Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 2.10.2023
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

IPčko: Mladí ľudia trpiaci depresiou sa často cítia osamelí a izolovaní

Na Slovensku je iba 48 pedopsychiatrov.


Mladí ľudia trpiaci depresiou sa často cítia osamelí a izolovaní. Majú ťažkosti hovoriť o svojom stave s rodičmi a často nevedia, kde hľadať pomoc. Na druhej strane je nedostatok odborníkov v oblasti duševného zdravia, ktorí by sa špecializovali na starostlivosť o deti a adolescentov. Na tlačovej konferencii o tom informovala detská psychiatrička Veronika Marcinčáková Husárová.

„Podľa WHO je samovražda štvrtým najčastejším dôvodom smrti u 15- až 24-ročných ľudí, pričom najčastejšie súvisí s prítomnosťou psychických ochorení, predovšetkým depresie,“ zdôraznila detská psychiatrička. Údaje z Národného centra zdravotníckych informácií ukazujú, že v roku 2022 bolo zaznamenaných najviac samovražedných pokusov práve v kategórii mladých vo veku 15 až 19 rokov.

Shutterstock

Prezidentka Asociácie školskej psychológie Lucia Košťálová upozornila na to, že na Slovensku je iba 48 pedopsychiatrov. Zároveň pripomenula, že stále sú školy, kde chýbajú školskí psychológovia. „Mnoho detí nemá možnosť požiadať o pomoc, keď prežívajú niečo náročné,“ uviedla.

Občianske združenie IPčko preto spúšťa preventívnu kampaň pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd. Začne sa v pondelok (11. 9.) v niekoľkých školách po celom Slovensku. Ako priblížil riaditeľ IPčka Marek Madro, zameriava sa na mladých ľudí a má ich povzbudiť, aby hľadali pomoc, keď ju potrebujú.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.