Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Inžinieri v Pise stvorili empatického robota. Volá sa Abel a vyzerá ako malý chlapec

Nahradí umelá inteligencia teplo ľudského objatia?


Bioinžinieri z Univerzity v Pise v spolupráci s Gustavom Hegelom, FX umelcom zo spoločnosti Biomimic, vytvorili humanoidného robota Abela, ktorý svojím výzorom pripomína 12-ročného chlapca. Výnimočnosťou tohto robota je však to, že dokáže vnímať emócie.

Abel bol navrhnutý tak, aby bol schopný vnímať sociálny kontext a empaticky komunikovať s pacientmi trpiacimi nervovými poruchami. Cieľom projektu bolo vytvoriť spoločníka pre ľudí s autizmom alebo Alzheimerovou chorobou. O výsledkoch informovala aj talianska stránka Stylmania.

Humanoidný robot svojím vzhľadom pripomína 12-ročného chlapca, má hlavu, trup, ramená, ruky, 42 aktuátorov a systém vizuálno-sociálneho vnímania, ktorý je pre rozpoznávanie výrazov tváre nevyhnutný.

Aj vďaka tomu je Abel schopný reagovať na prejavy emócií pacientov a je nápomocný pri procese liečby ľudí, ktorí majú problém s porozumením a vyjadrením emócií. Ďalšou sférou možnej aplikácie novej technológie je oblasť demencie.

YouTube video

Abel využíva nový algoritmus AI Emotion, vyvinutý spoločnosťou Emotiva, ktorý je o 60 % presnejší ako iné systémy používané vo svete robotiky. Abel vznikol vďaka spoločnému úsiliu deep tech startupu Emotiva, LVenture Group a výskumného centra „Enrico Piaggio“ Univerzity v Pise.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje