Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona

Japonsko: Sakury začali v Tokiu kvitnúť rekordne skoro

Tokio už 70 rokov vedie oficiálne štatistiky kvitnutia sakúr.


Japonsko v utorok oznámilo začiatok kvitnutia čerešní známych ako sakury. V Tokiu začali kvitnúť o desať dní skôr, než je bežné. Takýto skorý začiatok kvitnutia sakúr tam bol zaznamenaný len dvakrát. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Podľa Japonského meteorologického ústavu môže byť rekordne skorý začiatok kvitnutia sakúr nielen dôsledkom klimatickej zmeny, ale aj nezvyčajne teplých marcových dní.

Shutterstock

Tokio už 70 rokov vedie oficiálne štatistiky kvitnutia sakúr. Takto skoro začali čerešne v tomto meste kvitnúť len dvakrát — v rokoch 2021 a 2020. AFP pripomína, že miestne úrady začiatok kvitnutia stanovujú podľa konkrétnej sakury nachádzajúcej sa v blízkosti svätyne Jasukuni.

Záznamy o kvitnutí japonských čerešní, ktoré sú jedinečné svojou dlhovekosťou, ukazujú, že priemerný začiatok ich kvitnutia v tejto ázijskej krajine bol počas zhruba 1000 rokov — približne v rokoch 812 – 1800 n. l. — relatívne stabilný. V nasledujúcom období však rozkvitali čoraz skôr.

V čase, keď sú sakury v plnom kvete, zvyknú Japonci v parkoch pod ich korunami usporadúvať pikniky a vítať jar. Kvet čerešne sa považuje za japonský národný symbol.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje