Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Jadrová hrozba je podľa Bidena najvyššia od Kubánskej krízy

Americkí predstavitelia však uviedli, že nezaznamenali žiadnu zmenu v ruských jadrových silách, ktorá by si vyžadovala zmenu v pohotovostnom stave jadrových síl USA.


Americký prezident Joe Biden varoval, že hrozba jadrového „armagedonu“ je na najvyššej úrovni od Kubánskej raketovej krízy v roku 1962.

Povedal to v súvislosti s vyjadreniami ruských predstaviteľov, ktorí po veľkých neúspechoch v invázii na Ukrajinu hovoria o možnom použití taktických jadrových zbraní. Biden na podujatí Demokratického výboru pre senátorskú kampaň povedal, že ruského prezidenta Vladimira Putina celkom dobre pozná a „nežartoval, keď hovoril o použití taktických jadrových zbraní alebo biologických či chemických zbraní“.

„Nečelili sme možnosti armagedonu od Kennedyho a Kubánskej raketovej krízy,“ vyhlásil Biden. Zároveň naznačil, že hrozba zo strany Putina je skutočná, „pretože jeho armáda – dá sa povedať – výrazne slabo funguje“. Americký prezident tiež spochybnil ruskú jadrovú doktrínu a varoval, že použitie taktickej zbrane s nižšou účinnosťou by sa mohlo rýchlo vymknúť kontrole a viesť ku globálnej deštrukcii.

Biden tiež uznal, že sa snaží zistiť, ako Putin nájde cestu von z konfliktu na Ukrajine. „Kde nájde cestu von? Kde sa ocitne v pozícii, že nielenže stratí tvár, ale stratí významnú moc v rámci Ruska?“ povedal.

Americkí predstavitelia mesiace varujú pred tým, že by mohlo Rusko na Ukrajine použiť zbrane hromadného ničenia. Či sa Biden odvolával na nejaké nové hodnotenie ruských zámerov, nebolo bezprostredne jasné. Ešte tento týždeň však americkí predstavitelia uviedli, že nezaznamenali žiadnu zmenu v ruských jadrových silách, ktorá by si vyžadovala zmenu v pohotovostnom stave jadrových síl USA.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť