho, že spieva, hrá aj na gitare, ukulele a klávesoch. V roku 2019 na Twitteri napísal, že sa identifikuje ako aromantik (teda človek s nezáujmom o romantické vzťahy) a asexuál. V roku 2020 tiež prezradil, že je transgender.