Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.2.2023
sk
Tatiana
, Táňa
cz
Hynek
Zdroj: ©Shutterstock

Ironické historické náhody, ktoré ti prebudia strovivší zemiakový šalát aj s doboškou

V ten istý deň, to isté miesto. Náhoda? Nemyslíme.

Jedni tvrdia, že náhody neexistujú, iní sú presvedčení, že život je nepredvídateľný. Nebudeme polarizovať ľudí na zástancov predurčeného osudu a propagátorov hesla „Čo príde, to bude“, ale niektoré veci, ktoré sa prihodili, sú zamyslenia súce. S híkaním sa pobav na ironických náhodách života, ktoré, ÁNO, sú skutočné.

Akty IKS

27. mája 1817 bola v anglickom zapadákove Erdington zavraždená Mary Ashford. Zo zločinu bol obvinený Abraham Thornton, ale pre nedostatok dôkazov ho prepustili. William, brat zavraždenej, odmietol prijať tento verdikt a bezúspešne požiadal o obnovu procesu.

27. mája 1974 bola v rovnakom zapadákove zavraždená Barbara Forrestová, ktorej telo našli neďaleko miesta, kde pred 157 rokmi naďabili na Mary Ashford. Z vraždy obvinili menovca s menom Michael Ian Thornton, ale pre nedostatok dôkazov aj on vyviazol. Sestra zavraždenej verdikt odmietla, v roku 2012 sa odvolala na opätovné otvorenie prípadu a preskúmanie dôkazov DNA.

Jediné, na čo sa prišlo, bolo, že obete oboch prípadov sa niekoľko dní pred vraždou niekoho alebo niečoho príšerne báli. Mary Ashford povedala matke, že má zlý pocit z budúceho týždňa. Barbara Forrestová sa desať dní pred skonom zdôverila kolegovi: „Toto bude nešťastný mesiac, len neviem prečo.“

fakty, zaujímavosti, historické náhody, vražda, Mary Ashford
Shutterstock

Lebo neboli SMS

Otcovia zakladatelia Thomas Jefferson a John Adams, o ktorých je známe, že boli blízki priatelia aj rivali naprieč ich politickými kariérami, zomreli v rovnaký deň. 4. júla 1826 počas 50. výročia americkej nezávislosti, ktorej boli hlavnými architektmi. V osudný júl okolo 18:00 Adamsove posledné slová patrili uznaniu súpera: „Thomas Jefferson bude žiť.“ Nevedel, že zomrel len pár hodím pred ním.

Toto je zložité, ešte raz…

Uprostred 1. svetovej vojny britská armáda prerobila osobnú loď RMS Carmania na bojovú. Aby sa vyhla nepriateľskej palebnej masakre, prestrojili ju na vizáž nemeckej lode SMS Trafalgar. V roku 1914 pri pobreží tropickej Brazílie zamaskovaná Carmania potopila nemecký koráb. Ako sa ukázalo, išlo o loď Trafalgar, ktorá bola maskovaná, aby vyzerala ako britská Carmania.

vojnový film, klišé

Odporúčame prečítať:

Nerealistické klišé, s ktorými sa pravidelne stretávame vo vojnových filmoch

Nezvratný osud

Po samovražde sestry jej brat prisahal pomstu Harrymu Zieglandovi, nápadníkovi, ktorý jej zlomil srdce a kvôli ktorému sa poručila priskoro. Odhodlaný braček vystrelil na Zieglanda, ktorý padol k zemi. So spokojným úškľabkom sa rovnakou zbraňou gentlemansky taktiež odpravil. To nevedel, že guľka určená pre protivníka ho nezasiahla. Namiesto toho sa zapichla do neďalekého stromu.

O niekoľko rokov živý Ziegland pracoval na vyrúbaní onoho starého stromu s použitím dynamitu. Výbuch vystrelil stratenú guľku, ktorá ho zasiahla a zabila.

Shutterstock

Premyslená habaďúra

Rok predtým, ako John Wilkes Booth zabil Abrahama Lincolna, Boothov brat Edwin zachránil život Lincolnovmu synovi Robertovi Toddovi pred pádom do koľajiska.

Zrkadlenie

Začiatkom roku 2002 vo Fínsku zomrel pár 70-ročných dvojčiat v rovnaký deň. Obaja muži boli zrazení a zabití nákladným autom, keď jazdili na bicykli po tom istom úseku cesty, asi kilometer od seba, v rozpätí dvoch hodín. Ich takmer simultánne strašidelné zrkadlené úmrtie bolo šialenou náhodou.

Isto sa dohodli

Vo svojom úrade boli zavraždení iba štyria prezidenti Spojených štátov. Prvým bol Abraham Lincoln a posledným John F. Kennedy. Podobnosti okolo života a smrti oboch mužov sú znepokojujúce. Obaja boli zastrelení zozadu do hlavy v piatok pred veľkým sviatkom, keď sedeli vedľa svojich manželiek, pričom ani jedna nebola zranená. Obaja boli v prítomnosti ďalšieho páru, v oboch prípadoch bol muž zranený.

Oboch prezidentov vystriedali viceprezidenti s priezviskom Johnson. Andrew narodený v roku 1808 a Lyndon v roku 1908, pričom obaja mali v menách 13 písmen a dve dcéry. Atentátnici majú v menách 15 písmen

Booth zastrelil Lincolna v divadle a utiekol do skladu. Oswald zastrelil Kennedyho zo skladu a utiekol do divadla. Obaja boli zavraždení koltom jedným smrteľným výstrelom.

fakty, zaujímavosti, historické náhody, Abraham Lincoln, John F. Kennedy, vražda prezidentov
Shutterstock
Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť