Jednou z výhod nosenia rúšok bolo nemusieť tasiť zdvorilý úsmev. Ten, ktorý nemáš potrebu ukazovať, ale sociálna situácia si to vyžaduje. Celý deň si mohol mať kamennú tvár a nikomu si neprišiel odmeraný, arogantný či nepriateľský.
Po troch rokoch nosenia rúšok Japonci zistili, že stratili schopnosť usmievať sa bez toho, aby ich úsmev nevyzeral trápne alebo silene. Zabudli používať mimiku. Uvoľnenie pravidiel zakrývania spodnej časti tváre ich zaskočilo nepripravených. V krajine sa tak rozšíril dopyt po učiteľoch prirodzeného úsmevu a osvojení umenia znovu sa ceriť.
Viacerí sa obávajú, že ich úsmev je falošný. Iní túžia ukázať chrumkavý úškrn, ktorý bol tak dlho skrytý pod rúškom, v top forme.
„Úsmev je úsmevom len vtedy, ak je vyjadrený,“ tvrdí trénerka Keiko Kawano. Od roku 2007 naučila vyše 4 000 ľudí pohodovo sa škeriť. Zároveň pomohla vyškoliť ďalších 700 certifikovaných špecialistov na úsmev. Teraz dohliada na 20 trénerov, ktorí vedú kurzy po celom Japonsku. Dopyt po jej službách v posledných mesiacoch prudko vzrástol.
„Pohyb a uvoľnenie svalov tváre je kľúčom k peknému úsmevu. Chcem, aby ľudia trávili čas vedomým úsmevom pre svoje fyzické a duševné zdravie.“
Účastníci školenia používajú ručné zrkadlá na kontrolu svojho postupu, upravujú výraz, kým s ním nie sú spokojní. Hodiny, ktoré sú obzvlášť obľúbené medzi ženami, zvyčajne začínajú strečingom pre uvoľnenie napätia tváre. Potom zdvihnú zrkadielka do úrovne očí a krčia tvár podľa pokynov.
Aj z domu chcú vyzerať vľúdne
Tréner Miho Kitano, venujúci sa tomuto kumštu dve desaťročia, pri tréningu používa slamku, ktorá zmobilizuje lícne kosti a ústa. Študenti sa zľahka zahryznú, čo automaticky zdvihne lícne svaly a odhalí zúbky. Kitano má v Tokiu približne 3 000 zákazníkov a organizuje aj individuálne stretnutia, za ktoré si účtuje 11 000 jenov (75 eur).
Pôvodne sa na lekcie hlásili najmä ženy, ale o tréning úsmevu sa začalo zaujímať čoraz viac mužov. Dôvodom je tiež frekventovaný home office zahŕňajúci videohovory, na ktorých nechcú vyzerať ako zombíci.
Škľabenie nielen rozžiari tvár, ale ponúka aj niekoľko zdravotných výhod, vrátane zníženia stresu, zlepšenia nálady, posilnenia imunitného systému, zníženia krvného tlaku a zlepšenia sociálnych vzťahov.
Zaujímavé je, že podobné inštruktážne hodiny sú súčasťou japonskej kultúry už niekoľko desaťročí. Japonci majú všeobecne problém vyjadriť svoje pocity prostredníctvom výrazov tváre, ale po zrušení pandemických obmedzení sa opäť stali trendom.
Lektori úsmevu sa neobmedzujú len na služby jednotlivcom. Pracujú aj pre veľké korporácie ako IBM či nemocnice, kde zamestnancov učia nesilene sa zubiť. Zdá sa, že tento biznis sa nielen v Japonsku stáva zlatou baňou.