Bostonský maratón patrí medzi veľké udalosti vo svete atletiky. Na súťaži sa každoročne stretne bežecká elita zo všetkých možných krajín. Za favoritov sú vždy považovaní profesionálni športovci, ktorí za sebou zvyknú mať skúsenosti aj z olympiády. Obrovským prekvapením pre všetkých sa predminulý víkend stalo víťazstvo amatérskeho bežca Jukiho Kavaučiho z Japonska.
Kavauči pracuje na plný úväzok v štátnej správe. Kvôli štyridsiatim hodinám týždenne nemá možnosti stať sa členom profesionálneho tímu. Zároveň nemôže prijať sponzoring. Aj napriek tomu sa mu podarí každý deň si troška zabehať a udržiavať sa vo skvelej forme. Cez voľné dni odbehne až 50 kilometrov.
Hoci je Juki Kavauči amatér, nemôžeme ho nazývať začiatočníkom alebo outsiderom. Len minulý rok absolvoval dvanásť maratónov. Od začiatku tohto roka sa zúčastnil štyroch pretekov, z nich všetky vyhral. Jukiho generálna skúška pred maratónom v Bostone bol japonský polmaratón Kuki. Druhé miesto znamená skvelý výsledok aj vzhľadom na to, že Kavauči mal na sebe celý čas kostým pandy.
https://twitter.com/ap745301/status/977718099796361216
Jukiho k behu priviedla jeho matka, bývalá atlétka. Ako malý chlapec čelil prísnemu tréningovému režimu – každý deň musel bežať v parku a prekonať svoj osobný rekord. Ak nestihol o tridsať sekúnd, musel bežať o kolečko viac. Pokiaľ mal stratu vyše minúty, zabehol si o dve kolečká viac.
„Bežím veľa pretekov, lebo to mám rád. Je to jedna z vecí, ktorá ma baví najviac. Vďaka pretekom mám možnosť cestovať po svete, vidieť nové miesta, spoznať rozličných ľudí a zažiť rôzne veci,“ opisuje bostonský víťaz svoju vášeň.
Ako každý športovec má za sebou aj pády – v roku 2012 skončil na Tokijskom maratóne štrnásty. Toto umiestnenie bolo pre Jukiho veľké sklamanie hlavne z toho dôvodu, že sa mu nepodarilo kvalifikovať na olympiádu. S výčitkami sa rozhodol vyporiadať v duchu tradície samurajov a pripravil pre seba krutý trest. Pred dýkou do brucha uprednostnil holiaci strojček a na znak pokánia si vyholil hlavu dohola, a ospravedlnil sa všetkým tým, ktorí v neho verili.
Síce sa to nezdá, ale s dierou v bruchu by sa bežalo blbo.
Tridsaťročný Japonec za víťazstvo v Bostone obdržal odmenu vo výške 150-tisíc amerických dolárov. Celkom zaslúžene. Proti nemu stáli nielen elitní profesionálni bežci, ale aj hrozné počasie – silný vietor a hustý dážď. Jukimu na oslavy ale nezostáva veľa času. Po víkendovom veľkom víťazstve sa musel v stredu opäť vrátiť do svojej kancelárie. Práca nepočká!
Zdroj: theguardian.com, runnersworld.com
Titulná fotka: toyosina2008 / youtube.com