Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Japonsko bojuje proti starnutiu populácie. Mladým párom ponúka finančnú odmenu, ak sa nasťahujú medzi seniorov

Starnutie populácie je pre Japonsko dlhodobým problémom.


Problém starnutia populácie sa týka mnohých krajín sveta. Jednou z nich je aj Japonsko, ktoré sa mu snaží zabrániť rôznymi spôsobmi. Portál Vice priniesol správu, že jedným z nich má byť aj snaha nasťahovať mladé páry do 39 rokov do bytových komplexov obývaných seniormi. Podobnú taktiku skúša mesto Čiba, ktoré sa nachádza na pobreží Tokijského zálivu.

„Mladú krv“ chce dostať do štvrtí a oblastí, kde prevažujú obyvatelia v dôchodkovom veku. Pravdaže, aby sa to podarilo, musia za to párom niečo ponúknuť. Miestna samospráva sa teda rozhodla každý mladý pár, ktorý sa medzi seniorov nasťahuje, odmeniť finančnou čiastkou 30-tisíc jenov (približne 2,2-tisíca eur). A hoci v Japonsku gayovia či lesby nemôžu zatiaľ uzatvárať manželstvá, ale len registrované partnerstvá, ponuka sa vzťahuje aj na nich.

Shutterstock

Bude taktika sláviť úspech?

„Dúfame, že mladé páry, ktoré sa nasťahujú do týchto budov, podajú pomocnú ruku firmám alebo vyplnia medzery na pracovnom trhu, ktoré v tejto oblasti vidíme,“ vyjadril sa Takeshi Tanikawa, zástupca riaditeľa mestskej divízie správy budov. Japonsko má najstaršiu populáciu na svete, pričom ľudí sa už od 70. rokov rodí stále menej.

V budúcnosti sa to môže negatívne prejaviť na ekonomickom raste krajiny. Mladí ľudia sa tiež väčšinou sťahujú do veľkých miest, čo znamená, že v menších obciach ostávajú len seniori a postupne v nich obyvateľov ubúda.

Shutterstock

Podobný prípad je, napokon, aj mesto Čiba, ktoré si vďaka tomu vyslúžilo prezývku „mesto duchov“. Zástupcovia mesta ale veria, že mladých ľudí do oblasti pritiahnu. Okrem peňazí by ich vraj mohla motivovať aj krása okolitého prostredia. Nachádza sa tam more, rieky a rozsiahle prírodné parky. Obytné komplexy sú tiež v blízkosti škôl, škôlok či obchodov.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.