Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Rozprávky, náboženstvá, horoskopy, porekadlá, duchovia, mágia, sny… existuje mnoho javov, ktoré si ľudstvo nedokáže vysvetliť a aj keby na všetko existoval nejaký fakt alebo výskum, vždy sa nájdu odhodlaní veriaci, ktorí o nejakom vysvetlení, nechcú ani počuť.

Poverám stále verí veľa ľudí a často si ani neuvedomujeme, ako hlboko sú v nás tieto veci zakorenené. Až keď o tom začneme uvažovať, prídeme na to, že tieto zaužívané pravidlá a povery nedávajú žiadnu logiku.

Tak napríklad o kvetoch sa toho hovorí veľa. Párny počet kvetov sa dáva len na hrob. Lásku vyjadrujú len červené ruže. Dostať žltú kyticu znamená, že dotyčný človek na vás žiarli. Ak máš rada slnečnice, no, smola. Podľa všetkého si namyslená a samoľúba. Ak niekomu uhynie kaktus (veľmi nepravdepodobné) prenesie svoju chorobu na jedného člena domácnosti. Akékoľvek kvety by nám mali robiť radosť, no zdá sa, že musíme každej malichernosti pripisovať príliš veľký význam.

https://memehub.sk/post/83988

Podkova zavesená v spálni odháňa zlé sny a tá na dverách by mala nosiť šťastie. Je to preto, lebo v nej je sedem dier. A sedmička nie je len také obyčajné číslo. Je to šťastné číslo. To, že je tá podkova zo železa, len utvrdzuje „fakt,“ že napomáha pri odháňaní zlých nočných môr.

Staré, nové, modré a požičané. Svadobná tradícia hovorí, že toto všetko musí mať na sebe nevesta v svadobný deň a vznikla v období viktoriánskej éry. Niečo staré symbolizuje spojitosť a nadviazanie, niečo nové, zase znamená nádej a budúcnosť. Modrá je čistota, láska a vernosť a niečo požičané znamená, že sa stále môže obrátiť na svoju rodinu.

U nás sa hovorí, že stúpnutie do exkrementu nosí šťastie. Takisto aj zásah od nezbedného operenca by mal priniesť aspoň trošku šťastia. V Rusku napríklad veria, že to prinesie blahobyt a čím viac je okadené tvoje auto, ty sám alebo tvoj dom, tým viac peňazí budeš mať.

baklol.com (https://m.baklol.com/baks/Random/Worst-superstitions-around-the-_354/Bird-poop-_4744)

Aj také vrany vedia ľuďom nahnať veľký strach. Nemôžu za to ich zobáky a nepríjemné krákanie, ale počet, v ktorom ich vraj uvidíš. Ak zbadáš len jednu, stane sa niečo zlé. Dve znamenajú šťastie. Tri, zase zdravie a štyri, bohatstvo. Päť však symbolizuje chorobu a šesť, smrť. Ak niekto napočíta sedem, tak tomu ušiel len o chlp.

Krutohlav je vták, ktorý dokáže otáčať hlavu vo veľmi variabilnom prevedení. Kedysi sa verilo, že ak ju otočí priamo k nejakej osobe, čoskoro si po ňu príde smrť. Krutý osud od krutohlava.

V každej kúpeľni nájdeme zrkadlo a tak väčšina ľudí na tejto planéte nemá dušu. Teda, takto to vraví táto povera. Niečo na tom asi bude. Každý, kto sa nadmerne pozerá do zrkadla a je samoľúby, začne uprednostňovať povrchné veci a duša, o ktorú sa nestará, umiera. Ak zrkadlo rozbijete, čaká vás sedem rokov nešťastia. Našťastie, táto povera sa dá zvrátiť a to zakopaním jedného črepu do zeme, každú hodinu od rozbitia. Čiže po rozbití zrkadla si na najbližších sedem hodín nič dôležité neplánuj.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/eddie-murphy-the-nutty-professor-xT8qBtvvf9F5dXnr20)

V niektorých častiach Turecka na vás miestni vybalia prapodivnú poveru o žuvačkách. Nesmieš ju žuť v noci, pretože vtedy sa nejakou zázračnou mágiou premieňa žuvačka na rozkladajúce sa ľudské mäso. Hmm, okej.

Ak niečo nádejné vyslovíme a nechceme to „urieknuť“, zaklopeme trikrát na drevo. Už v staroveku totiž ľudia verili, že v stromoch bývajú dobrí duchovia a takto sa prosilo o ich ochranu. O dôvod viac chrániť naše stromy.

Azda najznámejšia povera, ktorej ľudia veria, je piatok trinásteho a niektorí sa až panicky vyhýbajú číslu 13. Je to diablovo číslo. Vynechávajú sa čísla bytov, poschodí, neplánujú sa žiadne schôdzky ani oslavy. Strach z tohto piatku sa nazýva paraskavedekatriafóbia alebo paraskevidekatriafóbia ako špeciálna forma triskaidekafóbie, fóbie z čísla trinásť. Má to však aj svoje výhody. V tento deň je na cestách menej áut, sú lacnejšie letenky a aj takú svadbu by ste si vybavili o čosi lacnejšie.

https://memehub.sk/post/77885

Budúce mamičky v starovekom Anglicku nechali zrieť veľký bochník syra celé ich tehotenstvo. Keď nastal deň D a bábätko prišlo na svet, rodina to oslávila tým, že zjedla celý syr a iba tak požehnala novorodencovi, aby mal krásny, dlhý a spokojný život.

Opál nosí smolu. A o túto poveru sa pričinil Sir Walter Scott. V jeho najpredávanejšej knihe z roku 1829, Anne of Geierstein, bola Lady Hermiona falošne obvinená z toho, že paktovala s diablom. Kvapka svätenej vody totiž spadla na jej šperk z opálu a ten zmenil farbu. Lady Hermiona náhle umiera a s ním aj trh s týmto druhom kameňa. Po vydaní knihy cena opálu klesla o viac ako 50 %.

Zvonenie zvonov sa všeobecne spája so svadbami a inými špeciálnymi príležitosťami. Zvony vraj odháňajú zlých duchov. Toto presvedčenie vznikalo niekedy na začiatku vlády kráľovnej Alžbety. Zvonom sa žiadala modlitba za dušu, ktorá práve odišla a zvonenie malo takisto odstrašiť zlých duchov, ktorí by si ju chceli stiahnuť na svoju stranu.

Ak ťa svrbí ľavá dlaň, dostaneš peniaze, ak ťa svrbí pravá dlaň, budeš sa zoznamovať. Ak si dlaň poškrabeš, nič z toho sa nestane. Ak ťa svrbí nos, s niekým sa pohádaš. A takto by sme mohli pokračovať donekonečna.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/sassy-really-shaytards-xPkQWPd9UxzXi)

Chúdence, čierne mačky! Ľudia si pri nich trikrát odpľúvajú a neprejdú cez cestu, po ktorej práve prebehli. Tvor inej farby im však už nevadí. Nuž, podľa povery to mohla byť aj čarodejnica, ktorá sa premenila na mačku. Pretože len čarodejnice (a ženy na ocot) chovajú mačky v hojných počtoch.

Počas krymskej vojny sa medzi vojakmi rozšírila zvláštna povera, že sa jednou zápalkou nesmú zapáliť viac než dve cigarety. Dôvod je z „logického“ hľadiska veľmi prostý. Počas pripálenia tretej cigarety by mal už ostreľovač dostatok času na to, aby odpravil, cigaretku si užívajúcich vojakov. Avšak, my sa prikláňame k názoru, že toto tvrdenie rozšíril Ivar Krueger – zápalkový kráľ, aby tak zvýšil už jeho beztak gigantický predaj.

„Držím ti palce“ je síce pekné gesto, ale taktiež by sa nedalo povedať, že si zmaturoval len preto, lebo tvoja mama mala prekrížené prsty. Toto gesto vzniklo v časoch prenasledovania kresťanov a znamenalo to mier. Takto sa medzi sebou kresťania identifikovali. Ako malé deti sme však našli aj iné využitie prekrížených prstov, pretože každý, kto prekrížil prsty za chrbtom, takto dokázal ospravedlniť svoje klamstvo.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/antmvh1-girl-l3vRkEkVtGNxYHHjO)

V začiatkoch prvých fotografií sa verilo, že niekoho odfotiť, znamená ukradnúť mu dušu. Ak niekto vlastnil tvoju fotku, mal nad tebou neobyčajnú moc. Je veľmi pozoruhodné, aký veľký strach môžu mať ľudia z nových vecí. Často tak dokážu uveriť aj tej najabsurdnejšej myšlienke.

Keď padá hviezda, niečo si želaj. Povera vychádza z učenia gréckeho vzdelanca Klaudiosa Ptolemaiosa, ktorý tvrdil, že hviezdy padajú, keď sa bohovia pozerajú na Zem a práve vtedy sú viac prívetiví k želaniam obyčajných ľudí. Ak však vyzradíš, čo si si želal (a týka sa to aj želania pri sfukovaní narodeninových sviečok), nič sa ti nesplní. Škoda, inak by ten milión eur bol určite tvoj.

Otváraním dáždnika v interiéri si doslova koleduješ o riadnu spŕšku smoly. Verí sa totiž, že dáždnik nás chráni nielen pred dažďom, ale aj pred životnými búrkami a tým, že si ho otvoril niekde vo vnútri, si „urazil“ práve tú energiu v tvojom dome, ktorá ťa takisto chráni pred zlom. Koniec koncov, ostávaš preto nechránený a za všetko, čo sa ti stane, môžeš viniť svoj dáždnik. Alebo seba.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/the-office-mrw-d10dMmzqCYqQ0)

V novom dome sa s novou metlou nezametá. Ešteže to neplatí aj na vysávač. Najprv sa s novou metlou pozametá niečo iné, aby si tak čistou náhodou nepozametal tvoje šťastie v novom príbytku. V minulosti metly používali aj na obranu proti zlým čarodejniciam. Aby bosorky kravám neodobrali mlieko, tak sa v noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok zametali stajne metlou, ktorou sa predtým pozametala cesta pred cintorínom. Aké premyslené!

Na Nový rok sa nesmie jesť zajac, pretože vám utečie šťastie. Okrem toho sa už v siedmom storočí pred Kristom verilo, že zajace majú nadprirodzené šťastie, za ktoré často zaplatili životom. Takže mali vlastne smolu. Všetko šťastie sa presunulo len do zadnej ľavej labky, ktorú si jeho vrah odrezal za splnu Mesiaca a hrdo ju nosieval.

Starovekí Kelti verili, že štvorlístok má magickú silu a prináša šťastie. Veru, nájsť ho, je pre niektorých ľudí nemožné. Iba šťastlivci ich majú doma v desiatkach kusov. Pre všetkých tých, ktorí sú stále single, tu máme ďalšiu poveru. Ak nájdete štvorlístok, treba ho zjesť alebo si ho vložiť do topánky. Prvá osoba, ktorá vám po tomto rituáli vojde do cesty, bude vašou životnou láskou.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/Q8Dubr4o23mSc)

Titulná fotka: pixabay.com, shutterstock.com


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť