Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Jadrová energia dostáva opäť zelenú, Rakúšania už na odstavenie Jaslovských Bohuníc netlačia

Jadrová energetika dostáva v EÚ zelenú. Orientovať sa na ňu chce čoraz viac štátov. Výhodou je, že sa na ňu nevzťahujú sankcie, pretože je neporovnateľne lacnejšia ako plyn.


Štátni tajomníci a námestníci ministrov hospodárstva krajín V4 sa dnes stretli v Mochovciach, aby spolu riešili otázku jadrovej energie, taxonómie a novej jadrovej technológie.

Spolu s Karolom Galekom, štátnym tajomníkom ministra hospodárstva (SaS) riešili jadrovú energiu Tomáš Ehler, námestník ministra priemyslu a obchodu z Českej republiky, Adam Guibourgé-Czetwertyński, štátny tajomník ministerstva pre klímu a životné prostredie z Poľska a Daniela Deli, zástupkyňa maďarského štátneho tajomníka ministra pre technológie a priemysel.

Slovensko prevzalo 1. júla predsedníctvo zoskupenia V4 a jednou z otázok, ktoré by chcelo otvoriť a riešiť, je aj jadrová energetika. Uviedol to na tlačovej besede Karol Galek, ktorý spolu s kolegami z Česka, Poľska a Maďarska vyzdvihli investície do jadrovej energie a plynu. „Pre Slovensko aj EÚ je dôležité byť energeticky sebestačnými a odpojiť sa od Ruska,“ skonštatoval Galek, ktorý tiež uviedol, že riešenie existuje a aj sa pomaly realizuje.

TASR

Podľa štátneho tajomníka má Slovensko zatiaľ jadrového paliva dosť a nemal by s ním byť problém ani neskôr, pretože sankcie na jeho dovoz z Ruska sa zatiaľ neplánujú a nie je to v pláne ani v blízkej budúcnosti. „To preto, lebo za ročný objem jadrového paliva zaplatíme toľko, čo za dva dni za plyn,“ vysvetlil Galek, ktorý tiež uviedol, že už nie je ani tlak Rakúska taký veľký na odstavenie našej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

„Keď sa bavíme o jadre, tak okrem nás, Česka, Poľska a Maďarska sa chce naň viac orientovať ďalších 11 krajín EÚ. Je to teda niečo, čo v budúcnosti bude zohrávať veľkú úlohu,“ dodal štátny tajomník.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť