Od vstupu Slovenska do Európskej únie bolo Írsko jednou z najpopulárnejších krajín, kam Slováci odchádzali za prácou a lepším životom. Je ich rozhodne menej, avšak nájdu sa aj ľudia putujúci opačným smerom. Takým človekom je Ír Oscar, ktorý už osem rokov žije v Bratislave.
Oscar nie je výnimočný len tým, že z nášho pohľadu pláva proti prúdu a presťahoval sa zo západnej Európy na Slovensko. Zaujímavý je aj svojimi aktivitami. Okrem toho, že je učiteľom angličtiny, vystupuje ako stand-up komik a spolu s Američanom Mitchom prevádzkuje bar The International.
The International je jedinečný podnik, v ktorom sa združujú bratislavskí cudzinci, ale aj Slováci túžiaci po skvelej zábave. Bar neustále organizuje stand-up vystúpenia, koncerty a iné super podujatia, vďaka ktorým rozhodne patrí k najveselším a najzábavnejším miestam Bratislavy.
Oscar nám v rozhovore porozprával o živote cudzinca na Slovensku, prevádzkovaní baru a aj o špecifikách slovenského humoru.
Rozhovor prebehol v angličtine a následne bol preložený do slovenčiny.
Prečo si sa presťahoval na Slovensko? Ako dlho tu žiješ?
Presťahoval som sa sem po ukončení vysokej školy v októbri 2016, aby som pracoval v bare. Väčšina spolužiakov odišla na miesta ako Austrália, Londýn a Dublin. Keďže som práve bol vo svojej beatnickej ére, chcel som sa vydať menej frekventovanou cestou. Následne som sa rozhodol zostať tu s tým, že uvidím, čo bude. Mám syna Michaela a on je hlavným dôvodom, prečo tu naďalej zostávam.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenská pilotka o lietaní: Je to práca na celý život. Treba ju však robiť od srdca a nie pre peniaze (ROZHOVOR)
- Slovák Martin precestoval Thajsko: Najviac ma zaujala dostupnosť marihuany a iných látok (ROZHOVOR)
- Slováci žijú na Madeire: Po voľbách sa nám ozývajú ľudia a pýtajú sa, aký je život v zahraničí. Syn tu má úplnú voľnosť
Našli sa nejaké veci, ktoré ti počas prvých mesiacov na Slovensku spôsobovali trápenie?
Pitie veľkého množstva nekvalitnej borovičky a prispôsobovanie sa miestnym platom mi spôsobili mnoho bolestí hlavy. Oboznamovanie sa so slovenskou mentalitou mi tiež dalo troška zabrať, pretože Slováci sú veľmi rezervovaní v porovnaní s Írmi.
Počas jednej noci v KC Dunaj som sa pýtal skupiny ľudí, prečo obloha svieti na oranžovo. Nedočkal som sa žiadnej odpovede okrem strohého „Neviem“. Hovorili sme po anglicky, takže zrejme nešlo o problém s jazykovou bariérou. Myslím si, že nikomu z nich sa len nechcelo vysvetľovať, čo je to Slovnaft.
Čo sa ti na Slovensku najviac páči?
Páči sa mi relatívna bezpečnosť a poloha v strede Európy. Na Bratislave mám rád, že má všetky veci, čo človek očakáva od veľkého mesta, avšak zároveň je pomerne malá. Taktiež oceňujem vietnamské jedlo.
Bolo ťažké stretnúť iných cudzincov, kým ešte neexistoval The International?
Vôbec. Je tu veľmi silná komunita expatov/imigrantov/cudzincov, ktorá sa sformovala okolo podnikov ako Goblins Pub, Uisce Beatha a Deep Club. Po tom, ako som sa sem prisťahoval, som chvíľu pracoval v Amazone. Bolo tam veľa Španielov, Francúzov a Talianov.
Keď som začal učiť angličtinu, spoznal som viac Írov, Britov a Američanov. Je to skoro ako menšia dedina v rámci Bratislavy.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké najväčšie výzvy sú spojené s prevádzkovaním baru The International
- Prečo patrí The International k najveselším a najzábavnejším miestam Bratislavy
- Čo očakávať od nového podniku, ktorý Oscar s Mitchom otvorili v Bratislave
- Čím je podľa Oscara slovenský humor špecifický a ako publikum reaguje na slovenské reálie
- Aké ponaučenie si Slovensko môže vziať od Írska, krajiny, ktorá je nám vlastne dosť podobná
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom