Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.11.2024
sk
Imrich
cz
Miriam

Ten, kto často cestuje po svete, vie, že niektoré kultúry sa od seba veľmi odlišujú. Niečo, čo je v jednej krajine alebo štáte bežné, sa v inej považuje za neslušné gesto alebo prejav nevychovanosti.

Napríklad, na Slovensku je objatie chlapec vs. dievča považované za normálnu vec, v Španielsku a iných krajinách sa na to pozerajú odlišne. A niekde sa rozdávanie sprepitného berie za povinnosť, zatiaľ čo v iných kútoch sveta je to urážka. Toto sú veci, ktoré môžu byť v rôznych kútoch sveta vnímané odlišným spôsobom:

Tringelt

• V Amerike sa už automaticky očakáva, že budeš k obsluhe veľkorysý, pracovník by sa v prípade, že nedostane žiadny tringelt do vačku, mohol cítiť ponížený alebo dotknutý.

• V mnohých európskych krajinách sa k objednávke automaticky pripočíta tringelt a plus sa ešte očakáva ďalší. Napríklad v Chorvátsku z toho mnohé reštaurácie automaticky vyvodia, že si nebol s jedlom či obsluhou spokojný.

• Človek by si myslel, že dávanie sprepitného sa všade hodnotí veľmi pozitívne, no opak je pravdou. V niektorých krajinách, ako napríklad v Južnej Kórei, Číne alebo Japonsku, to nie je bežné, či to dokonca možno považovať za urážku pracovníka, a mali by ste sa tomu vyhnúť.

• Niektoré z týchto krajín to obchádzajú zavedením poplatku za servis pred vykonaním práce, aby sa to nepovažovalo za priamy odraz výkonu pracovníkov. Čiže, ak peniažky navyše, tak ešte predtým, ako vás obslúžia.

• V krajinách Oceánie, ako je Austrália, Nový Zéland a Samoa, sa tringelty zvyčajne neočakávajú a nevyžadujú.

Shutterstock

Zdieľanie stola v reštaurácii

• Na Západe sa považuje sedenie pri stole s voľnými sedadlami, keď je za stolom celá rodina, automaticky za neslušné, a hoci existujú reštaurácie, ktoré majú spoločné stoly, stále sa to považuje za narušenie súkromia.

• V Japonsku je však umiestňovanie neznámych ľudí za jeden stôl bežnou praxou.

Shutterstock

Bozkávanie na líce

• V Latinskej Amerike je bozkávanie na líce bežný pozdrav dvoch žien alebo príslušníkov opačného pohlavia, no nikdy nie dvoch mužov. Podobné je to aj u nás na Slovensku. S tým, aby sa dvaja kamoši zvítali pobozkaním na tvár, sa teda nestretávame príliš často.

• V niektorých krajinách Blízkeho východu alebo severnej Afriky je to však úplne inak. V krajinách, ako je Izrael a Egypt, je bozkávanie mužského kamaráta klasickým pozdravom, naopak, ak by sa na verejnosti bozkávali muž a žena, považovalo by sa to za veľmi nevhodné alebo dokonca aj nezákonné. No, samozrejme, existujú určité výnimky, ako napríklad Libanon a Tunisko. Tam sa pusa na líce medzi mužom a ženou pokladá za priateľské gesto.

• V krajinách južnej Európy je bežný pozdrav medzi priateľmi. To, či existuje rozlišovanie podľa pohlavia, závisí od krajiny. Niekde, ako napríklad v južnom Taliansku, budú bozkávať kamarátov z Talianska a Francúzska, niekde je to prípustné, iba ak sú členmi jednej rodiny.

• Všeobecne sa v krajinách východnej Ázie bozkávanie na verejnosti považuje za nevhodné. Niektoré výnimky, pri ktorých je bežné bozkávanie tváre, zahŕňajú Filipíny, Východný Timor a časti Indonézie.

Shutterstock

Osobný priestor

• Napríklad v Kanade, ako aj v iných štátoch Západu, je nárok na osobný priestor nepísaným pravidlom a ísť príliš blízko k človeku, ktorého osobne nepoznáme, sa pokladá za porušenie pravidiel etiky a morálky.

• V niektorých krajinách, najmä tých s veľkým počtom obyvateľov, ako je napríklad Čína, sa osobný priestor považuje za luxus a vidieť ľudí, ktorí sa hromadia vo veľkých skupinách, je úplne bežné.

Shutterstock

Jedlo

• Keď v Číne zješ všetko jedlo, ktoré máš na tanieri, znamená to, že máš stále hlad a že ti tvoj hostiteľ nedal dosť.

• V Indii a Japonsku sa však nedojedenie považuje za urážku hostiteľa.

Shutterstock

Krik na verejnosti

• V Číne je pokrikovanie na verejnosti úplne normálne. Napríklad, keď sa idete najesť do reštaurácie, kričanie na obsluhu sa považuje za úplne prijateľný spôsob, ako upútať pozornosť, koniec-koncov, nemôžete očakávať, že čašníci prečítajú vaše myšlienky a budú presne vedieť, čo chcete.

• Na Západe je to však považované za nedôverčivé a neúctivé voči zamestnancom a ľudia zvyčajne len čakajú, kým ich čašník príde k stolu.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.