Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Jakarta je preťažená, prezident chce postaviť nové indonézske hlavné mesto na ostrove Borneo

Indonézske hlavné mesto je preťažené, znečistené, náchylné na zemetrasenia a prepadáva sa do Jávskeho mora.


Indonézsky prezident Joko Widodo by chcel v súvislosti s problémami sužujúcimi hlavné mesto Jakarta postaviť novú metropolu na ostrove Borneo.

Spomenutá Jakarta je preťažená, znečistená, náchylná na zemetrasenia a prepadáva sa do Jávskeho mora. Predstavitelia indonézskej vlády sa preto domnievajú, že vybudovanie nového hlavného mesta by mohlo Jakarte uľaviť.

„Výstavba nového hlavného mesta nie je len fyzickým presunom vládnych úradov,“ povedal Widodo minulý týždeň pred schválením plánu parlamentom. „Hlavným cieľom je vybudovať inteligentné nové mesto, ktoré je konkurencieschopné na globálnej úrovni,“ doplnil s tým, že súčasťou metropoly by mali byť inovácie a technológie založené na zelenej ekonomike.

Shutterstock

Skeptici sa však obávajú dopadov na životné prostredie. Nová metropola má zabrať rozlohu 256-tisíc hektárov v provincii Východný Kalimantan na Borneu, ktorý je domovom orangutanov, leopardov a širokej škály ďalších voľne žijúcich živočíchov. Mnohých znepokojuje aj finančná stránka projektu uprostred pandémie koronavírusu, keďže výstavba má stáť 34 miliárd dolárov.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.