Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Izraelský potápač našiel 900 rokov starý meč. Patril križiackemu rytierovi

Meč bol v perfektnom stave.


Poriadne vzácny úlovok sa podaril izraelskému potápačovi Šlomimu Kacimovi. Ako píše aj portál The Jerusalem Post, tento muž objavil stovky rokov starý meč! Našiel ho na dne izraelského pobrežia pod pohorím Karmel.

Šlomiho najprv upútali rôzne predmety, ktoré tiež ležali na dne. Boli tam úlomky keramiky či kotvy. Keď mu ale zrak padol na obrovský meč s metrovou čepeľou a 30 centimetrovou rukoväťou, ostal v poriadnom šoku.

Bol vo výbornom stave

Meč vyniesol na breh, kde sa ukázalo, že je pozoruhodne zachovaný, hoci na ňom bola hrubá vrstva nánosu. Šlomi následne kontaktoval izraelskú agentúru pre staré pamiatky. Odborníci po zbežnom prezretí usúdili, že meč je zrejme zo železa a na dno sa dostal pohybmi piesku. Podľa nich bol jeho majiteľom križiacky rytier pred približne 900 rokmi.

A diver swimming off the HaCarmal coast of Israel finds a 900 year-old sword that once belonged to a crusader knight….

Posted by The Archaeological Conservancy on Tuesday, October 19, 2021

Vedci teraz plánujú zbraň očistiť a podrobnejšie preskúmať. Plánujú ju tiež vystaviť pre verejnosť. Podľa Kobiho Šarvita, vedúceho oddelenia morskej archeológie, nie je náhoda, že sa meč objavil práve pod pohorím Karmel. Tamojšie pobrežie bolo totiž po stáročia využívané námorníkmi, keďže pohorie chránilo lode pred búrkami.

Historici sú presvedčení, že pobrežie slúžilo pre lodnú prepravu a obchodné lode už pred 4-tisíc rokmi. Aj z toho dôvodu sa pod hladinou nachádzajú mnohé archeologické predmety z tejto doby. Nájdený meč je však pravdepodobne naozaj starý „len“ 900 rokov. Podľa odborníkov ide o veľmi vzácny, pôsobivý a krásny nález.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.