Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie
Zdroj: ©Shutterstock

Intímne radovánky im nič nehovoria. Toto je 10 známych asexuálov

Známych asexuálov môžeme nájsť v histórii aj v súčasnosti.

Asexuáli sú podľa oficiálnej definície ľudia, ktorí nepociťujú sexuálnu príťažlivosť voči iným ľuďom, prípadne majú len veľmi malý záujem o intímne vzťahy.

Ako všetky orientácie, aj asexualita je skôr spektrom a existuje viacero jej podkategórií. Spája sa s ňou tiež veľa mýtov a predsudkov, hoci sme sa s ňou stretávali odjakživa (len sme pre ňu nemali pomenovanie).

V tomto článku ti prinášame zoznam 10 známych osobností zo súčasnosti, ale aj z histórie, ktorí sa k asexualite buď sami hlásia, alebo boli do tejto kategórie zahrnutí neskôr na základe ich životného štýlu či vyjadrení.

1. Morrissey

Morrissey sa do myslí fanúšikov zapísal ako spevák skupiny The Smiths. Kapela nahrala štyri významné albumy, posledným bol Strangeways, Here We Come z roku 1987. The Smiths mali veľký vplyv na ďalšie generácie hudobníkov a sú označovaní za jednu z najlepších nezávislých kapiel.

Okolo orientácie Morrisseyho dlho kolovali rôzne špekulácie. Niektorí ho označovali za bisexuála, čo neskôr sám spevák potvrdil, hoci ako dodal, v jeho prípade je presnejšie označenie „nepraktizujúci bisexuál“. Sex samotný Morrissey považuje za otravný a podľa svojich slov ho odjakživa neznášal.

Mal síce niekoľko vzťahov, ale tvrdil, že žije v celibáte. Priamo za asexuála sa síce neoznačil, ale jeho tvrdenia naznačujú, že by sa mohol nachádzať na asexuálnom spektre.

Shutterstock

2. Yasmin Benoit

Yasmin Benoit je anglická modelka a aktivistka. Ako sama tvrdila, intímne či romantické vzťahy ju nikdy nezaujímali, kvôli čomu ju spolužiaci považovali za lesbu, prípadne za obeť sexuálneho násilia.

Ona sama sa definuje ako aromantická asexuálka, teda nemá záujem o romantické ani sexuálne vzťahy. Okrem modelingu sa venuje aj osvete v oblasti asexuality a vyvracaniu mnohých mýtov, ktoré sa s touto orientáciou spájajú.

Profimedia

3. Bradford Cox

Spevák a gitarista Bradford Cox je známy najmä ako frontman kapely Deerhunter. Pod jej hlavičkou vydal osem albumov, naposledy Why Hasn’t Everything Already Disappeared? z roku 2019. Ohľadom svojej sexuality sa Cox v priebehu rokov vyjadroval rôznorodo.

Najprv vyhlásil, že je gay, ale dodal, že sexuálne nežije. Neskôr sa teda priamo označil za asexuála. Sex ako taký označil za „stratu času“. „Som totálny asexuál. Mám 34 rokov a som panic,“ povedal v roku 2016.

Shutterstock

4. H. P. Lovecraft

Kultový hororový spisovateľ H. P. Lovecraft patrí k najznámejším a najuznávanejším autorom strašidelných príbehov. Hoci za svojho života sa mu nepodarilo dosiahnuť úspech, po jeho smrti sa jeho poviedky stali základným kameňom moderného hororu. Ovplyvnil nespočetne veľa umelcov, spisovateľov, filmárov, hudobníkov či komiksových tvorcov.

O tom, že Lovecraft bol s najväčšou pravdepodobnosťou asexuálom, svedčí jeho malý záujem o vzťahy a intímny život. Oženil sa síce so Soniou Green, ale manželské povinnosti si údajne príliš neplnil. Napokon sa manželia rozišli. Okrem Sonie nemal Lovecraft žiadnu inú partnerskú známosť. Zomrel v roku 1937 vo veku 46 rokov.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

Asexuáli vo svojom živote pohlavný styk nepotrebujú. Čo o tejto orientácii vieme?

5. Emilie Autumn

Speváčka a huslistka Emilie Autumn patrí k výrazným postavám nezávislej hudobnej scény. Nahrala niekoľko cenených albumov, napríklad Enchant, Opheliac, Fight Like a Girl či naposledy The Asylum for Wayward Victorian Girls: Behind the Musical. Vydala tiež dve zbierky básní a jeden román.

Speváčka sa identifikuje ako biromantická asexuálka, teda je romanticky priťahovaná k mužom aj ženám. Na Twitteri s humorom uviedla, že „to nie je o tom, že by som nemala rada sex, ale proste som ho nemala s nikým, kto by v ňom bol dobrý“.

Profimedia

6. Isaac Newton

Isaac Newton bol anglický fyzik, matematik, filozof, astronóm a teológ. Je považovaný za priekopníka modernej vedy (položil základy modernej fyziky) a jedného z najlepších matematikov všetkých čias.

Je o ňom tiež známe, že sa nikdy neoženil a nemal ani žiadne partnerské vzťahy. Podľa dostupných informácií dokonca o ženách nemal najlepšiu mienku. Podľa historikov sa tiež desil sexu a zomrel ako panic v roku 1727 vo veku 84 rokov.

Shutterstock

7. Tim Gunn

Tim Gunn je americký autor, herec a moderátor. Objavil sa v seriáloch Ako som spoznal vašu mamu, Sesame Street či Ugly Betty. Na margo svojej sexuality sa Gunn vyjadril v tom zmysle, že je gay, ale intímne nežije od 80. rokov.

V roku 2010 povedal: „Dlho som netušil, čo vlastne som. Vedel som, čo nie som: nezaujímali ma muži a ani ženy. Vždy som bol zrejme asexuál.“

Shutterstock

8. Nikola Tesla

Srbský vynálezca, fyzik a vedec Nikola Tesla je považovaný za jedného z najväčších géniov všetkých čias. Jeho práca položila základ moderných systémov na striedavý prúd. O jeho sexualite sa viedli spory. Sám Tesla tvrdil, že sa „nikdy nedotkol žiadnej ženy“ a že voči intimite má averziu.

Niektorí ho teda označovali za gaya, ale neexistujú dôkazy, že by mal niekedy nejaký vzťah s mužom. Odborníci na jeho život sa dnes zhodujú, že bol s najväčšou pravdepodobnosťou aromantický asexuál.

Profimedia

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Uhádneš, z ktorej slovenskej reality šou je táto hláška?

9. John Frusciante

John Frusciante je gitaristom kultovej americkej rockovej kapely Red Hot Chilli Peppers. Nahral s ňou mnoho legendárnych albumov, vydal ale aj niekoľko sólových titulov. Jeho zatiaľ posledným štúdiovým albumom je Maya z roku 2020. Je označovaný za jedného z najlepších gitaristov histórie.

V jednom rozhovore sa Frusciante vyjadril: „V určitom bode som si prestal užívať sex. V poslednej dobe ho veľa nemám, pretože si ho neužívam. Takže sa koncentrujem na hudbu.“ To mnohých viedlo k domnienke, že Frusciante je pravdepodobne asexuál.

Profimedia

10. Kim Deal

Speváčka a hudobníčka Kim Deal sa preslávila ako členka americkej skupiny Pixies a neskôr kapely The Breeders. Keď sa jej novinári pýtali, aká je jej orientácia a či v sebe „má kúsok lesby“, odpovedala: „Želala by som si, aby som v sebe mala kúsok lesby! Ale viete, čo? Som proste… asexuálka.“

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť