Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Írčina je od Nového roku 24. oficiálnym jazykom Európskej únie

Počet osôb hovoriacich týmto jazykom v inštitúciách EÚ vzrástol z 58 pred piatimi rokmi na dnešných 170 a tento rok prekročí 200.


Írsky jazyk sa od Nového roku stal v poradí 24. oficiálnym jazykom Európskej únie. Hoci je írčina zahrnutá v zmluvách o EÚ z roku 2007, až od tohto roku je povýšená na úradný pracovný jazyk v 27-člennom eurobloku. Uviedla to v sobotu tlačová agentúra DPA. Doteraz platila výnimka, ktorá neumožňovala preklad dokumentov EÚ do írčiny.

Írsky minister pre európske záležitosti Thomas Byrne pri tejto príležitosti uviedol, že zaradenie írčiny medzi úradné jazyky EÚ dáva nádej na možné oživenie írskeho jazyka. Podľa DPA štatút úradného jazyka EÚ bude pre írčinu obrovskou výhodou.

Shutterstock

Denník Irish Times v piatok upozornil, že táto situácia je vyvrcholením dlhoročného úsilia o nahromadenie potrebných jazykových znalostí v írčine v Bruseli. Denník zdôraznil, že počet osôb hovoriacich týmto jazykom v inštitúciách EÚ vzrástol z 58 pred piatimi rokmi na dnešných 170 a tento rok prekročí 200.

Náklady na väčší objem prekladov a tlmočenia na zasadnutiach euroinštitúcií sú hradené z rozpočtu EÚ. Írsko je čistým prispievateľom do spoločného európskeho rozpočtu. Podľa údajov Európskej komisie, ktorá zamestnáva 2000 prekladateľov, celkové náklady na preklady do 24 úradných jazykov Únie vyjdú na 349 miliónov eur ročne, teda asi 0,2 percenta z celkového únijného rozpočtu.

Írčina je jedným z troch súčasných keltských jazykov – spolu so škótčinou a jazykom používaným na ostrove Man. V Írskej republike má ústavný štatút „prvého úradného jazyka“. Podľa DPA v súčasnosti írčinou hovorí asi 1,6 milióna osôb, z ktorých odhadom 70.000 používa tento jazyk v každodennej komunikácii. Väčšina z nich žije na západe Írska, v regiónoch známych pod oficiálnym názvom Gaeltacht.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.